Reklama

Święci i błogosławieni

Patron tygodnia

Doktor modlitwy

Przemawiał tak, że mógł go zrozumieć nawet prosty człowiek.

Niedziela Ogólnopolska 30/2025, str. 20

[ TEMATY ]

Św. Alfons Maria Liguori

pl.wikipedia.org

Św. Alfons Maria Liguori

Św. Alfons Maria Liguori

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

św. Alfons Maria Liguori, biskup i doktor kościoła
ur. 27 września 1696 r.
zm. 1 sierpnia 1787 r.

Alfons Maria Liguori zdumiewał od najmłodszych lat swoimi zdolnościami intelektualnymi i pobożnością. Ten syn zamożnego szlachcica w wieku zaledwie 12 lat rozpoczął naukę na uniwersytecie w Neapolu. Pięć lat później był już doktorem obojga praw. Rysowała się przed nim kariera prawnicza, ale zrezygnował z niej, by spełnić swoje pragnienie z młodości, i w 1723 r. rozpoczął studia teologiczne. Po 4 latach przyjął święcenia kapłańskie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jako kapłan oddał się pracy apostolskiej wśród młodzieży rzemieślniczej i robotniczej. Prawd wiary uczył w nowatorski, jak na swoje czasy, sposób – przez muzykę i śpiew oraz organizując czas wolny ubogiej i zaniedbanej religijnie młodzieży. Choć był wielkim intelektualistą, mówił prosto i trafiał do serc swoich słuchaczy. Swoimi pięknymi kazaniami przyciągał do Kościoła wielu ludzi. By objąć opieką duszpasterską jak największą liczbę młodzieży, w 1732 r. założył Zgromadzenie Zakonne Najświętszego Odkupiciela – redemptorystów.

W 1762 r. papież Klemens XIII mianował Alfonsa biskupem diecezji Sant’Agata de’ Goti. I choć miał już 66 lat, Alfons z pokorą przyjął to nowe zadanie. Dbał o pobożność wiernych, gorliwość kapłanów i nowe powołania. Mimo licznych obowiązków znajdował czas na pisanie – pozostawił po sobie ogromną spuściznę teologiczną. Z tej racji nazwany został „najżarliwszym nauczycielem” i „doktorem modlitwy”.

2025-07-21 18:01

Oceń: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Narastają ataki na obrońców życia przed placówką aborcyjną AboTak w Warszawie

2025-12-13 20:16

[ TEMATY ]

aborcja

Fundacja Życie i Rodzina

O sprawie poinformowała Fundacja Życie i Rodzina. – Aborcyjny Dream Team szczuł i szczuł, aż w końcu są efekty.

W ostatnim czasie doszło do serii ataków na działaczy pro-life, którzy protestują przeciwko działalności tzw. przychodni aborcyjnej na ul. Wiejskiej – wskazuje w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” Krzysztof Kasprzak z Fundacji Życie i Rodzina. Jak relacjonuje, podczas jednego z ataków kobieta podeszła z wiaderkiem i wylała bliżej niezidentyfikowaną lepką ciecz na wolontariuszy. – Została zatrzymana przez policję, ale… bardzo szybko zwolniona! Natomiast mężczyzna, który był z tą kobietą, pobił pikietujące dziewczyny – wybrał moment ataku, kiedy były same, bez chłopaków w pobliżu. Jedną popchnął, drugą uderzył w twarz i rozbił jej wargę. Inny mężczyzna wparował w zgromadzenie, przewrócił stolik i niszczył sprzęt – wylicza Krzysztof Kasprzak. – Mamy do czynienia z bezprawiem w AboTaku i bezprawiem na ulicy – ocenia.
CZYTAJ DALEJ

Kalendarz Adwentowy: Radość pośród pytań

2025-12-13 20:09

[ TEMATY ]

Kalendarz Adwentowy 2025

Karol Porwich/Niedziela

• Iz 35, 1-6a. 10, • Jk 5, 7-10, • Mt 11, 2-11
CZYTAJ DALEJ

Z ołtarza rodzi się zobowiązanie

2025-12-14 19:39

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

W III Niedzielę Adwentu – Niedzielę Gaudete Biskup Sandomierski Krzysztof Nitkiewicz dokonał poświęcenia kościoła pw. Matki Bożej Śnieżnej w Zarzeczu. Uroczystość stała się jednym z najważniejszych wydarzeń w dziejach parafii, zwieńczeniem wieloletnich starań i znakiem duchowej dojrzałości lokalnej wspólnoty.

Mszy Świętej przewodniczył Ordynariusz Diecezji Sandomierskiej, a koncelebrowali ją: ks. kan. Jan Rokosz, proboszcz parafii oraz kapłani dekanatu i księża rodacy. W liturgii uczestniczyli licznie zgromadzeni parafianie i zaproszeni goście.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję