W ramach tegorocznej konferencji Dąbrowskie Spotkania Kliniczne odbył się panel wspomnieniowy poświęcony śp. abp. Zygmuntowi Zimowskiemu – współfundatorowi Fundacji Troska i Wiedza Powiśla Dąbrowskiego, która jest organizatorem cyklicznego wydarzenia.
Wspomnienia
Jak poinformowało RDN Małopolska, okolicznościowa sesja naukowa odbyła się w piątkowe popołudnie 4 kwietnia w domu katechetycznym przy parafii Najświętszej Maryi Panny Szkaplerznej w Dąbrowie Tarnowskiej. Przybyły z Watykanu bp Krzysztof Nykiel, regens Penitencjarii Apostolskiej, podkreślił m.in., że abp Zimowski, który na biskupie zawołanie wybrał słowa: „Nie przyszedłem, aby mi służono, lecz aby służyć”, był niezwykle wrażliwy na potrzeby chorych i cierpiących. – Był prawdziwym samarytaninem, który nie tylko pomagał ludziom, szczególnie chorym, ale też stawał się dla nich bliski w ich najtrudniejszych chwilach – wspominał bp Nykiel. – Był z nimi nie tylko wtedy, gdy było to wygodne, ale i wtedy, gdy sam musiał dźwigać własny krzyż cierpienia. Jego życie przypominało mi, że miłosierna i wrażliwa miłość nie jest jednorazowym aktem, ale postawą i stylem bycia, które powinny przenikać nasze życie na co dzień. Był nauczycielem tego, jak żyć miłosierną miłością do drugich, a szczególnie do najsłabszych i chorych.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Zmarłego 9 lat temu hierarchę wspominały także osoby związane z Powiślem Dąbrowskim. Podkreślano przywiązanie abp. Zimowskiego do małej ojczyzny, troskę o jej potrzeby. Przypomniano m.in. jego wkład w Dom Radosnej Starości im. Jana Pawła II w Kupieninie czy kaplicę, w której dziś modlą się mieszkańcy wioski, zwrócono także uwagę, że przekazał sprzęt rehabilitacyjny do dąbrowskiego szpitala.
Publikacja i wystawa
Istotnym elementem sesji była prezentacja książki pt. Arcybiskup Zygmunt Zimowski – współpracownik Prawdy. – Jako autor starałem się zadbać o to, by to piękne życie kapłana i biskupa nie zostało pokryte pyłem historii – powiedział ks. dr hab. Jan Bartoszek. Zauważył: – Z każdym rokiem coś ważnego umyka pamięci zbiorowej. Coraz też mniej naocznych świadków jego kapłańskiej i biskupiej posługi. Dlatego byłem mocno przekonany, że należy opisać, utrwalić życie i posługę arcybiskupa, by potomni mogli się zapoznać z nieprzeciętną biografią tego wielkiego pasterza, bo słowa ulatują, a pismo zostaje. Autor książki przypomniał, że jej bohater był współpracownikiem kard. Josepha Ratzingera, późniejszego Benedykta XVI, a także Jana Pawła II i Franciszka. Podkreślił umiłowanie Kościoła, papiestwa, Stolicy Apostolskiej, ale też diecezji i ojczyzny przez urodzonego w Kupieninie hierarchę.
Ksiądz Jan Bartoszek, dyrektor RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz, przygotował także wystawę inspirowaną życiem i posługą abp. Zimowskiego. Czasową ekspozycję (dostępną przez 2 miesiące), prezentowaną w podziemiach domu parafialnego, otworzył ordynariusz diecezji tarnowskiej bp Andrzej Jeż, który wspominając bohatera wystawy, powiedział m.in.: – Pamiętam jego wielkie umiłowanie swoich stron rodzinnych, diecezji tarnowskiej i osoby św. Jana Pawła II. Odwiedziłem księdza arcybiskupa w szpitalu w Warszawie, mówił mi: „Wiesz, teraz mam przy sobie na sercu relikwie św. Jana Pawła II”.
Po zakończeniu panelu wspomnieniowego jego uczestnicy modlili się w intencji śp. abp. Zimowskiego podczas Mszy św. sprawowanej przez grono kapłanów pod przewodnictwem bp. Nykiela w koncelebrze z biskupem radomskim seniorem Henrykiem Tomasikiem.