Franciszkańskie Liceum Ogólnokształcące w Toruniu zorganizowało 31 maja konferencję „Wychować człowieka. Jak współpracować z nastolatkiem”. Prelegentami byli: Tomasz Wolny (dziennikarz, prezenter), Małgorzata Musiał (pedagog, autorka bloga www.dobrarelacja.pl), Judyta Malagowska (psychodietetyk, specjalista od zaburzeń odżywiania), Monika Błendowska (doktor nauk społecznych w zakresie pedagogiki), Barbara Krzemińska (psycholog, psychoterapeuta).
Obszar tematyczny obejmował wiedzę z zakresu m.in. budowania relacji, dbałości o dobrostan wewnętrzny rodzica, rozpoznawania zaburzeń odżywiania. Organizatorzy zadbali również, żeby głos mogli zabrać ci, których dotyczyła tematyka konferencji. Nastolatkowie – Faustyna Krzemińska i Jakub Wojciechowski – opowiedzieli, jak z ich perspektywy wyglądają relacje międzyludzkie, ich nawiązywanie, budowanie i rozwijanie. Spotkanie miało charakter wręcz rodzinny. Nie brakowało pytań, sugestii, osobistych doświadczeń.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Z relacji uczestników wynikało, że była to konferencja inna niż wszystkie. Tak dzielili się wrażeniami:
Reklama
– Przygotowana przez FLO konferencja o sposobach radzenia sobie z nastolatkiem była ciekawa. Ważna wydaje mi się zwłaszcza perspektywa pragmatyczna, czyli konkretne rady, które zaproponowali profesjonaliści w schematach przełamywania negatywnych myśli, rzeczowego stawiania granic oraz przełamywania barier w komunikacji. Nowatorskie wydaje się zaproszenie do współpracy przez prelegentkę, Barbarę Krzemińską, dwojga młodych ludzi, którzy z perspektywy nastolatków przedstawili swoje doświadczenia w relacji dorosły – młody. Ich wypowiedzi były dojrzałe i zdystansowane oraz, co najważniejsze, autentyczne.
Sądzę, że konferencja jest kolejnym dobrym krokiem w procesie promowania mądrego wychowywania młodego człowieka w kontekście nie tylko katolickiej nauki społecznej, ale szeroko pojmowanej humanistyki. Joanna Wnuczyńska, nauczyciel.
– To było bardzo ciekawe doświadczenie. Kto nie był, niech żałuje. Duży wybór prelegentów pokazał z każdej strony, jak funkcjonuje nasze nastoletnie dziecko i co my, jako rodzice, możemy zrobić, jak pomóc sobie i młodemu człowiekowi, żeby rodzinna machina dobrze funkcjonowała. Praktyczną stronę bycia rodzicem z humorem przedstawił Tomasz Wolny. Bardzo poruszył mnie filmik o niebezpieczeństwie w sieci. Dobrze że był czas na zadawanie pytań i rozmowy z prelegentami. Na koniec ciekawym punktem spoza programu była wypowiedź młodzieży. Joanna Rokicińska, mama.
– Bardzo ciekawa konferencja, teoria wsparta przykładami z życia i uzupełniona spojrzeniem młodych ludzi na relacje rodzic – nastolatek. Najtrudniejszym i zarazem najważniejszym zadaniem w życiu jest rodzicielstwo. Wydaje się to proste, ale jednak myślenie tylko o tym, żeby nie popełniać błędów naszych rodziców w wychowaniu, to za mało. Każde dziecko jest inne, ale uważność i miłość stanowi klucz całej istoty wychowania. Świat się nie zawali, jeżeli zatrzymamy się, by uważniej wysłuchać nasze dzieci. Agnieszka Wiśniewska, mama.