Reklama

Jasna Góra

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 12/2025, str. 5

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Krzysztof Świertok/BPJG

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przybywają licznie na wiosnę

Jak „bardziej żyć”, mądrze wybierać, pamiętać, że nie tylko umysł potrzebuje korepetycji, ale i duch, by wiara była potrzebna w życiu jak tlen, a Ewangelia stała się pasją i radością – tego m.in. uczą się maturzyści na Jasnej Górze. Teraz licznie pielgrzymują przed jednym z najważniejszych egzaminów w swoim życiu. Przybywają grupy diecezjalne, ale też mniejsze – szkolne. Wśród nich sporo młodzieży, która „wypisała się” ze szkolnej katechezy. Marzec i kwiecień na Jasnej Górze zdecydowanie należą do młodych.

Reklama

Biskup Stanisław Salaterski zachęcał maturzystów diec. tarnowskiej do tego, by z Bogiem, z nadzieją i odwagą sięgali po marzenia, po przyszłość. Na Jasną Górę przyjechało ponad 3 tys. młodych. To jak dotąd, w tym roku szkolnym, najliczniejsza pielgrzymka diecezjalna. Wielu młodych w tych dniach jest wdzięcznych Franciszkowi za jego troskę o nich. Podkreślają, że inspirują ich jego oddanie ludziom, ciepło, serdeczność, a także skromność i zwyczajność. W czasie choroby papieża szczególnie proszą o siły dla niego. Szymon Gancarczyk z II Liceum Ogólnokształcącego w Nowym Sączu stara się modlić za Ojca Świętego w codziennym Różańcu. Także jego koledze z Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Krynicy-Zdroju – Albertowi Klusce ta intencja jest bliska. – Po prostu modlitwa za niego to jest jedyne, co mogę mu dać – powiedział Albert, uczeń technikum o profilu budowlanym. Mówiąc o marzeniach i planach na przyszłość, zaznaczył, że przede wszystkim chciałby żyć w bezpiecznej Polsce, w której będzie mógł patrzeć z nadzieją w przyszłość, a nie martwić się, że następny dzień przyniesie coś złego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jest też sporo innowacji pielgrzymkowych, np. maturzyści z arch. wrocławskiej już po raz drugi przyjechali ze swoimi koleżankami i kolegami z młodszych klas. Maturzyści z diec. bydgoskiej mogli natomiast po raz pierwszy skorzystać z rekolekcji w Częstochowie, które poprzedziły diecezjalną pielgrzymkę. Wielu z nich z tej oferty skorzystało, m.in Juliusz z Zespołu Szkół Elektronicznych w Bydgoszczy. Maturzysta zauważył, że zarówno rekolekcje, jak i pielgrzymka to taki czas, kiedy „Bóg daje nam możliwość spojrzenia na wszystko z innej perspektywy – trochę szerszej”.

Pielgrzymki na Jasną Górę są okazją do zachęcenia młodzieży do głębszej relacji z Bogiem, takiej, która wzbudza chęć bliskiej więzi z Nim, a nie poprzestaje na płaszczyźnie religijności. Jak deklarowali maturzyści, nie proszą o cud zdanego egzaminu maturalnego w prezencie – chcą na niego dobrze zapracować – ale proszą o Boże błogosławieństwo na dalsze życie. Od paulinów młodzi otrzymali pamiątkowe długopisy i obrazki z wizerunkiem Matki Bożej, żeby pamiętali, by iść nie „drogami pozoru”, ale z Jezusem, na którego Ona wskazuje. Katecheci z kolei zauważyli, że uczniowie nie boją się pytać o wiarę, potrzebują mądrego towarzyszenia, by być wysłuchanymi i rozumianymi.

Od 30 lat służy pielgrzymom z Polski i ze świata

Reklama

Jasna Góra jest wciąż fascynującą tajemnicą do odkrywania – przyznają zgodnie przewodnicy Jasnogórskiego Centrum Informacji. Od 30 lat rozwijające się wciąż centrum służy turystom i pielgrzymom z Polski i ze świata. W ubiegłym roku oprowadzono prawie 90 tys. osób z siedemdziesięciu czterech krajów. 13 marca 1995 r. poświęcono pomieszczenia Jasnogórskiego Centrum Informacji na parterze Pokoi Królewskich.

Dyrektor Jasnogórskiego Centrum Informacji s. Małgorzata Kierznowska, urszualanka szara, wyraża głęboką wdzięczność wszystkim pracownikom, ale też wolontariuszom, którzy z pasją sami odkrywają Jasną Górę i przekazują wiedzę i duchowość innym. – Wszystkich nas łączy wielkie umiłowanie tego miejsca i Matki Bożej. Dokładamy wszelkich starań, by każdy, kto się z nami spotka, doświadczył piękna tego miejsca, by to spotkanie go przemieniało. Cieszymy się, że nasz mały jubileusz, nasza rocznica wpisała się w wielki Rok Jubileuszowy Kościoła – wyraża radość s. Kierznowska.

Jasnogórskie Centrum Informacji oferuje oprowadzanie po sanktuarium w dziesięciu językach. Dostępnych jest kilka tras. Teraz, w Wielkim Poście, polecana jest np. trasa pozwalająca poznać jasnogórskie via Crucis – drogi krzyżowe. Jasna Góra prezentowana jest także jako twierdza, tzw. Fortalitium Marianum.

Jasnogórskie sanktuarium znajduje się w centrum Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Kulturowego Paulinów.

2025-03-18 13:52

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: od stanu wojennego odprawiana jest codziennie Msza św. za Ojczyznę

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Bożena Sztajner/Niedziela

Jutro przypada 36. rocznica wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Od tego czasu w Kaplicy Matki Bożej paulini sprawują codziennie Mszę św. za Polskę. Sanktuarium gromadzi zaś wiele pamiątek tamtych tragicznych dni, w tym transparenty, ulotki, podziemna prasa.

W pierwszych dniach stanu wojennego opozycjoniści zredagowali na Jasnej Górze swoją pierwszą podziemną ulotkę. Była nią modlitwa do Matki Bożej Częstochowskiej o uwolnienie aresztowanych, a powielano ją na maszynie do pisania. Następnego dnia, 14 grudnia, paulini odprawili specjalną Mszę św. w intencji Ojczyzny o godz. 17.30. Choć później została zmieniona godzina jej odprawiania – na 15.30, to właśnie na pierwszy dzień stanu wojennego datuje się rozpoczęcie odprawiania codziennych Mszy św. w intencji Ojczyzny w Kaplicy Matki Bożej.
CZYTAJ DALEJ

Dzieci ukarane za odmowę zapisania na „edukację zdrowotną”

2026-06-26 08:57

[ TEMATY ]

edukacja zdrowotna

Adobe Stock

Wójt gminy Baranów wydała zarządzenie przyznające uczniom klas IV–VIII 800 zł dofinansowania do wakacji wyłącznie pod warunkiem uczęszczania na nieobowiązkową w roku szkolnym 2025/2026 „edukację zdrowotną” - informuje Ordo Iuris.

Ordo Iuris ocenia to jako finansowy przymus i zakazaną prawem dyskryminację, godzącą w konstytucyjne prawo rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami, dlatego prawnicy Instytutu zaoferowali rodzicom bezpłatną pomoc prawną w zaskarżeniu zarządzenia, ostrzegając, że zły przykład Baranowa może rozlać się na inne gminy. Sprawa wpisuje się w forsowaną przez minister Barbarę Nowacką obowiązkową „edukację zdrowotną”, którą w 2025 roku odrzuciło ponad 70% rodziców.
CZYTAJ DALEJ

Wyruszyła 10. Rolkowa Pielgrzymka Wrocławska na Jasną Górę

2026-06-27 17:13

ks. Łukasz Romańczuk

Zdjęcie grupowe przy kościele św. Michała Archanioła we Wrocławiu

Zdjęcie grupowe przy kościele św. Michała Archanioła we Wrocławiu

10. Jubileuszowa Rolkowa Pielgrzymka Wrocławska wyruszyła na Jasną Górę. Ponad 60 osób rozpoczęło czterodniową drogę, która swój finał będzie miała w Kaplicy Cudownego Obrazu,

Pielgrzymi rozpoczęli swoją drogę sprzed kościoła św. Michała Archanioła we Wrocławiu. W cztery dni przejadą ponad 200 kilometrów. Jak podaje ks. Jerzy Babiak, przewodnik pielgrzymki, w tym roku na trasę wyruszyło 61 pielgrzymów: 39 mężczyzn i 22 kobiety, w wieku od 13 do 71 lat. Są z całej Polski: Wrocławia i okolic, Górnego Śląska, Wielkopolski, Rzeszowa, Legnicy, Opola, Warszawy, Torunia, a nawet z Częstochowy i z Niemiec.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję