Reklama

Uroczystość Bożego Ciała

Kilka tysięcy wiernych w biskupim mieście Legnicy wzięło udział w tegorocznych centralnych obchodach uroczystości Bożego Ciała. Procesję ulicami miasta poprzedziła Msza św. odprawiana w legnickiej katedrze pod przewodnictwem bp. Tadeusza Rybaka.
W tym roku odbyła sie również czwarta międzynarodowa procesja Bożego Ciała w przygranicznych miastach Zgorzelcu i Görlitz.

Niedziela legnicka 29/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Homilię podczas Eucharystii w legnickiej katedrze wygłosił bp Stefan Regmunt. Zwracając się do biorących udział w uroczystości, mówił: "By przeniknąć głębię obecności Jezusa Chrystusa w Eucharystii, potrzebna jest nam wiara ożywiona miłością. Tylko ten, kto wierzy i kocha, może pojąć coś z tej niewyrażalnej tajemnicy, przez którą Bóg zbliżył się do naszej słabości, naszej małości i objawia, Kim tak naprawdę jest. Wiarą ukorzyć trzeba zmysły i rozum swój - tak śpiewać będziemy w jednej z pieśni podczas eucharystycznej procesji". Ksiądz Biskup nawiązał także do słów Ojca Świętego z ostatniej encykliki Kościół żyje dzięki Eucharystii, w których Papież określa Eucharystię jako zbawczą obecność Jezusa we wspólnocie wierzących, a zarazem ocenia to jako najcenniejszy skarb, który Kościół posiada na drogach historii. "Eucharystia jednoczy niebo z ziemią - kontynuował bp Regmunt - zawiera w sobie i przenika całe stworzenie. W Eucharystii świat, który wyszedł od Boga Stwórcy, wraca do Niego odkupiony przez Chrystusa. Nie ma nic ważniejszego na świecie jak przywracać człowieka, przywracać świat Bogu. Pomagać, by człowiek mógł doświadczyć Bożej miłości, mógł realizować najważniejsze cele swojego życia, mógł realizować zamysł Stwórcy wobec człowieka. To, co się dokonuje w Eucharystii, kiedy Chrystus składa w ofierze samego Siebie za nas, kiedy «Krew Chrystusa - jak czytamy w Liście do Hebrajczyków - oczyszcza nasze sumienie, abyśmy mogli służyć Bogu żywemu», jest kwintesencją całej działalności Kościoła. Jak świat korzysta z Eucharystii, jak my korzystamy z tego daru Bożej Miłości? W każdą niedzielę, kiedy zbieramy się na uroczyste sprawowanie Eucharystii, czy jesteśmy tam obecni? Czym jest dla naszych rodzin Msza św.? Jak korzystamy w parafiach z adoracji Najświętszego Sakramentu? Czy jest to dla nas czas łaski Boga? Jak potrafimy korzystać z daru Komunii św.? Składając dzisiaj publiczne świadectwo swej wiary i pobożności wobec Najświętszego Sakramentu, winniśmy sobie uświadamiać, że najpiękniejszą monstrancją dla Chrystusa jest człowiek. Mamy z Chrystusem żyjącym w nas iść ulicami, placami naszego miasta również w inne dni roku. Pamiętajmy też, że jeśli człowiek straci świadomość stałej obecności Chrystusa pośród nas, straci więź z Nim, nie zjednoczy się z Chrystusem, niewiele na tym świecie osiągnie i daremne są jego wysiłki!"
Procesja przeszła od legnickiej katedry do kościoła św. Jana Chrzciciela, Seminarium i z powrotem do katedry. Wzięli w niej udział wierni nie tylko z parafii katedralnej, ale i parafii okolicznych, a także klerycy wraz z przełożonymi Wyższego Seminarium Duchownego, siostry zakonne, członkowie Bractwa św. Józefa, kompania honorowa Wojska Polskiego z garnizonu Legnica, policja, delegacje organizacji społeczno-religijnych, dzieci i młodzież.
Przy ostatnim ołtarzu biskup legnicki Tadeusz Rybak przed udzieleniem końcowego błogosławieństwa zaapelował o poszanowanie wartości chrześcijańskich w naszej Ojczyźnie i na kontynencie europejskim. "By Europa nie odeszła od podstawowych wartości - mówił Ksiądz Biskup - na których zbudowane są korzenie naszej cywilizacji i kultury. Wiemy, że w Ojczyźnie naszej jest wielu ludzi dobrych, szlachetnych, rzeczywiście zatroskanych o naszą polską przyszłość. Ale jednocześnie widzimy, jak wiele zła zakradło się w nasze życie społeczne. Ile jest biedy, bezrobocia, a przy tym ile nadużyć, korupcji. Chyba dlatego, żeby oderwać naszą uwagę od tych trudnych nierozwiązanych problemów, niektórzy szukają tematów zastępczych i zaczynają nagłaśniać potrzebę zabijania dzieci nienarodzonych. Ileż to musiało kosztować sprowadzenie statku-kliniki aborcyjnej, na którym chce się zabijać nienarodzone dzieci na wodach Bałtyku. Dzieje się to w chwili, kiedy liczba Polaków maleje. Widać, że niektóre ugrupowania chcą rozwiązywać problemy ekonomiczne przez zabijanie młodych Polaków ukrytych pod sercem matki. Musimy się modlić za Polskę, naszą Ojczyznę, by Matka Najświętsza chroniła nas przed zakusami zła, które przychodzą do nas ze wszystkich stron. Niech nasz Zbawiciel, Jezus Chrystus, wspomoże nas swoją łaską, byśmy nie pozwolili oderwać się od tego, co w naszym życiu narodowym jest wielkie i święte. Niech Chrystus, nasza Nadzieja, budzi w nas nadzieję na lepszą przyszłość".
W przygranicznych miastach Zgorzelcu i Görlitz uroczystości Bożego Ciała rozpoczęły się od polowej Mszy św. odprawianej w godzinach popołudniowych w parku miejskim po stronie niemieckiej. Wszystkich przybyłych powitał biskup Görlitz Rudolf Müller, wraz z biskupem seniorem Bernardem Hunem. Słowa powitania zostały wygłoszone w obu językach: niemieckim i polskim. Ksiądz Biskup mówił: "Kiedy ostatni raz gromadziliśmy się na wspólnej procesji Bożego Ciała, przygotowywaliśmy się do obchodów pamiętnego Roku Jubileuszowego. Od tego momentu zrobiliśmy już w naszych kontaktach kolejny duży krok, pełni nadziei, ponieważ ufamy, że Chrystus jest ciągle w nas "Wczoraj i dziś i aż na wieki". Dzisiaj cieszę się, że są tu z nami: biskup Tadeusz Rybak i jego biskup pomocniczy Stefan Regmunt z Legnicy, z którymi łączą nas więzy przyjaźni. Pozdrawiam duchowieństwo, przedstawicieli kapituł katedralnych i cały zgromadzony lud Boży. Miłość nie zna granic! Niech Chrystus, który jest wśród nas, pozwoli nam wspólnie obchodzić uroczystość Bożego Ciała".
Podczas Mszy św. koncelebrowanej przez księży biskupów i kapłanów z Niemiec i Polski liturgia sprawowana była także na przemian w tych językach oraz języku łacińskim. Towarzyszył jej śpiew zespołów śpiewaczych z obu państw oraz orkiestry dętej z Görlitz. Czytania mszalne, wezwania modlitwy wiernych, jak również procesja z darami odbywały się z udziałem przedstawicieli obu narodów. W uroczystości, obok duchowieństwa, sióstr zakonnych, wiernych z polskich i niemieckich przygranicznych parafii, wzięli także udział przedstawiciele i delegacje lokalnych władz samorządowych.
Homilię podczas Eucharystii w języku niemieckim i polskim wygłosił biskup legnicki Tadeusz Rybak (tekst homilii drukujemy poniżej). Podkreślił w niej, że dożyliśmy czasów niezwykłych, kiedy to dwa narody o bardzo złożonej historii gromadzą się na wspólnej modlitwie. Tym zaś, co nas łączy, jest Ofiara Eucharystyczna naszego Zbawiciela. To niezwykły znak uniwersalności tego Bożego daru, który łączy ludzi.
Po Mszy św. wyruszyła procesja z Najświętszym Sakramentem ulicami Görlitz w kierunku mostu granicznego i Zgorzelca, zatrzymując się przy tradycyjnych czterech ołtarzach oraz na granicznym moście. Tu, po chwili adoracji i wspólnej modlitwie, biskup Tadeusz Rybak udzielił błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem na cztery strony świata. Procesji towarzyszyła Orkiestra Dęta z Kombinatu w Bogatyni, a także zespoły śpiewacze ze zgorzeleckich parafii.
Wspólna modlitwa zakończyła się przy kościele pw. św. Bonifacego w Zgorzelcu. Podziękowania za udział w procesji złożył proboszcz parafii ks. prał. Jan Mycek. Dodał, że uroczystość ta wpisuje się zarazem w obchody 700-lecia miasta. Biskup Legnicki w ostatnim słowie powiedział, że procesja ta "przypomniała nam i wszystkim mieszkańcom Europy, że wielkim skarbem europejskiej kultury i codziennego życia jest Jezus Chrystus i Jego Święta Ewangelia. Bolejemy nad tym, że niektórzy w Europie chcą się "pozbyć" Chrystusa. Wyraża się to m.in. przez to, że nie chce się umieścić odwołania do wartości chrześcijańskich w przygotowywanej europejskiej Konstytucji. Musimy się dopominać o miejsce chrześcijaństwa w dzisiejszym świecie. Winniśmy tego żądać, bo ewangelia jest potrzebna człowiekowi, potrzebna jest naszym narodom, potrzebna jest Europie. Kończąc procesję, zwracamy się do naszego Zbawiciela i mówimy razem z Ojcem Świętym, naszym rodakiem: "Jezu, ufam Tobie!".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Lefebryści kierują do papieża wyznanie wiary, krytykując zmiany posoborowe

2026-06-24 17:55

[ TEMATY ]

lefebryści

Vatican Media

Bractwo Kapłańskie św. Piusa X (FSSPX) opublikowało 24 czerwca list otwarty skierowany do papieża Leona XIV oraz wszystkich kardynałów Kościoła katolickiego. Do dokumentu dołączono obszerne, liczące 154 punkty wyznanie wiary, w którym Bractwo systematycznie przedstawia swoje stanowisko doktrynalne oraz diagnozę kryzysu, jaki - jego zdaniem - dotyka współczesny Kościół. Publikacja pojawiła się na kilka dni przed zaplanowanymi na 1 lipca w Écône wyświęceniami biskupimi oraz w przededniu konsystorza zwołanego przez Leona XIV na 26 i 27 czerwca.

Autorzy dokumentu - przełożony generalny Bractwa, ks. Davide Pagliarani i jego najbliżsi współpracownicy - wyjaśniają, że obecna sytuacja Kościoła wymaga przedstawienia „kompleksowego wyznania wiary katolickiej”, które ma stanowić odpowiedź na współczesne wyzwania. „Kościół cierpi dziś pod presją nowych sił, pochodzących zarówno z wewnątrz, jak i z zewnątrz, które popychają go we wszystkich możliwych kierunkach, z wyjątkiem - naszym zdaniem - tego właściwego” - napisali sygnatariusze.
CZYTAJ DALEJ

Zmiany personalne duchowieństwa Archidiecezji Częstochowskiej

2026-06-24 19:23

[ TEMATY ]

zmiany

zmiany kapłanów

Archidiecezja częstochowska

23 czerwca br. Arcybiskup Metropolita Częstochowski ogłosił zmiany personalne duchowieństwa Archidiecezji Częstochowskiej.

Ks. Ryszard BRYŁKA – dotychczasowy proboszcz Parafii Katolickiej pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gorzkowicach z racji osiągnięcia wieku emerytalnego zwolniony z urzędu proboszcza;
CZYTAJ DALEJ

25 lat temu Jan Paweł II odwiedził Ukrainę

2026-06-24 20:29

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

na Ukrainie

Vatican News

W dniach 23-27 czerwca 2001 r. Jan Paweł II odbył wymarzoną pielgrzymkę na Ukrainę, odwiedzając Kijów i Lwów. Wizyta okazała się wydarzeniem o historycznym wymiarze. Stała się bowiem jednym z filarów budowania tożsamości Ukraińców, którą brutalnie niszczono w czasach dominacji sowieckiej, kiedy to Ukraina stanowiła jedną z republik ZSRS.

Jan Paweł II, przemawiając w czerwcu 1991 r. w Przemyślu do polskich Ukraińców, wiernych Kościoła Greckokatolickiego, w ich macierzystym języku, powiedział: „Jeśli mi Pan Bóg pozwoli kiedyś przyjechać do Lwowa, to będzie więcej po ukraińsku”. Marzenie papieskie spełniło się dopiero po 10 latach. Papież słowa dotrzymał, bo po ukraińsku wygłaszał przemówienia i homilie, wzruszając Ukraińców, wzbudzając ich podziw, szacunek i sympatię. Musiał oddziaływać na wyobraźnię zbiorową fakt, że papież, wówczas 80-letni człowiek, mimo nawału zajęć i postępującej choroby, pół roku poświęcił na naukę języka ukraińskiego. I to z takim skutkiem, że według obserwatorów mówił lepiej w tym języku niż prezydent Ukrainy, Leonid Kuczma.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję