Reklama

Niedziela Przemyska

Nowy start w codzienność

Począwszy od najmłodszych, a skończywszy na małżeństwach, rodzinach i dorosłych – każdy znajdzie coś dla siebie, aby w czasie wakacji pogłębić swoją wiarę i odpocząć w klimacie wspólnoty, radości i Ewangelii.

Niedziela przemyska 26/2025, str. IV

[ TEMATY ]

Ruch Światło‑Życie

Archiwum RAM

To czas, w którym warto zwolnić, zażyć ruchu i poznać nowych przyjaciół

To czas, w którym warto zwolnić, zażyć ruchu i poznać nowych przyjaciół

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wakacyjna propozycja rekolekcji, wydarzeń i inicjatyw odbywających się w archidiecezji przemyskiej jest bardzo bogata. Najwięcej turnusów organizują ruchy i stowarzyszenia katolickie. W sumie będzie to kilkadziesiąt turnusów. Najwięcej z nich dotyczy młodzieży i dzieci. Do wyboru jest kilka miejsc i grup wiekowych.

Ruch Światło-Życie

Popularna oaza jak co roku zaprasza na piętnastodniowe rekolekcje. To łącznie kilkanaście turnusów dla dzieci i młodzieży, a także jeden dla dorosłych. – Wakacje są wyjątkowe. Przygotowaliśmy kilkanaście turnusów: dla dzieci Bożych, dla dzieci ze szkoły podstawowej, dla młodzieży ze szkoły średniej, ale również dla dorosłych i dla rodzin. To rekolekcje dla każdego, kto chce. Nie trzeba być w Ruchu Światło-Życie, żeby na nie pojechać, dlatego też zapraszamy wszystkich – mówił ks. Bartłomiej Zakrzewski, moderator Ruchu Światło-Życie archidiecezji przemyskiej. Szczegóły dotyczące terminów i zasad zgłaszania się na rekolekcje można znaleźć na stronie: oaza.przemyska.pl.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ruch Apostolstwa Młodzieży

Reklama

Kolejną wspólnotą, który przygotowała 15 turnusów wakacyjnych dla dzieci i młodzieży, jest Ruch Apostolstwa Młodzieży. Wakacje z Bogiem odbywają się w dwóch ośrodkach: w Ustrzykach Górnych i Wybrzeżu k. Dubiecka. Jak wskazują uczestnicy i animatorzy posługujący na rekolekcjach, to wspaniały czas radości i pogłębienia wiary. – Rekolekcje są nieodłączną częścią mojego odpoczynku i zawsze korzystam z nich, kiedy mam czas – mówi uczestniczka ze stażem kilku turnusów. – Uważam je za rozwój duchowy i możliwość „naładowania baterii” – dodaje.

O tych „bateriach” wspomina wiele osób. – To taka siła, którą czerpiemy z codziennej Eucharystii, z adoracji Najświętszego Sakramentu, konferencji, rozmów – tłumaczy uczestnik i dodaje: – Ona właśnie pozwala nam radzić sobie z codziennością, trwać przy Bogu i głosić Go innym, kiedy już wrócimy do domu. Wielu osobom rekolekcje pozwalają na nowy start w codzienność, dają szansę, by zacząć „od nowa”, uczą pracy nad sobą i pokazują, że można żyć inaczej.

Inni uważają rekolekcje za świetny czas na integrację: – Nieważne czy przyjeżdżają w grupach czy sami. Na turnusie zawsze zawiązuje się wspólnota, w której nie tylko wielbimy Boga, ale tworzymy relacje, które trwają później przez lata.

– To naprawdę piękne uczucie, kiedy jedziesz na rekolekcje. Na początku zawsze jest trochę stresu, ale kiedy już zaczynają się proste rozmowy w pokoju, wiem, że mam przed sobą tydzień spędzony ze wspaniałymi ludźmi – zapewnia uczestniczka – To taki mój mały dowód na działanie Ducha Świętego – dodaje z uśmiechem.

Szczegóły i zapisy na rekolekcje na stronie: ram.przemyska.pl.

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży

Reklama

KSM archidiecezji przemyskiej przygotowało pięć turnusów wakacyjnych zarówno dla dzieci, jak i młodzieży. Odbywają się one w ośrodku KSM Nadzieja w Wybrzezu k. Dubiecka. – Wakacyjne rekolekcje KSM są dla wszystkich, bo mamy przygotowaną ofertę dla najmłodszych i nieco starszych. Począwszy od pierwszej klasy szkoły podstawowej, aż po studentów – zapewnia Aleksander Gdula, prezes KSM. Rekolekcje odbywają się w ośrodku KSM, który oferuje młodym wiele atrakcji. – Nasz ośrodek ma bardzo duży teren wokół i mamy boisko do piłki nożnej, dwa boiska do siatkówki, także w naszym ośrodku jest bardzo dużo miejsc, które umożliwiają dobre spędzenie wolnego czasu i odpoczyne – zaznaczył Aleksander.

Wszelkie informacje związane z rekolekcjami wakacyjnymi Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Archidiecezji Przemyskiej można znaleźć na stronie: www.ksmap.pl/index.html? page=wakacje#.

Zaproszenie dla rodzin

Ruch Światło-Zycie przygotował także bogatą propozycję dla rodzin. Obok tradycyjnych rekolekcji oazowych, rodziny zaproszone są na krótsze, tematyczne rekolekcje, które odbywają się w różnych miejscach archidiecezji. – To okazja, aby spotkać żywego Jezusa – tak o rekolekcjach mówi ks. Bartłomiej Zakrzewski i dodaje: – Nam w oazie bardzo zależy na tym, żeby ludzie, którzy przyjeżdżają na rekolekcje, spotkali żywego Jezusa. W momencie, kiedy mają taką możliwość i spotkają Boga, który wchodzi w ich historię życia, czyli dotyka ich spraw osobistych.

Szczegóły na temat rekolekcji wakacyjnych można znaleźć na stronie: oaza.przemyska.pl. Obok turnusów oazowych, rodziny zaproszone są także na projekt „Rodzina jest cudem – edycja wakacyjna”. – Zapraszamy na pierwszy wakacyjny turnus „Rodzina jest Cudem” w Bieszczadach! To będzie doskonały czas, by bez stresu i napięcia spędzić z rodziną kilka dni – mówią organizatorzy. Wydarzenie odbywa się w dniach 16-22 sierpnia w domu rekolekcyjnym w Rzepedzi. Prowadzący projekt to Monika i Marcin Gomułkowie z ks. Mateuszem Rutkowskim.

Wakacyjne inicjatywy

Reklama

Obok rekolekcji dla poszczególnych grup wiekowych, w archidiecezji przemyskiej odbywają się także różne inicjatywy ewangelizacyjne. Pierwsza z nich to „Wakacyjna Ewangelizacja Bieszczadów”, która już od ponad dwudziestu lat gromadzi ewangelizatorów w okolicach Jeziora Solińskiego, aby głosić Dobrą Nowinę wypoczywającym w tamtej okolicy. W tym roku wydarzenie odbędzie się w dniach 15-20 lipca. Szczegóły na stronie: bieszczadydlajezusa.pl.

Niezwykle ważnym projektem wakacyjnym jest „Franciszkańskie Spotkanie Młodych” – to ogólnopolskie wydarzenie dla młodzieży, które każdego roku gromadzi kilkuset uczestników z całego kraju w Kalwarii Pacławskiej. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 20-26 lipca, a jej hasłem przewodnim będzie: „Pragnienie”. – To słowo stanie się drogowskazem do wejścia w głąb tajemnicy Kościoła – wspólnoty, która nieustannie czerpie świętość od Boga. To On, Święty, zaprasza nas, byśmy również stawali się świętymi na Jego podobieństwo (por. Kpł 19, 2). To Jego pragnienie, byśmy odnawiali w sobie to, co pochodzi od Niego, będzie prowadziło nas przez cały tydzień modlitwy, refleksji i wspólnego bycia razem – podkreśla br. Piotr Kantorski, franciszkanin, koordynator FSM. Program wydarzenia obejmuje nie tylko konferencje i koncerty, ale również warsztaty rozwojowe, spotkania w grupach, wspólną modlitwę, codzienną Eucharystię przestrzeń do osobistej refleksji, a także rekreację – w tym turniej sportowy i imprezę taneczną.

Na zakończenie wakacji młodzież po szkole podstawowej zaproszona jest na festiwal „Bathos”, który odbywa się w domu rekolekcyjnym w Rzepedzi w dniach 25-29 sierpnia. – „Bathos”, znaczy głębiej, a zatem wejdź z nami głębiej w relację z Tatą, wspólnotą. Oferujemy także dobrą zabawę! Końcówka wakacji to czas, kiedy nie chcemy jeszcze myśleć o powrocie do szkoły czy na studia. Dlatego zapraszamy do Rzepedzi! – zachęcają organizatorzy.

Uczestnicy ubiegłorocznej edycji wskazywali na modlitwę i wspólnotę, jako istotne elementy w przeżywaniu festiwalu: – Myślę, że wspólnie przeżywana adoracja Najświętszego Sakramentu była dla mnie najważniejszym czasem tego spotkania. To taki mój czas przeżywany sam na sam z Bogiem. W tym byliśmy razem i bardzo odczułam naszą jedność, że to nie są przypadkowe osoby, tylko Bóg nas tu wszystkich zgromadził, żebyśmy razem to przeżywali i żebyśmy się razem w tym jednoczyli – mówiła jedna z uczestniczek wydarzenia.

2025-06-24 13:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Drogowskazy ks. Blachnickiego

Niedziela wrocławska 14/2021, str. VI

[ TEMATY ]

wywiad

Ruch Światło‑Życie

ks. Franciszek Blachnicki

Archiwum prywatne Bożeny i Tomasza Greberów

Bożena i Tomasz Greberowie

Bożena i Tomasz Greberowie

Znak „Fos-Zoe”, czyli Światło-Życie ma wiele znaczeń. Jest jednak symbolem pewnego ruchu, który zapoczątkował ks. Franciszek Blachnicki. W tym roku obchodzimy 100-lecie jego urodzin. O tym, w jaki sposób nauczanie tego kapłana wpływa na codzienne życie małżonków, z parą diecezjalną Domowego Kościoła Bożeną i Tomaszem Greberami rozmawia Grzegorz Kryszczuk.

Grzegorz Kryszczuk: Jaka była wasza historia poznania i wejścia w Ruch Światło-Życie? To było spektakularne nawrócenie, czy pewien naturalny proces?
CZYTAJ DALEJ

Nowy priorytet Kościoła we Francji: zadbać o nawróconych

2025-07-24 12:51

[ TEMATY ]

Francja

Vatican Media

Napływ nowych wiernych, w większości ludzi młodych, zmienia oblicze Kościoła we Francji. „Życie naszych parafii ulegnie zmianie pod wpływem nowo ochrzczonych, którzy mogą się stać siłą napędową zaangażowania, świadectwa, modlitwy i ożywienia lokalnych wspólnot” – uważa bp Olivier de Cagny, odpowiedzialny w Episkopacie Francji za sakramenty inicjacji.

Jak podaje dziennik La Croix, trwający od trzech lat boom nawróceń nie słabnie na sile. O ile do 2022 r. liczba dorosłych proszących o chrzest utrzymywała się na poziome 4 tys., to w tym roku na Wielkanoc ochrzczonych zostało 7400 nastolatków i 10384 dorosłych, w przeważającej mierze ludzi młodych.
CZYTAJ DALEJ

Kijów: Ministerstwo Kultury zobowiązane do przekazania katolikom kościoła św. Mikołaja

2025-07-25 11:07

[ TEMATY ]

Ukraina

pl.wikipedia.org.

Kościół Świętego Mikołaja

Kościół Świętego Mikołaja

24 lipca 2025 r. Sąd Najwyższy Ukrainy odmówił wszczęcia postępowania kasacyjnego w sprawie skarg Ministerstwa Kultury i Komunikacji Strategicznej Ukrainy oraz Narodowego Domu Muzyki Organowej i Kameralnej od orzeczenia Dniepropetrowskiego Okręgowego Sądu Administracyjnego z dnia 24 stycznia 2025 r. potwierdzające niezgodność z prawem niewykonania przekazania kościoła św. Mikołaja w Kijowie wspólnocie religijnej parafii św. Mikołaja. Polecenia przekazania świątyni wydał niemal 20 lat temu 9 grudnia 2005 r. ówczesny prezydent Ukrainy, Wiktor Juszczenko.

„Teraz oczekujemy, że Ministerstwo Kultury jak najszybciej przekaże kościół do użytku naszej wspólnocie parafialnej. Pragniemy zostać oficjalnie zarejestrowani jako właściciele i użytkownicy budynku kościoła w rejestrze państwowym” - zaznaczył o. Paweł Wyszkowski OMI, proboszcz parafii św. Mikołaja w Kijowie. Podziękował również wszystkim, którzy przez wiele lat wspierali parafię w tej sprawie.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję