Reklama

Niedziela Kielecka

Sanktuarium w duchu miłosierdzia

Patron parafii taki jak św. Brat Albert zobowiązuje i inspiruje do dzieł miłosierdzia, czego znakomitym przykładem jest buskie sanktuarium św. Brata Alberta. Dynamika inicjatyw wielkopostnych jest w parafii widoczna, choć dobre rzeczy dzieją się tam przez cały rok.

Niedziela kielecka 14/2025, str. IV

[ TEMATY ]

Busko‑Zdrój

T.D.

Pełna uroku i duchowych symboli kaplica Matki Bożej Fatimskiej

Pełna uroku i duchowych symboli kaplica Matki Bożej Fatimskiej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Reklama

Jest nim na pewno funkcjonująca w parafii od 18 lat Wspólnota Brata Alberta, której ton nadaje aktywność 20 osób. Członkowie wspólnoty 17. dnia każdego miesiąca asystują podczas Mszy św. sprawowanej w intencji osób samotnych, ubogich, doświadczonych nałogami i zniewoleniami. Odbywa się wówczas święcenie chleba i dzielenie go wśród uczestników, a także ucałowanie relikwii patrona. Wspólnota uczestniczy w realizacji dzieł miłosierdzia w parafii. W kościele jest wystawiony kosz, do którego można składać dary. Paczki dla ubogich przygotowywane są nie tylko w okresie przedświątecznym. Dystrybucja paczek (głównie żywność, ale i chemia) dotyczy ok. stu osób z parafii i gminy weryfikowanych przez MOPS. Długą tradycję w parafii mają spotkania świąteczne, w tym miejsko-parafialne wigilie, z myślą o ubogich. Z charyzmatem św. Brata Alberta kojarzony jest chleb i w tym duchu powstała przed laty Izba Chleba, gdzie wypieka się doskonałe podpłomyki, gdzie odbywają się warsztaty poprzedzone katechezą – spotkaniem ewangelizacyjnym w kościele. Jest to dzieło poprzedniego proboszcza ks. Marka Podymy, obecnie rezydenta w parafii, który nadal w nim uczestniczy. – Ks. Podyma opowiada o kościele, w szerokim kontekście historycznym i duchowym Ponidzia, wprowadza w symbolikę kościoła, a potem zebrani – np. uczniowie, uczestnicy różnego typu placówek, kuracjusze – przechodzą do Izby Chleba – wyjaśnia ks. dr Andrzej Jankoski, proboszcz. Tam króluje tradycyjny piec chlebowy, są stoły, przy których wygodnie można spożyć pachnące świeże podpłomyki; można także poznać tradycyjne metody wypieku chleba i narzędzia z tym związane. Lekcje chleba – lekcje etnografii dla wszystkich, są lubiane i popularne.

Inny aspekt inicjatyw w duchu miłosierdzia to współpraca z buskim Hospicjum im. św. Barta Alberta, prowadzonym przez fundację, której także patronuje św. Brat Albert. To nad wyraz dynamiczne i potrzebne dzieło, które parafia mocno wspiera, choćby przez zbiórki finansowe prowadzone na rzecz pacjentów, zaangażowanie duszpasterzy i wolontariuszy. Pomoc ludziom dotkniętym nałogiem, której udziela Grupa AA, i regularne mityngi na terenie parafii, noclegownia czynna od grudnia 2023 r. to także wyraz troski o osoby w potrzebie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Sanktuarium w Wielkim Poście

Jak wszędzie, są tutaj sprawowane nabożeństwa pasyjne. Droga Krzyżowa w kościele św. Brata Alberta z udziałem dzieci jest w piątki o 16.30, dla „niespieszących się” o 19.00, w kaplicy św. Anny o 15.30. „Gorzkie żale” z kazaniem pasyjnym są w każdą niedzielę Wielkiego Postu w kościele o 16.15, w kaplicy św. Anny o 15.15. Są też liczne Drogi Krzyżowe w terenie, w tym zorganizowana po raz trzeci – ekstremalna (ok. 40 km, w piątek przed 5. niedzielą Wielkiego Postu), miejska – z udziałem wiernych trzech buskich parafii (5. niedziela Wielkiego Postu) oraz nocna (ok. 22 km, ze Stopnicy do Buska-Zdroju, odbyła się 14 marca).

Reklama

Od 29 marca do 2 kwietnia odbywały się rekolekcje wielkopostne, podczas których jedną z prowadzących była Marta Przybyła z Fundacji Adoremus Te Christe, pokładająca ogromną ufność w adoracji, składająca świadectwo o swym nawróceniu, autorka poczytnej książki „Panie, ratuj!”. Katechezy głosi także wędrowny katechista ks. Krzysztof Zapała. Pomysł tego rodzaju rekolekcji łączy się z powstawaniem przy kościele bardzo oryginalnej kaplicy Wieczystej Adoracji (napiszemy o tym wkrótce), co jest m.in. misją ww. fundacji. A szczególne przesłanie dla kobiet niosą kolejne rekolekcje, prowadzone przez Sylwię Wilk od 4 do 6 kwietnia, łączone z działalnością KSM (z noclegiem, posiłkami, możliwością zakupienia książek).

O tych wszystkich sprawach można m.in. przeczytać w gazetce „Albertowy chleb”.

Wśród najlepszych

Parafia w 2024 r. znalazła się wśród finalistów plebiscytu Aktywna Parafia organizowanego przez Katolicką Agencję Informacyjną. Uplacowali się w ścisłej krajowej dziesiątce najlepiej ocenionych parafii, za m.in. prowadzone na szeroką skalę dzieła miłosierdzia, ale i za aktywność wspólnot i stowarzyszeń, za działania promujące kulturę, sport, turystykę religijną.

I tak w parafii są róże różańcowe, jest biuro Radia Maryja (każdego miesiąca modlą się w intencji papieża Franciszka, o pokój na świecie szczególnie na Ukrainie i in.). Liturgię wspierają chór i schola. Działa Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży i Apostolstwo Pomocy Duszom Czyśćcowym. Ruch Czystych Serc każdego miesiąca prowadzi adorację w intencji ludzi młodych o czystość serca, Neokatechumenat wspiera akcje związane z ewangelizacją, Odnowa w Duchu Świętym organizuje wieczory uwielbienia. Bujnie rozwija się posługa ministrantów i akcje związane z liturgiczną służbą ołtarza, także w wymiarze diecezjalnym. W parafii posługuje grupa osób świeckich czytających Słowo Boże i wykonujących psalm responsoryjny w czasie Mszy św.

Reklama

W buskim sanktuarium odbywało się i odbywa – niemal w każdym miesiącu – wiele inicjatyw związanych z popularyzacją śpiewu liturgicznego i religijnego, np. koncert maryjny w wykonaniu absolwentów Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego; Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamróz; „Jesień Organowa” im. Feliksa Rączkowskiego; wieczory kolęd i pastorałek, festiwale i przeglądy pasyjne.

W duchu wdzięczności

23 grudnia 2024 r. parafia dekretem biskupim została podniesiona do rangi sanktuarium. Mszy św. z tej okazji przewodniczył bp Andrzej Kaleta, który powiedział m.in.: – Historia 40 lat obecności Boga w tym miejscu mierzy się tym, co się działo w duszach mieszkających i przybywających tu ludzi. – Ileż osób otrzymało tu dar łaski Bożej przez duchowe narodzenie w sakramencie chrztu i zjednoczyło się z Jezusem na drodze sakramentalnej komunii? Iluż młodych zostało umocnionych Duchem Świętym i jego darami w sakramencie bierzmowania? – podkreślił Ksiądz Biskup. Zachęcał do wdzięczność Bogu za wszystko, co tutaj się wciąż dokonuje.

O te wszystkie sprawy troszczy się grupa kapłanów: ks. dr Andrzej Jankoski, proboszcz, czterech wikariuszy, rezydent ks. prał. Marek Podyma, kapelan szpitalny ks. dr Tadeusz Domagała. Na terenie parafii mieszka ks. Tadeusz Szot.

Parafia św. Brata Alberta została erygowana w 1983 r. przez bp. Stanisława Szymeckiego. Rozwijała się przez lata, powstawały liczne wspólnoty, szczególnie te, które za przykładem patrona szerzyły dzieła miłosierdzia. Słynęła także z wydarzeń artystycznych i kulturalnych. Konsekracji kościoła parafialnego dokonał w 2013 r. ówczesny biskup kielecki Kazimierz Ryczan.

W obrębie parafii, poza kościołem parafialnym, znajdują się: kaplica św. Anny, kaplica w Szpitalu wojskowym, kaplica w sanatorium Krystyna oraz kościółek św. Stanisława Bp. w Chotelku.

Parafia liczy 5 tys. osób, ale w jej życiu uczestniczą przez cały rok korzystający z uzdrowiska kuracjusze. I jest to udział bardzo znaczny, w niedzielę – jak szacuje ks. Jankoski – 40%.

2025-04-01 17:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Weźcie różaniec do ręki

Busko-Zdrój Do parafii św. Brata Alberta przybyło blisko 4500 czcicieli Maryi wraz ze swoimi opiekunami.

Już od wczesnych godzin porannych setki osób gromadziło się w parafii św. Brata Alberta w Busku-Zdroju, aby wspólnie przeżyć XVI Diecezjalną Pielgrzymkę Róż Żywego Różańca pod hasłem: „My chcemy Boga, Panno Święta”. W kościele rozpoczął się koncert pieśni maryjnych, zaraz po nim ks. Łukasz Zygmunt, moderator diecezjalny Róż Żywego Różańca, wygłosił konferencję. Zwracając się do tysięcy zgromadzonych, dziękował im za niezachwianą wiarę, nieustającą modlitwę różańcową i świadectwo, które w dzisiejszych czasach jest nie do przecenienia. Prosił, aby zachęcali innych do „wzięcia Różańca do ręki” i pójścia drogą Maryi. Następnie głos zabrał proboszcz parafii św. Brata Alberta ks. Andrzej Jankoski. Mówił o historii parafii i kulcie św. Brata Alberta. Kolejnym punktem modlitewnego spotkania była konferencja o. Luca Bovio IMC, sekretarza krajowego Papieskiej Unii Misyjnej. On również dziękował wszystkim za obecność i żywą wiarę. Był pod wrażeniem liczby czcicieli Maryi. Mówił m.in. o sile modlitwy, a w szczególności modlitwy różańcowej. Po świadectwach osób świeckich, ponad 4 tys. osób wspólnie odmówiło Różaniec.
CZYTAJ DALEJ

W dzisiejszym fragmencie Ewangelii słyszymy, jak Jezus wzywa do miłości

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii J 15, 12-17.

Piątek, 23 maja
CZYTAJ DALEJ

Kenia: zamordowano księdza. To już druga śmierć kapłana w ciągu tygodnia

2025-05-24 10:01

[ TEMATY ]

Kenia

morderstwo kapłana

Adobe Stock

Zabójstwo księdza w Kenii

Zabójstwo księdza w Kenii

Katolicki kapłan Alloyce Cheruiyot Bett zginął 22 maja w strefie Tot w dolinie Kerio na zachodnim płaskowyżu w Kenii. Do zabójstwa doszło po zakończeniu Mszy św., którą sprawował on w małej wspólnocie chrześcijańskiej Jumuiya w wiosce Kakbiken. Do kościoła weszło kilku uzbrojonych mężczyzn, którzy zaczęli strzelać z broni palnej i jedna z kul trafiła w szyję księdza, powodując jego natychmiastową śmierć. Miejscowa policja oświadczyła, że aresztowała sześć osób mających związek ze zbrodnią.

Chociaż początkowo wysunięto przypuszczenie, że chodziło o nieudaną próbę porwania, która zakończyła się śmiercią ofiary, to rzecznik policji oświadczył, że zabójstwo ks. Betta nie było w żadnym wypadku związane z kradzieżą bydła lub innymi formami przestępczości, występującymi na tych terenach. Niektóre źródła miejscowe sugerują, iż zabójcy podejrzewali, że kapłan był informatorem policji, pomagającym organom ścigania w zapewnieniu bezpieczeństwa na tych ziemiach.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję