Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Maturalni pielgrzymi

Życzeniem Pana Boga jest to, byśmy nie byli samotni, żebyśmy byli wspólnotą – powiedział do maturzystów ks. Piotr Sobczyński.

Niedziela szczecińsko-kamieńska 17/2025, str. I

[ TEMATY ]

archidiecezja szczecińsko‑kamieńska

Ks.Marcin Miczkuła

Spotkanie zakończyła wspólna fotografia

Spotkanie zakończyła wspólna fotografia

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dobra Matko i Królowo z Jasnej Góry, z wdzięcznym sercem dziś ku Tobie wznoszę wzrok. Nie potrafię podziękować za Twe serce, którym wspierasz każdy czyn mój każdy krok…”. Ze słowami tej pieśni w sercach na Jasną Górę przybyli maturzyści z archidiecezji szczecińsko--kamieńskiej.

Do swej Matki przed maturą z prośbą o dary Ducha Świętego przybyło kilkudziesięciu uczniów szkół ponadpodstawowych z: Gryfic, Myśliborza, Nowogardu, Szczecina i Wolina wraz ze swymi katechetami: s. Rut Manthey UK, Jolantą Flis, ks. Dariuszem Harafem, ks. Pawłem Ostrowskim, ks. Jakubem Rogowskim oraz ks. Juliuszem Szyszko. Modlitwie maturzystów towarzyszyli: ks. Piotr Sobczyński, Archidiecezjalny Duszpasterz Młodzieży oraz klerycy Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego w Szczecinie wraz ze swym prefektem ks. Danielem Majchrzakiem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Spotkanie na Jasnej Górze rozpoczęło się powitaniem grup przybyłych na pielgrzymkę w kaplicy Sakramentu Pokuty i Pojednania. Następnie uczestnicy udali się do kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, by stanąć do Apelu. Rozważanie apelowe poprowadził o. Samuel Pacholski, przeor klasztoru jasnogórskiego. Podkreślił w nim: – Razem z Tobą, Maryjo chcemy wypełniać pierwsze przykazanie, które mówi: „Słuchaj Izraelu, słuchaj swojego Pana, Który jest Bogiem Jedynym”.

Reklama

W czasie Apelu w imieniu wszystkich maturzystów zawierzenie Matce Bożej wypowiedzieli przedstawiciele Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Szczecinie. Na zakończenie, przed pasterskim błogosławieństwem, abp Wacław Depo, nawiązując do modlitwy powiedział: – Prośmy o taką ufność wiary dla każdej osobistej i wspólnotowej modlitwy.

Po Apelu w kaplicy Sakramentu Pokuty i Pojednania kontynuowana była archidiecezjalna pielgrzymka maturzystów. Ksiądz Jakub Rogowski poprowadził nabożeństwo pokutne, po którym w czasie adoracji Najświętszego Sakramentu prowadzonej przez s. Rut UK była możliwość oczyszczenia swego serca w sakramencie spowiedzi św. Zwieńczeniem wspólnotowej modlitwy na Jasnej Górze była Eucharystia, której przewodniczył ks. Daniel Majchrzak. Kazanie wygłosił ks. Piotr Sobczyński. W homilii podkreślił, że jednym z najważniejszych motywów przybycia do naszej Matki i Królowej jest poczucie modlitewnej wspólnoty u stóp Maryi: – Życzeniem Pana Boga jest to, byśmy nie byli samotni, żebyśmy byli wspólnotą.

Słowo podziękowań na zakończenie pielgrzymki przewodniczący liturgii. Po Mszy św. młodzież otrzymała pamiątkowe obrazki z wizerunkiem Królowej Polski przygotowane przez Wydział Duszpasterski naszej kurii oraz długopisy na egzamin maturalny od ojców paulinów.

Niech przypomnieniem i zachętą dla wszystkich maturzystów będą słowa skierowane przez św. Jana Pawła II do młodzieży podczas Światowych Dni Młodzieży, które odbywały się w Częstochowie w 1991 r.: „Wy, drodzy młodzi przyjaciele, dziewczęta i chłopcy, macie być świadkami wiernymi i odważnymi tych wielkich rzeczy w waszych środowiskach, wśród rówieśników, we wszystkich okolicznościach życia”.

2025-04-23 08:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rok w kalejdoskopie

Niedziela szczecińsko-kamieńska 53/2023, str. IV

[ TEMATY ]

archidiecezja szczecińsko‑kamieńska

Adam Szewczyk

Szczeciński Marsz dla Życia z młodzieżą

Szczeciński Marsz dla Życia z młodzieżą

Wiele wydarzeń mijającego roku, w tym konferencje naukowe, fora dyskusyjne, pielgrzymki do Bambergu i inne, wprost lub pośrednio związane były z ważnym, nie tylko dla archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej jubileuszem, Misji Pomorskiej św. Ottona z Bambergu.

Rok 2023 był czasem przygotowań do nadchodzącego w 2024 r. jubileuszu 900-lecia Misji Pomorskiej św. Ottona z Bambergu. To drugi, po Najświętszej Maryi Pannie, Matce Kościoła, patron archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej. Urodził się ok. 1061 r. W młodości był kapelanem na dworze księcia Władysława Hermana. Gdy wrócił do Niemiec został kanclerzem cesarza Henryka IV, a później biskupem Bambergu. W roku 1124 na prośbę Bolesława Krzywoustego przybył na Pomorze i doprowadził do przyjęcia chrześcijaństwa przez Pomorzan. Zmarł 30 czerwca 1139 r. w Bambergu.
CZYTAJ DALEJ

Zmarł ks. Piotr Frankowski

2026-06-30 22:30

Karol Porwich/Niedziela

W nocy 29 na 30 czerwca zmarł ks. Piotr Frankowski. Kapłan ten miał 59 lat życia i 35 lat kapłaństwa.

Urodził się 30 sierpnia 1966 we Wrocławiu. Święcenia kapłańskie przyjął 18 maja 1991 roku z rąk kard. Henryka Gulbinowicza w Katedrze pw. św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu. Po święceniach kapłańskich został skierowany do parafii św. Jadwigi Śl. w Gryfowie Śląskim [1991-1992]. Dalej [1993-1994] wikariuszem w parafii św. Michała Archanioła w Bystrzycy Kłodzkiej. Następnie był wikariuszem w parafii św. Andrzeja Boboli w Miliczu [1994-1998], by następnie być wikariuszem w parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego [1998 - 2005] oraz w parafii pw. Macierzyństwa NMP we Wrocławiu - Pilczycach [2005 -2006]. W latach [2006-2007] był proboszczem w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Rościsławicach i następnie rezydentem w parafii NMP Różańcowej w Kiełczowie [2007-2009]. W latach [2009-2010] został proboszczem w parafii św. Wojciecha Biskupa i Męczennika w Domasławiu, a następnie ze względów zdrowotnych został rezydentem w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa we Wrocławiu - Pawłowicach [2010-2012] i następnie w parafii św. Jana Apostoła we Wrocławiu - Zakrzowie [2012-2013]. Od 2013 roku przebywał w Domu Księży Emerytów.
CZYTAJ DALEJ

Kard. Krajewski: chciałem wszystkim życzyć pięknych i wyjątkowych wakacji!

2026-07-01 16:34

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Hieronim Wróblewski

Kard. Konrad Krajewski

Kard. Konrad Krajewski

Rozpoczęły się wakacje - czas wypoczynku i regeneracji sił po pracy i nauce. Z tej okazji kard. Konrad Krajewski skierował swoje słowo do wszystkich mieszkańców Archidiecezji Łódzkiej na czas wakacyjnego wypoczynku.

Chciałem wszystkim życzyć pięknych i wyjątkowych wakacji.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję