Reklama

Niedziela Małopolska

Zaangażować wiernych

To święty, który stał się symbolem nowego chrześcijańskiego Kościoła – mówi Radosław Lebowski.

Niedziela małopolska 17/2025, str. IV

[ TEMATY ]

Kraków

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia św. Szczepana w Krakowie, w ramach tegorocznego Tygodnia Biblijnego, zaprasza wszystkich chętnych do udziału w otwartym Turnieju Wiedzy Biblijnej „Dzieje Apostolskie”. Konkurs organizowany jest po raz pierwszy i odbędzie się 10 maja (w sobotę), od 14 do 17 w dolnej sali domu parafialnego (przy ul. Henryka Sienkiewicza 19).

Pomysł i cele

– W gronie redakcji Biuletynu Parafialnego, który ukazuje się raz na tydzień w naszej parafii, szukaliśmy nowych form uatrakcyjnienia Tygodnia Biblijnego – mówi Radosław Lebowski, członek redakcji. Wspomina: – Pomysł zrodził się w trakcie burzy mózgów, a że nigdy turnieju w parafii nie było, uznaliśmy, że to dobry pomysł. Proboszcz parafii, ks. Leszek Garstka popiera konkurs i błogosławi jego organizatorom i uczestnikom.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Chcieliśmy się poczuć wspólnotą – opowiada Beata Legutko, członek redakcji i kontynuuje: – Mam nadzieję, że poprzez zaangażowanie zachęcimy ludzi do wspólnego działania oraz do czytania Pisma Świętego. Konkurs jest otwarty i skierowany nie tylko do naszych parafian, ale do wszystkich, którzy pragną spróbować swoich sił i zmierzyć się tak naprawdę z samym sobą.

Reklama

– Naszym celem jest przede wszystkim spopularyzować odbywający się w Kościele Tydzień Biblijny, po drugie – przybliżyć pracę apostolską pierwszych chrześcijan, po trzecie – przygotować się do świadomego przeżywania i uczestnictwa w pielgrzymkach Roku Jubileuszowego 2025. Dodatkowo pragniemy zwrócić uwagę na patrona naszej parafii – św. Szczepana. Był to pierwszy męczennik i pierwszy diakon służący swej wspólnocie całym życiem. To święty, który stał się symbolem nowego chrześcijańskiego Kościoła. Jest dla nas wzorem zachowania wobec tych, którzy niesprawiedliwie oskarżają. W takim wypadku zazwyczaj reagujemy ucieczką lub walczymy z oskarżycielem. Święty Szczepan pokazuje, że te „kamienie” w naszym życiu i tak będą się pojawiały, więc trzeba je przyjąć i należy nad sobą wewnętrznie popracować, żeby nam nie wyrządziły duchowej szkody – mówi p. Radosław.

Uczestnicy

Na pytanie, dlaczego warto wziąć udział w rywalizacji, p. Beata odpowiada: – Będzie to świetna motywacja, żeby sięgnąć po Pismo Święte oraz doskonała możliwość pogłębienia swojej wiedzy religijnej. Jestem przekonana, że dzięki systematycznej lekturze słowa Bożego pracujemy nad naszą duchowością i wzbogacamy ją oraz uświadamiamy sobie bogactwo Kościoła. A wszystko nie dla nagrody, ale po to, by się zbliżać do Pana Boga.

Konkurs jest podzielony na 3 etapy: preselekcje oraz dwie rundy pytań. W wypadku remisu punktowego uczestników przewidziano dla nich dodatkowe, rozstrzygające pytania od ekspertów zasiadających w komisji. W jury zasiądą m.in. dr Danuta Piekarz oraz o. Paweł Trzopek, dominikanin. Nagrodą główną w turnieju jest jednoosobowy voucher na pielgrzymkę autokarową do Włoch do wykorzystania w terminie od 3 do 10 czerwca br. Dla pozostałych uczestników przewidziano liczne nagrody związane z tematyką pielgrzymkową Roku Jubileuszowego, m.in. przewodniki kreatywne dla pielgrzyma.

Więcej informacji, regulamin uczestnictwa, zalecane lektury oraz obowiązkowy formularz zgłoszeniowy, zainteresowani udziałem znajdą na stronie: www.swszczepan.org/event/turniej-wiedzy-biblijnej .

2025-04-23 08:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Cierpienie można przyjąć tylko wiarą

[ TEMATY ]

szpital

Kraków

abp Marek Jędraszewski

Jaonna Adamik/Archidiecezja Krakowska

- To jest niepojęta tajemnica, której rozumowo zgłębić do końca nie jesteśmy w stanie. Ale jesteśmy w stanie przyjąć to naszą wiarą. Właśnie dlatego, że Pan Jezus przyjął cierpienie i z cierpieniem się utożsamił i dał się przez nie przeniknąć aż do końca i tym samym przychodzi nam z pomocą - o cierpieniu mówił abp Marek Jędraszewski podczas kolędowej wizyty duszpasterskiej w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie-Prokocimiu.

Wicedyrektor szpitala lek. med. Andrzej Bałaga przywitał metropolitę i podziękował za kolejną wizytę, która, jak zaznaczył, jest wsparciem zarówno dla personelu w podejmowaniu nierzadko trudnych decyzji, jak i dla małych pacjentów w ich powrocie do zdrowia.
CZYTAJ DALEJ

Nuncjusz do przełożonych żeńskich zgromadzeń zakonnych: świat potrzebuje osób konsekrowanych

2026-03-02 18:17

[ TEMATY ]

nuncjusz

osoby konsekrowane

żeńskie zgromadzenia zakonne

przełożone

Archidiecezja Krakowska

Abp Antonio Guido Filipazzi

Abp Antonio Guido Filipazzi

Świat potrzebuje osób konsekrowanych, które żyją autentycznie i wiernie wobec wymagań swojego powołania. Niewierność braci i sióstr zakonnych zawsze rzutuje na życie i misję Kościoła. Natomiast świętość i gorliwość osób konsekrowanych podnoszą wszystkich i przynoszą obfite owoce dobra dla całego świata - powiedział nuncjusz apostolski w Polsce abp Antonio Guido Filipazzi podczas Mszy św. odprawionej w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie podczas 152. Zebrania Plenarnego Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych.

Nuncjusz apostolski w Polsce abp Antonio Guido Filipazzi przewodniczył Mszy św. w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie, sprawowanej w ramach 152. Zebrania Plenarnego Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych. W homilii hierarcha podkreślił fundamentalne znaczenie życia konsekrowanego dla całego Kościoła i świata, wskazując, że świat pilnie potrzebuje osób konsekrowanych żyjących autentycznie i wiernie swemu powołaniu, gdyż ich niewierność negatywnie wpływa na misję Kościoła, natomiast ich świętość i gorliwość „przynoszą obfite owoce dobra dla całego świata”.
CZYTAJ DALEJ

Meksyk: liczne wizerunki sakralne w kryjówce zabitego szefa kartelu narkotykowego

2026-03-02 20:36

[ TEMATY ]

liczne wizerunki

sakralne

kryjówka

zabitego

szefa kartelu

El Mencho

Adobe Stock

W kryjówce zabitego szefa kartelu narkotykowego znaleziono wizerunki sakralne

W kryjówce zabitego szefa kartelu narkotykowego znaleziono wizerunki sakralne

W niedzielnych homiliach biskupów w Meksyku nie zabrakło wczoraj odniesień do fali przemocy, która wybuchła w tym kraju po zabiciu Nemesio Oseguery, zwanego El Mencho, szefa kartelu narkotykowego Jalisco Nueva Generación. Poruszenie wywołało odnalezienie w jego kryjówce licznych wizerunków sakralnych. Kierujący diecezją Saltillo bp Hilario González García zdecydowanie potępił przywłaszczanie sobie symboli religijnych przez zorganizowaną przestępczość.

Ostro skrytykował fakt, że przestępcy i szefowie karteli używają obrazów religijnych do usprawiedliwienia swoich okropnych czynów. Nazwał to zjawisko „przewrotnym wykorzystaniem wizerunków sakralnych”. Za „totalną sprzeczność” uznał „szukanie ochrony Boga przy popełnianiu złych czynów”. Wezwał wiernych, by nie dali się zwieść, dodając, że „nie można mieszać wiary z przemocą czy handlem narkotykami”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję