Festiwalowe wieczory z muzyką zaplanowano od 21 do 27 kwietnia. Tegoroczna 24. już edycja odbędzie się pod hasłem „Radość muzykowania”. Festiwal wpisał się na stałe w kulturalny kalendarz regionu i co roku przyciąga grono melomanów z województwa śląskiego i nie tylko. Jako wydarzenie artystyczne „Sosnowieckie Dni Muzyki Znanej i Nieznanej” są przestrzenią, w której spotykają się tradycja i nowoczesność, a różnorodność programu sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie. Patronat medialny nad wydarzeniem sprawuje Niedziela.
Od Bacha po gospel
– Naszym głównym celem jest prezentacja muzyki na najwyższym poziomie artystycznym – zarówno tej powszechnie znanej, jak i utworów zapomnianych, które pragniemy przypomnieć. Podczas tegorocznych koncertów będzie można usłyszeć kompozycje wielkich mistrzów, takich jak: Mozart, Bach, Chopin, Händel, Grieg, by wymienić choć kilku, ale także mniej popularne dzieła oraz muzykę tradycyjną, np. azjatycką. Z roku na rok poszerzamy również ofertę festiwalową o inne gatunki – jazz, flamenco, gospel – pokazując, że radość muzykowania to wspólny język, który łączy ludzi bez względu na muzyczne preferencje – wyjaśnia Michał Góral, dyrektor, pomysłodawca i organizator festiwalu.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Wyjątkowe miejsca
Reklama
Tak jak w poprzednich latach koncerty odbywać się będą w wyjątkowych miejscach Sosnowca – w zabytkowych kościołach, historycznym Pałacu Dietla oraz nowoczesnej Sali Widowiskowo-Koncertowej Muza im. Władysława Szpilmana. Podczas koncertu inaugurującego „Sosnowieckie Dni Muzyki Znanej i Nieznanej”, w kościele św. Jana Chrzciciela, będziemy mogli usłyszeć Annę Ogińską – sopran oraz Kwintet Śląskich Kameralistów w składzie: Dariusz Zboch – skrzypce, Jakub Łysik – skrzypce, Jarosław Marzec – altówka, Katarzyna Biedrowska – wiolonczela, Dawid Lewandowski – kontrabas.
Kameralnie i chóralnie
W Pałacu Dietla w Sosnowcu odbędzie się koncert kameralny w wykonaniu Anny Krzysztofiak – śpiew, wirginał, lira korbowa, xiao, lutnia pipa, guqin, erhu oraz Justyny Młynarczyk – viola da gamba sopranowa, viola da gamba basowa. W kościele św. Barbary w Sosnowcu odbędzie koncert kameralny w wykonaniu Kwartetu Flautato: Andrzej Staciwa – flet, Ryszard Słapik – skrzypce, Joanna Botor – altówka, Jerzy Szkopek – wiolonczela.
Natomiast w koncercie organowym w kościele św. Andrzeja Boboli wystąpią Michał Duźniak (organy) i Piotr Nowak (trąbka). Koncert zamykający festiwal będzie poświęcony kompozycjom H. Botora, G. G. Gorczyckiego, H. L. Hasllera, T. Tallisa, R. Manuela, które wykona Chór Kameralny Teneramente pod dyrekcją Agnieszki Pudełko z Katowic.
W tym roku w ramach „Sztuki na ekranie” realizowanej w sali Muza będziemy mogli zobaczyć II Boemo – opowieść o życiu czeskiego kompozytora z XVIII wieku – Josefa Myslivečka.
Na pięć wydarzeń, które odbędą się w kościołach, wstęp jest bezpłatny, natomiast te organizowane w Pałacu Dietla oraz sali Muza będą biletowane. Bilety dostępne są w kasach oraz on-line na stronie: www.kiepura.pl . Szczegółowy program, godziny koncertów i informacje o artystach można znaleźć na stronie www.sosnowieckiednimuzyki.pl .