Reklama

Niedziela Wrocławska

Bóg nam Ojcem

Bóg Ojciec stworzył nas do życia wiecznego w Niebie. Stworzył nas do miłości – powiedział w homilii bp Jan Sobiło. We Wrocławiu odbył się Festiwal Abba Pater – Święto Boga Ojca.

Niedziela wrocławska 33/2025, str. I

[ TEMATY ]

Wrocław

Magdalena Lewandowska/Niedziela

Wierni z bp. Janem Sobiło okrążali kościół z ikoną Boga Ojca

Wierni z bp. Janem Sobiło okrążali kościół z ikoną Boga Ojca

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia Opieki św. Józefa i Matki Bożej Miłosierdzia, prowadzona przez ojców karmelitów, stała się szczególnym miejscem uwielbienia Boga jako Ojca całej ludzkości. Festiwal Abba Pater odbył się tu po raz drugi, choć to już jego 14. edycja. Eucharystii i modlitwie różańcowej na początek festiwalu przewodniczył bp Jan Sobiło z Zaporoża, gdzie znajduje się Sanktuarium Boga Ojca Miłosiernego. – Bóg Ojciec nie stworzył nas po to, żebyśmy się męczyli na ziemi i żeby wszystko skończyło się śmiercią, pogrzebem i pomnikiem na cmentarzu. Bóg Ojciec stworzył nas do życia wiecznego w Niebie. Stworzył nas do miłości – mówił w homilii bp Sobiło. Zachęcał do modlitwy za każdego człowieka, bo wieczność może być „zawsze z Bogiem” lub „zawsze bez Boga”. – Bóg, który jest pięknem, miłością, zaprasza nas do radości życia wiecznego i chce nam pomóc ją osiągnąć – podkreślał. Hierarcha przypomniał mało znane wśród wiernych, ale uznane przez Kościół objawienia matki Eugenii Ravasio, których doświadczyła w 1932 r. – Bóg Ojciec prosi w mistycznych objawieniach o ustanowienie święta ku Jego czci w pierwszą niedzielę sierpnia. Ukazany jest w nich także właściwy obraz Boga jako Ojca kochającego nieskończoną miłością swoje dzieci.

Reklama

Biskup Sobiło opowiadał o trwających staraniach o ustanowienie w Kościele Święta Boga Ojca. – Ustanowienie Święta Boga Ojca pomoże całej ludzkości i będzie otwarciem możliwości jeszcze większego przepowiadania do Żydów i Muzułmanów. Nasze zadanie to być wiernym Chrystusowi i modlić się o ich nawrócenie – przekonywał.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Bóg Ojciec tu we Wrocławiu doznaje czci. To jest wielka sprawa. To iskra, która może rozpalić wielu – zaznaczył biskup. Tłumaczył, że Święto Boga Ojca ma się zrodzić najpierw w sercach wiernych. – Bóg Ojciec ma plan, żeby zaczynać od wiernych. Przecież mógłby się objawić nie matce Eugenii, a papieżowi. Ale Bóg Ojciec chce, aby to wielkie święto narodziło się na początku w sercach wiernych – tak jak Jezus narodził się w ukryciu w stajence Betlejemskiej – potem w sercach kapłanów i biskupów. Potrzeba nam do tego wielkiej odwagi.

Festiwal Abba Pater to wyjątkowe wydarzenie, podczas którego oddawana jest cześć i chwała Bogu Ojcu. Trwał 4 dni, a na jego zakończenie odbyło się zawierzenie Bogu Ojcu i koncert uwielbienia w karmelitańskim ogrodzie.

„Pragnę być znanym, kochanym i czczonym przez wszystkich ludzi, sprawiedliwych i grzeszników” – mówił do matki Eugenii Bóg Ojciec.

2025-08-12 16:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Z narzekania do działania

2026-01-05 19:15

Niedziela wrocławska 2/2026, str. II

[ TEMATY ]

Wrocław

Archiwum MWSD

Podczas rekolekcji dla młodzieży męskiej

Podczas rekolekcji dla młodzieży męskiej

Metropolitalne Wyższe Seminarium Duchowne we Wrocławiu przypomina o inicjatywie, która swoją inaugurację miała pod koniec 2018 r. Jest to jedna z odpowiedzi na ciągłe powtarzanie stwierdzeń o „kryzysie powołań”.

Towarzystwo Przyjaciół MWSD we Wrocławiu jest okazją, aby przejść z narzekania do działania. Jest to formalne stowarzyszenie, które skupia wokół siebie osoby chcące wspierać kleryków oraz duszpasterstwo powołań zarówno modlitewnie, jak i materialnie.
CZYTAJ DALEJ

Uczeń Jezusa spotyka czasem niezgodę najbliższych

2026-01-14 20:57

[ TEMATY ]

Ks. Krzysztof Młotek

Glossa Marginalia

wikipedia.org

Opowiadanie stoi na progu nowej epoki. Dawid wraca do Siklag, a z pola bitwy przychodzi posłaniec z rozdartą szatą i ziemią na głowie. Tak Biblia opisuje człowieka dotkniętego śmiercią. Przynosi znaki władzy: koronę i naramiennik Saula. Znaki królewskie zmieniają właściciela, a Dawid nie traktuje ich jak łupu. Rozdziera szaty, płacze i pości aż do wieczora. Żałoba obejmuje Saula, Jonatana i poległych Izraela. Potem rozbrzmiewa pieśń żałobna (qînâ). Otwiera ją wołanie o „ozdobie Izraela” zabitej na wyżynach. Hebrańskie (haṣṣəḇî) niesie sens splendoru, czegoś drogiego i kruchego. Refren „Jakże polegli mocarze” oddaje hebrajskie (’êk nāpelû gibbōrîm) i spina pamięć całego narodu. Dawid nie pozwala, aby wieść stała się pieśnią triumfu w miastach Filistynów. W pochwałach dla Saula i Jonatana nie ma pochlebstwa. Jest uznanie prawdy: byli złączeni w życiu i w śmierci, szybsi niż orły i mocniejsi niż lwy. Słowo „mocarze” (gibbōrîm) obejmuje tu odwagę i odpowiedzialność za lud. Dawid pamięta także dobro, które Izrael otrzymał za Saula, szczególnie bezpieczeństwo i dostatek. W końcu głos staje się osobisty. Dawid opłakuje Jonatana jak brata i mówi o miłości „przedziwnej”. Ta przyjaźń wyrasta z przymierza i wierności. Tekst ukazuje królewskość Dawida zanim otrzyma tron. Objawia się w panowaniu nad odwetem i w czci dla pomazańca Pana, także podczas jego prześladowania. Dawid nie buduje swojej przyszłości na upokorzeniu poprzednika. Wypowiedziany żal oczyszcza przestrzeń władzy i uczy, że królowanie zaczyna się od słuchania Boga, a nie od gromadzenia łupów.
CZYTAJ DALEJ

Rok 2026 Rokiem Księdza Piotra Skargi w jego rodzinnej gminie

2026-01-15 14:56

[ TEMATY ]

ks. Piotr Skarga

Grójec

Archiwum Arcybractwa Miłosierdzia

Ks. Piotr Skarga – obraz z sali portretowej Arcybractwa Miłosierdzia

Ks. Piotr Skarga – obraz z sali
portretowej Arcybractwa
Miłosierdzia

2 lutego przypada 490. rocznica urodzin ks. Piotra Skargi, jednego z najwybitniejszych Polaków XVI w. Przyszedł on na świat na terenie dzisiejszej Gminy Grójec. Decyzją Rady Miasta rok 2026 ustanowiony został na terenie tej gminy Rokiem Księdza Piotra Skargi. 2 lutego podczas głównych obchodów rocznicowych ks. Piotrowi Skardze nadane zostanie uroczyście Honorowe Obywatelstwo Miasta.

Uchwałę ustanawiającą rok 2026 „Rokiem Księdza Piotra Skargi” na terenie Gminy Grójec podjęto 18 grudnia podczas sesji Rady Miejskiej w Grójcu. Decyzja ta ma na celu upamiętnienie jednej z najwybitniejszych postaci związanych z historią tej gminy oraz podkreślenie jego znaczenia dla dziedzictwa kulturowego, religijnego i społecznego regionu.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję