Agnieszka Dziarmaga: Kieleckie wydawnictwo, sięgające swą bogatą historią w 1918 r., w pełni rozwinęło swój profil wydawniczy po transformacji ustrojowej.
Ks. Jan Nowak: Podsumowując te 35 lat „najnowszej” historii „Jedności”, trzeba stwierdzić, że mamy do czynienia z instytucją, która w krótkim relatywnie czasie wpisała się bardzo mocno w krajobraz wydawniczy i kulturowy Polski. Wielowymiarowe publikacje są ważnym głosem chrześcijańskiej kultury, która pragnie, aby jej piękno i znaczenie były dobrze widoczne w kontekście współczesnej Europy. Publikacje „Jedności” ukazują bowiem bardzo dobitnie, jak Ewangelia Jezusa i chrześcijańska duchowość budowały i kształtowały tę Europę i pomagały jej przetrwać w trudnych czasach jej dziejów, kierując serca wyznawców Chrystusa właśnie „ku Bogu” (ad Deum). Kielecka oficyna w nowej rzeczywistości wypracowała i rozwinęła swój własny styl i profil wydawniczy, oferując książki dla wszystkich, od najmłodszych aż po najstarszych odbiorców. Wydawnictwo „Jedność” posiada bogatą ofertę wydawniczą, mającą na celu przybliżanie i promocję szeroko pojętej kultury i myśli chrześcijańskiej, do której należą publikacje z zakresu teologii, biblistyki, duchowości, filozofii, historii, bioetyki, a także hagiografii.
Czy to „Biblia dla każdego” otworzyła tę „nową” drogę?
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
W istocie, pierwszym wielkim projektem „Jedności” była „Biblia dla każdego” (red. oryginału kard. Gianfranco Ravasi). To liczące 10 tomów dzieło, zawierające blisko 4 tys. stron, to nowoczesny, wszechstronny komentarz do Pisma Świętego skierowany przede wszystkim do wiernych świeckich, do rodzin.
W tym czasie „Jedność” wypracowywała własny program katechetyczny, z którego korzystają duszpasterze i katecheci w Polsce i na bazie którego powstają cenione w środowisku podręczniki i pomoce dla uczniów (także dla dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych), przewodniki metodyczne do nauki religii dla przedszkola, szkoły podstawowej i średniej, opracowane według założeń reformy polskiego szkolnictwa i zarejestrowane do użytku w całej Polsce, a ponadto szereg pomocy katechetycznych. Wydawnictwo posiada również obszerny wybór literatury przedmiotowej, przydatnej w pracy duszpasterskiej i katechetycznej.
Wyznacznikiem pozycji na rynku są liczne międzynarodowe obszary współpracy kieleckiego wydawnictwa.
Reklama
Ważnym segmentem katalogu „Jedności” są publikacje cieszące się wysokim poziomem merytorycznym, bowiem powstały jako owoc efektywnej współpracy wydawnictwa z ośrodkami uniwersyteckimi oraz instytucjami wydawniczymi w Europie. Należy wspomnieć tutaj nawiązanie współpracy (2003 r.) z prestiżowym domem wydawniczym Herder, co zaowocowało podpisaniem specjalnej umowy wydawniczej, która pozwoliła przygotować polskie edycje dzieł, które na stałe weszły do kanonu literatury teologicznej, jak np. Nowy Leksykon Biblijny (Herders Neues Bibellexikon) oraz publikacje najbardziej cenionych teologów w kręgu języka niemieckiego z Josephem Ratzingerem na czele. Z kolei nawiązanie współpracy wydawniczej (2018 r.) z Uniwersytetem Nawarry w Pampelunie zaowocowało serią wydawniczą „Bóg-Człowiek-Świat”, która jest dziełem środowiska naukowego tejże uczelni. Ukazało się już dwanaście tomów z zakresu etyki, filozofii, teologii, biblistyki.
Na ile sztuka jest przedmiotem zainteresowania wydawnictwa?
Dział „Sztuka” dynamicznie się rozwija. Dzięki owocnej współpracy z prestiżowymi domami wydawniczymi zajmującymi się sztuką w Europie – wspomnieć należy Musei Vaticani, Scripta Maneant (Bolonia), Citadelles&Mazenod (Paryż), Jaca Book (Mediolan) – kielecka oficyna podała do rąk polskich czytelników piękne i merytorycznie wartościowe wydania albumowe, ukazujące dzieła największych mistrzów malarstwa europejskiego. W publikacjach możemy podziwiać także najwspanialsze zabytki architektury, które stworzył chrześcijański geniusz twórców gotyku, renesansu i baroku. Ostatnim segmentem tego działu jest świat malarstwa ikonowego. Piękno ikony, jej teologia i duchowość oraz technika ikonopisarstwa doczekały się w „Jedności” wyjątkowych i merytorycznych publikacji.
Warto dodać, że w trosce o najmłodszych czytelników wydawnictwo bardzo prężnie rozwinęło dział „Jedność dla dzieci”. Książeczki opatrzone tym logo, podejmują całą gamę aspektów życia dziecka: formację religijną, szeroko pojęte wychowanie, zabawę i rozwój intelektualny.
Z ks. dr. Janem Nowakiem rozmawiała Agnieszka Dziarmaga