Reklama

Niedziela Legnicka

Ite ad Joseph – idźcie do Józefa!

Z okazji uroczystości św. Józefa w Krzeszowie odbyły się dwie pielgrzymki.

Niedziela legnicka 14/2025, str. IV

[ TEMATY ]

Strzegom

Ks. Waldemar Wesołowski/Niedziela

Członkowie Bractwa św. Józefa ze Strzegomia przybyli uczcić swojego patrona

Członkowie Bractwa św. Józefa ze Strzegomia przybyli uczcić swojego patrona

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dnia 19 marca pielgrzymowali członkowie Bractwa św. Józefa oraz imiennicy świętego. Natomiast 23 marca do Krzeszowa przybyła VIII Pielgrzymka Rzemieślników z Dolnego Śląska.

Patron na trudne czasy

W dniu liturgicznej uroczystości św. Józefa w południe w sanktuarium odprawiona została Msza św. w intencji solenizantów. Udział w niej wzięli członkowie Bractwa św. Józefa ze Strzegomia, siostry zakonne, pielgrzymi z diecezji legnickiej, opolskiej, zielonogórsko-gorzowskiej oraz ze Śląska. Wśród nich byli imiennicy i imienniczki św. Józefa. Obecni byli także kapłani z diecezji i goście. Eucharystii przewodniczył kanclerz Legnickiej Kurii Biskupiej ks. Józef Lisowski, a homilię wygłosił proboszcz ks. Łukasz Langenfeld.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Św. Józef jest jednym z największych orędowników, jakich mamy, bo przecież Bóg powierzył jego trosce swojego Syna. Przybywając do Krzeszowa możemy zawierzyć swoje życie, sprawy, naszą Ojczyznę Świętej Rodzinie. Uczestniczymy tutaj w Eucharystii – ofierze Jezusa Chrystusa, idziemy do Matki, której wizerunek słynący łaskami mamy w bazylice i przychodzimy do św. Józefa, do jego sanktuarium. Dlatego jest to miejsce wyjątkowe – podkreślił w homilii.

Reklama

Zaznaczył, że od św. Józefa możemy uczyć się postawy zaufania Bogu, odwagi, zaparcia się samego siebie, heroicznej troski o bliskich. To właśnie dlatego słowa umieszczone pod obrazem św. Józefa, znajdującym się przy zakrystii w bazylice są tak ważne. Zwraca na nie uwagę imiennik – ks. Józef Lisowski. – Ite ad Joseph, czyli idźcie do Józefa. To jest wezwanie, które zawsze mi towarzyszy, kiedy nawiedzam to miejsce. Od niego możemy uczyć się tego, co najbardziej potrzebne dla nas, dla naszej Ojczyzny – mówi.

Ksiądz kanclerz podkreśla też, że zwłaszcza sanktuarium św. Józefa jest miejscem wyjątkowym, które należy nawiedzić, zwłaszcza w roku Jubileuszu. – Kiedy patrzymy na życie św. Józefa, które zobrazował nam w niesamowity sposób Michał Willmann poprzez cykl radości i smutków św. Józefa, widzimy, że w jego losach odbija się czasem nasze życie, to, co my przeżywamy – nasze radości i smutki. Widzimy też, że życie św. Józefa, ale i całej Świętej Rodziny, było naznaczone wędrówką. Możemy więc śmiało powiedzieć, że był i jest pielgrzymem nadziei – dodaje.

Przypomina też, że krzeszowska bazylika jest kościołem jubileuszowym, dlatego tym bardziej warto nawiedzać to miejsce, gdzie możemy zyskać łaskę odpustu zupełnego, którą możemy zatrzymać dla siebie lub ofiarować za naszych zmarłych.

– Zatem, w tym szczególnym czasie, przybywajmy do tego miejsca jako pielgrzymi nadziei. Dzisiejszy świat potrzebuje wzorów, autorytetów, potrzebuje świętości, którą daje nam Bóg przez św. Józefa i Matkę Bożą. Tutaj możemy się tym napełniać, by nieść nadzieję innym – zachęcał ks. Langenfeld.

Wzór pracy i troski o bliskich

23 marca do krzeszowskiego Domu Łaski przybyła VIII Pielgrzymka Rzemieślników z Dolnego Śląska. Jak podkreśla Zbigniew Ładziński, przeniesienie tego spotkania na niedzielę było na prośbę rzemieślników, którzy chcą uczcić swojego patrona wraz z rodzinami i przyjaciółmi.

Reklama

Uroczysta Msza św. sprawowana była w bazylice pod przewodnictwem bp. Piotra Wawrzynka. Obecny był także duszpasterz rzemieślników z archidiecezji wrocławskiej ks. Paweł Cembrowicz oraz kustosz sanktuarium ks. Łukasz Langenfeld. W Eucharystii uczestniczyli przedstawiciele cechów rzemieślniczych ze Zbigniewem Ładzińskim, prezesem Dolnośląskiej Izby Rzemieślniczej. Obecne były także poczty sztandarowe oraz młodzież – uczniowie szkół cechowych. Uroczystość uświetniła Miejska Orkiestra Dęta z Bolesławca, a rzemieślnikom towarzyszyły rodziny, przyjaciele oraz wierni.

W homilii bp Piotr podkreślił, że rzemieślnicy są ważną grupą społeczną i zawodową. – To wy, pracą swoich rąk, przez zmysł organizacyjny, przez konsekwencję działania, troszczycie się o codzienny chleb dla waszych rodzin, ale też dla całej Ojczyzny, zapewniając nam wszystkim całą gamę usług i produktów niezbędnych do życia. Troszczycie się też o naszą przyszłość, edukując młode pokolenie, kształcąc w różnych kierunkach. Chcemy za to podziękować i razem z wami świętować ten dzień – powiedział.

W dalszej części mówił o znaczeniu przeżywanego roku jubileuszowego. Wyjaśnił jego znaczenie, zwłaszcza znaczenie odpustów, które w tym czasie możemy zyskać. – To okazja do doświadczenie miłosierdzia Pana, które pomaga nam odbudowywać nasze życie, uczy nas przyjmować i dawać przebaczenie – podkreślił.

Reklama

Obecni na pielgrzymce rzemieślnicy przybyli, by wpatrując się w życie swojego patrona, czerpać od niego inspiracje dla swojego życia. – Patrząc na radości św. Józefa, widzimy podtrzymywanie w naszych cechach jedności i tradycji, przekazywanie dobrych wartości młodemu pokoleniu. Naszym priorytetem jest kształcenie uczniów i to nam się udaje. Natomiast widzimy też i smutki. Nieustannie rosnące koszty działalności, zamykane warsztaty. To trudny czas, zwłaszcza dla małych warsztatów i mikroprzedsiębiorstw. Dlatego tym bardziej chcemy od św. Józefa czerpać siłę do działania, napełniać się nadzieją na lepsze czasy – podkreśla Zbigniew Ładziński.

Starszy cechu legnickiego Jacek Kamola zaznacza, że w Legnicy i w okolicach rzemiosło rozwija się, przybywa rzemieślników. Ostatnio do legnickiego cechu dołączyli też pszczelarze. – Skupiamy się na radościach, cieszymy się, że możemy być razem, że możemy pielgrzymować do tego miejsca. U nas nadzieja drzemie zawsze i robimy wszystko, by razem z rzemieślnikami z całego Dolnego Śląska budować siłę rzemiosła – powiedział.

Po Eucharystii dalszy ciąg spotkania miał miejsce w sanktuarium św. Józefa, gdzie Zbigniew Ładziński dokonał zawierzenia rzemiosła dolnośląskiego opiece św. Józefa.

2025-04-01 17:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Barwy tradycji

Niedziela świdnicka 35/2024, str. V

[ TEMATY ]

Strzegom

Ryszard Wyszyński

Zespół z Kolumbii w kościele Najświętszego Zbawiciela

Zespół z Kolumbii w kościele Najświętszego Zbawiciela

Po raz 32. Strzegom stał się centrum międzynarodowej kultury ludowej, gdzie tradycja, muzyka i religia połączyły się w jednym niezwykłym wydarzeniu.

Tegoroczny Międzynarodowy Festiwal Folkloru w Strzegomiu zakończył się w niezwykły sposób – uczestnicy przeglądu reprezentujący różnorodne kultury świata wzięli udział w niedzielnych Mszach świętych, które odbyły się w bazylice strzegomskiej oraz w kościele Najświętszego Zbawiciela. Co roku uroczysta Liturgia stanowi kulminacyjny moment festiwalu, podkreślając wyjątkowy charakter tego wydarzenia, łącząc duchowe przeżycia z bogactwem tradycyjnych strojów i muzyki ludowej.
CZYTAJ DALEJ

Bezimienne mogiły

Niedziela warszawska 44/2012, str. 2-3

[ TEMATY ]

Wszystkich Świętych

Artur Stelmasiak

Socjalne mogiły na Cmentarzu Komunalnym Południowym

Socjalne mogiły na Cmentarzu Komunalnym Południowym

Ciała bezdomnych często chowane są w anonimowych grobach. Zmienić to postanowiła Warszawska Fundacja Kapucyńska. To pierwszy taki pomysł w kraju

Choć każdy z nas po śmierci może liczyć na takie same mieszkanie w Domu Ojca, to na ziemi panują inne zasady. Widać to doskonale na cmentarzu południowym w Antoninie, gdzie są całe kwatery, w których nie ma kamiennych pomników. Dominują skromne ziemne groby z próchniejącymi drewnianymi krzyżami. Wiele z nich zamiast imienia i nazwiska ma na tabliczce napisaną jedynie datę śmierci, numer identyfikacyjny oraz dwie litery N.N. - O tym, że przybywa takich bezimiennych mogił dowiedziałem się od przyjaciół. Wówczas postanowiliśmy rozpocząć akcję rozdawania bezdomnym nieśmiertelników, czyli blaszek podobnych do tych, które noszą wojskowi. Na każdej z nich wygrawerowane jest imię i nazwisko właściciela - mówi kapucyn br. Piotr Wardawy, inicjator akcji nieśmiertelników wśród bezdomnych. O skuteczność tej akcji przekonamy się w przyszłości. Jednak pierwsze skutki już poznaliśmy, gdy jeden z kapucyńskich „nieśmiertelnych” zmarł na Dworcu Centralnym. - Dzięki metalowym blachom na szyi policja wiedziała, jak on się nazywa oraz skontaktowali się klasztorem kapucynów przy Miodowej. Tu bowiem był jego jedyny dom - mówi Anna Niepiekło z Fundacji Kapucyńskiej. Kapucyni zorganizowali zmarłemu pogrzeb z udziałem braci, wolontariuszy oraz innych bezdomnych. Msza św. z trumną została odprawiona na Miodowej, a później pochowano go z imieniem i nazwiskiem na cmentarzu południowym w Antoninie. - Dla całej naszej społeczności była to bardzo wzruszająca uroczystość - podkreśla Niepiekło.
CZYTAJ DALEJ

Wałbrzych/ Policja rozwiązała pikietę Ruchu Obrony Granicy

2025-07-27 07:51

[ TEMATY ]

Robert Bąkiewicz

Monika Książek

Ruch Obrony Granic na przejściu granicznym w Słubicach

Ruch Obrony Granic na przejściu granicznym w Słubicach

Policja rozwiązała pikietę Ruchu Obrony Granicy, która odbywała się w sobotę w Wałbrzychu. Wylegitymowano uczestników tego zgromadzenia; będą wobec nich kierowane wnioski do sądu – powiedziała PAP asp. szt. Monika Kaleta z biura prasowego dolnośląskiej policji.

Pikieta, której przewodniczył Robert Bąkiewicz, odbywała się na Placu Magistrackim w Wałbrzychu. W zgromadzeniu brało udział kilkadziesiąt osób.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję