Reklama

Niedziela plus

Płock

Dzielcie się wiarą

Trzeba współtworzyć Kościół i czuć się za niego odpowiedzialnym – powiedział kard. Ladislav Nemet, legat papieski, podczas uroczystości 950-lecia diecezji płockiej.

Niedziela Plus 26/2025, str. VII

[ TEMATY ]

Płock

diecezjaplocka.pl

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na Starym Rynku w Płocku, gdzie rozpoczęły się uroczystości, pielgrzymi nie tylko świętowali, lecz odpowiadali wdzięcznością za swój Kościół. Poświęcono także tablicę upamiętniającą płockich błogosławionych biskupów męczenników: abp. Antoniego Juliana Nowowiejskiego i bp. Leona Wetmańskiego – więzionych w ratuszowych piwnicach.

Legat papieski przypomniał, że wiary nie zatrzymuje się dla siebie, że chrześcijaństwo to nie pamiątka, lecz wezwanie. – Bądźcie misjonarzami miłosierdzia Bożego w naszym świecie zranionym wojnami i podziałami! – powiedział, zwracając się do zgromadzonych w Orlen Arenie i tych, którzy, prowadzeni wspólną nadzieją, przeszli wcześniej w XIII Marszu dla Życia i Rodziny.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W wygłoszonej homilii kard. Nemet podkreślił, odwołując się do słów papieża Polaka, że nie wolno zapomnieć, iż dla Europy i świata Polska oraz polski naród są uosobieniem wolności. – Umiejcie swoje umiłowanie wolności przekształcić w twórczość, solidarność, uczciwość, kompetencje i ofiarę. Współtwórzcie Kościół i czujcie się za niego odpowiedzialni – zaapelował legat papieski. Przypomniał, że żyjemy w czasach synodalnych, a synod wzywa, by poważnie wziąć odpowiedzialność za cały Kościół. Zauważył także, że świat potrzebuje dziś nie słów, lecz świadków. I dodał: – Dziś pole misyjne jest wśród nas! W czasach wojny, pogardy, zamknięcia to my mamy być światłem. Nie wystarczą małe nadzieje. Potrzebujemy tej jednej, wielkiej – Boga, który umiłował nas aż do końca. Boga, który uzdalnia, byśmy swoje umiłowanie wolności przekształcali w twórczość, uczciwość i ofiarę. To program duchowego przetrwania w świecie kryzysu.

Po Eucharystii był czas na wspólny posiłek i adorację Najświętszego Sakramentu.

Oprac. za: diecezjaplocka.pl

2025-06-24 13:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kościół nie może nigdy zamilknąć

[ TEMATY ]

Kościół

Płock

kard. Kazimierz Nycz

Stelmasiak Artur

Uroczysta Eucharystia w bazylice katedralnej płockiej 25 września wieczorem, pod przewodnictwem abp. Salvatore Pennacchio, nuncjusza apostolskiego w Polsce, była modlitewnym podsumowaniem pierwszego dnia obrad 380. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski w Płocku. – Kościół nie może nigdy zamilknąć: z lęku, braku odwagi, czy chęci przypodobania się komukolwiek - podkreślił w homilii kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski. Episkopat Polski gości w Płocku z okazji Roku Jubileuszowego św. Stanisława Kostki.

W Eucharystii wzięli udział liczni biskupi z całej Polski na czele z nuncjuszem apostolskim w Polsce abp Salvatore Pennacchio, przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski Stanisławem Gądeckim i prymasem Polski Wojciechem Polakiem.
CZYTAJ DALEJ

Bp Buzun po spotkaniu z Papieżem: to ważna relacja dla biskupa

2026-01-31 17:01

[ TEMATY ]

Papież Leon XIV

bp Łukasz Buzun

Vatican Media

Biskup pomocniczy Diecezji Kaliskiej przybył do Rzymu wraz z pielgrzymką z Kalisza i miał okazję bezpośrednio porozmawiać z Leonem XIV. Taka bezpośrednia relacja z Papieżem jest bardzo ważna dla każdego, a dla biskupa w sposób szczególny – powiedział Vatican News bp Buzun.

Po środowej audiencji generalnej bp Łukasz Buzun, który przybył z pielgrzymką z diecezji kaliskiej, porozmawiał przez chwilę z Papieżem. „Mogłem zamienić kilka słów z Ojcem Świętym” – mówi Vatican News, bp Buzun. „Powiedziałem skąd jestem, ale także nadmieniłem, że skończyłem seminarium na terenie parafii ojców augustianów w Krakowie, przy kościele św. Katarzyny. Ojciec Święty bardzo się ucieszył” – opowiada biskup, nawiązując do faktu, że Papież jest augustianinem.
CZYTAJ DALEJ

Fatima: sanktuarium bazą dla ratowników usuwających skutki orkanu Kristin

2026-02-01 13:45

[ TEMATY ]

Fatima

sanktuarium

azą dla ratowników

orkan Kristin

PAP

Skutki orkanu Kristin

Skutki orkanu Kristin

Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie, na środkowym zachodzie Portugalii, stało się bazą dla kilkuset ratowników walczących ze skutkami orkanu Kristin, jaki nawiedził od środy do piątku Portugalię. Kataklizm doprowadził w sumie do ośmiu zgonów oraz zranienia ponad 400 osób, w większości mieszkańców diecezji Leiria-Fatima.

Władze sanktuarium przekazały, że od piątku na terenie tego miejsca kultu maryjnego stacjonuje ponad 100 strażaków z ekip usuwających skutki żywiołu, który doprowadził do największych zniszczeń w dystryktach Leira i Coimbra. Zamieszkali oni na terenie ośrodka przeznaczonego do przyjmowania pielgrzymów. Na terenie portugalskiego sanktuarium zorganizowano też zbiórki żywności, środków higieny oraz odzieży dla osób poszkodowanych przez orkan Kristin.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję