Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Lubickie krzyże

Jest on świętym symbolem wszystkich ochrzczonych w imię Trójcy Przenajświętszej. Jest obecny w każdej świątyni, nosimy go, ale także stawiamy go w różnorodnych miejscach.

Niedziela szczecińsko-kamieńska 25/2025, str. VI

[ TEMATY ]

archidiecezja szczecińsko‑kamieńska

Adam Kostanciak

Bp Henryk Wejman poświęcił nowe krzyże

Bp Henryk Wejman poświęcił nowe krzyże

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Krzyż to znak odkupienia każdego człowieka, które dokonało się w Wielki Piątek na Golgocie i otworzyło nam pewną drogę wiodącą do wiecznego zbawienia. Jest obecny w każdej świątyni, nosimy go na sobie, ale także stawiamy go w różnorodnych miejscach, by przypominał nam o jego godności i braniu go na każdy dzień w przestrzeń naszego życia.

Z Bożej woli

Krzyże przydrożne stawiane w naszych parafiach mają zazwyczaj długie historie i bogatą symbolikę wyboru takiego właśnie miejsca. Często upamiętniają ważne i znaczące wydarzenia, podkreślają wymowę jego obecności właśnie w tej konkretnej lokalizacji. Najważniejszym wymiarem obecności krzyża poza świątynią jest jednak nieustanne przypominanie nam o świadectwie naszego życia, jakie mamy na co dzień prezentować. Wskazują na odpowiedzialność realizacji Bożej woli w tym, co stanowi o naszej egzystencji. Jest to miejsce sakralne, dlatego często gromadzimy się przy nich, chociażby z racji Misji Świętych, na indywidualną modlitwę, a także na niektóre nabożeństwa, szczególnie majowe, gdy śpiewamy Litanię Loretańską. Przy krzyżach także w Wielką Sobotę święcone są pokarmy przeznaczone na wielkanocny stół.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Znak zbawienia

Reklama

Dużego znaczenia w duchowości naszej archidiecezji nabrały te znaki zbawienia, gdy przez ponad 11 lat trwały Misje u Stóp Krzyża z pielgrzymującą relikwią Krzyża Pańskiego oraz Krzyżem Misyjnym św. Ottona z Bambergu. W wielu parafiach powstały wspólnoty, które obok modlitwy troszczą się także chociażby o wygląd i estetykę tych świętych miejsc. Powstają także inicjatywy fundowania nowych krzyży. Tak właśnie stało się niedawno w Lubiczu, gdzie podczas wizytacji kanonicznej bp. Henryka Wejmana, został poświęcony nowy krzyż usytuowany przy kościele parafialnym, a następnie, w Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, taka sama uroczystość odbyła się przy drugim krzyżu, znajdującym się w samym centrum miejscowości.

Ofiarna inicjatywa

Godna podkreślenia oraz niewątpliwie do naśladowania, była historia ich ufundowania. Cała inicjatywa zrodziła się w sercach sołtys Moniki Niedźwieckiej, jej męża Mariusza, Rady Sołeckiej i Koła Gospodyń Wiejskich „Lubiczanki”. Jej szczegóły przedstawiono mi podczas tegorocznej wizyty kolędowej, co wywołało nieskrywaną radość i szczerą akceptację. Podjęto prace przygotowawcze, postarano się o fundusze z KGW, ze zorganizowanego majowego festynu, z którego cały dochód przeznaczony był na wykonanie krzyży. Sporą część dołożyli pozostali parafianie.

Oba krzyże zainstalowano tuż przed I Komunią św. oraz wizytacją połączoną z bierzmowaniem. Uroczyste poświęcenie złączone było także z bierzmowaniem młodzieży, dlatego po poświęceniu nowego krzyża, bp Henryk dokonał również poświęcenia krzyży bierzmowanych. Stojące w dwóch ważnych miejscach Lubicza krzyże będą odtąd zawsze przypominały o ofierze zbawienia dokonanej na Golgocie oraz zapraszały do modlitewnej refleksji nad swoim chrześcijańskim życiem.

2025-06-17 15:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przesłanie fatimskie

Szczególne miejsce miały lipcowe procesje fatimskie w Szczecinie, w sanktuariach Matki Bożej Fatimskiej i Dzieci Fatimskich oraz bazylice mniejszej św. Jana Chrzciciela.

Matka Boża wyjawiła dzieciom fatimskim: „Widzieliście piekło, do którego idą dusze biednych grzeszników. Bóg chce ich ratować i w tym celu chce rozpowszechnić na świecie nabożeństwo do mego Niepokalanego Serca. Jeżeli ludzie uczynią to, co wam powiem, wiele dusz zostanie uratowanych przed piekłem i na świecie nastanie pokój.
CZYTAJ DALEJ

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Do wersji od lat istniejącej w naszej przestrzeni internetowej Niezbędnika Katolika, która każdego miesiąca inspiruje do modlitwy miliony katolików, dołączamy wersję papierową. Każdego miesiąca będziemy przygotowywać niewielki i poręczny modlitewnik, który dotrze do Państwa rąk razem z naszym tygodnikiem w ostatnią niedzielę każdego miesiąca. Dostępna jest również wersja PDF naszego Niezbędnika!

CZYTAJ DALEJ

Pierwsi święci Wenezueli, to święci dla wszystkich

2025-10-20 16:43

[ TEMATY ]

kard. Parolin

vatican media

Sekretarz Stanu odprawił Mszę świętą dziękczynną za kanonizację pierwszych dwóch świętych z tego kraju Ameryki Łacińskiej — José Gregoria Hernándeza Cisnerosa i Maríi Carmen Rendiles Martínez. W homilii wezwał naród wenezuelski do słuchania słowa Bożego, aby „odpowiedzieć na powołanie do pokoju”, który powinien być budowany na zasadach prawdy, miłości i poszanowania praw człowieka.

„Nasze serca są przepełnione tą samą radością, którą przeżywaliśmy wczoraj na placu św. Piotra, ponieważ Wenezuela ma swoich pierwszych świętych. Nie jednego, lecz dwoje – świętych dla wszystkich.” Tymi słowami kardynał Pietro Parolin, sekretarz stanu, rozpoczął 20 października rano w Bazylice św. Piotra Mszę świętą dziękczynną za pierwszych świętych Wenezueli, kanonizowanych w niedzielę przez papieża Leona XIV: św. José Gregoria Hernándeza Cisnerosa i św. Maríę Carmen Rendiles Martínez.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję