Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Zachwycić młodzież Jezusem

Jak współcześnie dotrzeć do młodzieży? Jak mówić im o Bożej miłości i zachwycić ich Bogiem? Co zrobić, żeby zbudowali relację z Jezusem? Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży Bliżej Młodych przez liczne działania dedykowane młodym ludziom stara się odpowiedzieć na te pytania.

Niedziela bielsko-żywiecka 11/2025, str. IV

[ TEMATY ]

diecezja bielsko‑żywiecka

Ks. Kamil Kuchejda

Ks. Kamil Kuchejda z uczestnikami jednej z edycji Szkoły Animatora Parafialnego

Ks. Kamil Kuchejda z uczestnikami jednej z edycji Szkoły Animatora Parafialnego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kilka lat temu zrodził się pomysł, aby tworzyć duszpasterstwo również z młodymi ludźmi. W związku z tym w każdym dekanacie w diecezji powołano reprezentanta młodzieży – młodzieżowego lidera dekanalnego. I to te osoby na co dzień tworzą Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży nazywane „Bliżej Młodych”. W 2021 r. bp Roman Pindel mianował diecezjalnym duszpasterzem młodzieży ks. Kamila Kuchejdę, młodego kapłana, który od najmłodszych lat angażował się na oazie, jeździł na rekolekcje jako uczestnik, potem jako animator, a później jako kleryk. Kiedy zaczynał posługę kapłańską, marzył o tym, żeby jako ksiądz pracować z młodzieżą. I Bóg spełnił jego marzenie. W czasie pandemii zaczął prowadzić w mediach społecznościowych akcje dla młodzieży, w tym kanał „Ksiądz z fotela”, by i w ten sposób przyciągać ich do Boga i pokazać im z kapłańską troską, że są wysłuchani i zrozumiani.

Bóg jest odpowiedzią

Reklama

Jak zauważa diecezjalny duszpasterz, obecnie młodzi są inni niż ich rówieśnicy sprzed kilkunastu czy kilkudziesięciu lat. Siedzą dużo w social mediach, czyli w świecie często niezrozumianym przez dorosłych. I to jest ta inność. Natomiast mają też coś wspólnego z młodymi sprzed 20 czy 50 lat: zadają pytania, planują rzeczywistość, kontestują ją. Buntują się trochę. – Ja 20 lat temu też się buntowałem i zadawałem mnóstwo pytań. Współcześni dorośli też to robili. I myślę, że to dobrze, że tak się dzieje. Że młody człowiek pyta i kwestionuje to, co go spotyka. Wydaje mi się, że zadaniem współczesnego duszpasterstwa młodzieży jest docieranie do młodego człowieka. Trzeba go spotkać i trzeba mu powiedzieć, że jest Ktoś, kto jest odpowiedzią na wszystkie jego wątpliwości i pytania – mówi ks. Kamil. Wspomina, że gdy posługiwał w parafii Świętych Małgorzaty i Katarzyny w Kętach jako wikary, rozpoczynano w naszej diecezji nowy program przygotowania młodzieży do sakramentu bierzmowania. Wówczas zrobił w ósmych klasach krótką ankietę, zadając uczniom 4 pytania. Kiedy zebrał te ankiety, to doszedł do wniosku, że o ile motywacje do przystąpienia do sakramentu bierzmowania są różne, o ile młodzież może regularnie nie chodzi na Eucharystię w niedzielę, ale gdzieś tam się pojawia. O ile może faktycznie nie chodzą tak regularnie do spowiedzi, ale jednak chodzą, to zaskoczyły go odpowiedzi na ostatnie pytanie: „Jak często się modlisz?”. Najczęściej udzielaną odpowiedzią było: „W ogóle”. – Pomyślałem sobie, że jeszcze do niedawna mówiliśmy, że mamy ludzi wierzących, a niepraktykujących. A wśród młodych ewidentnie widać, że oni są praktykujący. Ale jeśli nie mają relacji z Bogiem opartej na codziennej modlitwie, to są niewierzący – zaznacza.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Młode Niedziele

Co zrobić, żeby dzisiaj spotkać się z młodym człowiekiem, powiedzieć mu o Jezusie i pokazać mu, jak budować tę relację z Bogiem – nad tym zastanawiają się młodzieżowi liderzy dekanalni podczas spotkań i weekendowych zjazdów. A w ciągu roku z ks. Kamilem odwiedzają wybrane parafie diecezji w ramach tzw. Młodych Niedziel. Uczestniczą we Mszach św. przez całą niedzielę w danej parafii, angażują się w Liturgię Słowa, a po jednej z Mszy św. spotykają się z młodzieżą, by porozmawiać z nią o Bogu, Kościele, wierze i podzielić się świadectwem życia. Ks. K. Kuchejda przybliża działania duszpasterstwa podczas kazań. Tłumaczy wiernym, że może tych młodych ludzi nie jest teraz aż tak dużo w Kościele jak kiedyś, ale to nie znaczy, że ich nie ma w ogóle. – Uważam, że nie mamy co narzekać. My się nie zatrzymujemy w duszpasterstwie, ale robimy wszystko, żeby dotrzeć do młodego człowieka – stwierdza. W lutym gościli w parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Skoczowie. 23 marca pojadą do Żywca Zabłocia. W kolejne miesiące odwiedzą Grojec k. Oświęcimia i bielską parafię Świętej Trójcy.

Duchowa rEwolucja

Reklama

Raz w roku w Wielkim Poście w 7 największych miastach naszej diecezji duszpasterstwo młodzieży organizuje rekolekcje dla młodzieży uczącej się. – Z doświadczenia wiem, że jeśli w danej parafii ksiądz proboszcz zaprasza młodych na rekolekcje wielkopostne, to z reguły przyjdzie kilka, kilkanaście osób. Dlatego postanowiliśmy, że w danym rejonie w jakiś jeden dzień w Wielkim Poście zaprosimy młodzież szkolną z nauczycielami do wspólnego przeżywania rekolekcji, na których modlimy się, są też głoszone świadectwa i konferencje – mówi ks. K. Kuchejda. W zeszłym roku w 7 miastach naszej diecezji wzięło udział w rekolekcjach 6 tys. młodych ludzi. Tegoroczna „Duchowa rEwolucja” odbędzie się 20 marca w Czechowicach-Dziedzicach, 24-26 marca w Andrychowie, 27 marca w Kętach i Oświęcimiu, 10 i 11 kwietnia w Bielsku-Białej i 8-10 kwietnia w Cieszynie. Planują też majowe spotkanie w Żywcu.

Animatorzy się szkolą

Jednym z działań duszpasterstwa jest Szkoła Animatora Parafialnego. W minionym roku wzięło w niej udział 29 młodych ludzi. 8 marca rozpoczęła się 6. edycja. To cykl kilku spotkań dla młodzieży dwa razy w ciągu roku. Młodzi ludzie są przygotowywani przede wszystkim do prowadzenia spotkań dla kandydatów do bierzmowania polegających na ewangelizacji w małych grupach. W ramach szkoły słuchają konferencji, biorą udział w warsztatach, modlą się, uczestniczą we Mszy św. i adoracji Najświętszego Sakramentu. Mają czas na integrację. Natomiast we współpracy z Ruchem Światło-Życie duszpasterstwo prowadzi rekolekcje ewangelizacyjne dla kandydatów do bierzmowania: wyjeżdżają na weekend z młodymi, gdzie mówią im o Jezusie i budowaniu relacji z Nim.

Bóg kocha młodzież

Ks. Kamil zauważa, że młodzi ludzie tęsknią za Bogiem, tylko trzeba im powiedzieć, że Bóg ich kocha i pokazać, jak budować tę relację z Jezusem. Pamięta sytuację z posługi kapłańskiej, gdy w bursie mówił dziewczynom o Bożej miłości. One były zajęte przeglądaniem telefonów i niespecjalnie go słuchały. Zaczął zadawać im pytania do refleksji: „Czy wiesz, co to znaczy, że Bóg cię kocha?”. I wyjaśniał im: „To znaczy, że jakąkolwiek fatalną decyzję podejmiesz w życiu, Bóg będzie czekał, aż wrócisz. Nie ma takiej sytuacji i grzechu w twoim życiu, które by sprawiły, że Bóg będzie kochał cię mniej. A nawet, jeśli miałaś złe doświadczenia w życiu, w domu rodzinnym, to na miłość Boga nie musisz zasługiwać. Bóg cię kocha taką, jaką jesteś”. Zobaczył wtedy, że nastała cisza. Dziewczyny schowały komórki do kieszeni i patrzyły na niego z zadziwieniem. Po powrocie do domu kapłan usiadł w swoim fotelu i zaczął się zastanawiać, dlaczego tak jest, że kiedy zaczyna mówić o miłości Boga, to nagle jest cicho i wszyscy patrzą zaskoczeni. Dotarła do niego myśl, którą postanowił sobie powtarzać, szczególnie w chwilach kryzysu w posłudze: „Każdy człowiek tęskni za Bogiem, nawet jeśli sobie z tego nie zdaje sprawy”.

2025-03-11 16:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Znaki nadziei

Niedziela bielsko-żywiecka 6/2025, str. IV

[ TEMATY ]

diecezja bielsko‑żywiecka

Marzena Krzempek

Błogosławieństwo chorych podczas ubiegłorocznej pielgrzymki w sanktuarium w Pierśćcu

Błogosławieństwo chorych podczas ubiegłorocznej pielgrzymki w sanktuarium w Pierśćcu

O nadziei i pielgrzymkach chorych w Roku Jubileuszowym z ks. Szczepanem Kobielusem rozmawia Monika Jaworska.

Monika Jaworska: Skąd pomysł, żeby organizować pielgrzymki chorych do sanktuariów diecezji? Ks. Szczepan Kobielus: Pomysł zrodził się przede wszystkim z Ewangelii, w której czytamy, że Jezus często spotykał się z chorymi. Kościół, który ma naśladować Jezusa, też musi być blisko ludzi chorych. W każdej parafii są organizowane dni chorych. Często przy okazji rekolekcji albo przed odpustem. Zależało nam jednak, żeby zaprosić chorych również na pielgrzymkę poza parafię, do sanktuarium. Do tego szczególnie zachęca nas bp Roman Pindel, który troszczy się o chorych i zależy mu na tym, żeby były w naszej diecezji specjalne spotkania chorych. We współpracy z ks. Piotrem Hoffmannem z naszego duszpasterstwa i kustoszami sanktuariów udało się to zainicjować w zeszłym roku.
CZYTAJ DALEJ

Watykan: Mewa na dachu Kaplicy Sykstyńskiej "królową" mediów społecznościowych

2025-05-07 22:16

[ TEMATY ]

konklawe

PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

Mewa siedząca długo na dachu Kaplicy Sykstyńskiej koło komina stała się w środę "królową" mediów społecznościowych. Obraz komina wraz z czuwającym przy nim pokaźnej wielkości ptakiem transmitowały przez ponad trzy godziny media na całym świecie dzięki zainstalowanej tam watykańskiej kamerze.

W mediach społecznościowych po pierwszym dniu konklawe i głosowaniu, zakończonym brakiem wyboru papieża, pojawiło się bardzo dużo komentarzy, których bohaterką jest właśnie rzymska mewa. Czasem dosiadała się do niej także druga.
CZYTAJ DALEJ

Zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim: nie żyje portierka, ochroniarz w stanie krytycznym

2025-05-07 20:36

[ TEMATY ]

Warszawa

zabójstwo

PAP/PAP

Portierka zaatakowana przez 22-letniego sprawcę na kampusie UW miała ponad 60 lat. Ranny został także ochroniarz, który jest w stanie krytycznym – dowiedziała się PAP.

O godz. 18.40 na kampusie Uniwersytetu Warszawskiego przy Krakowskim Przedmieściu doszło do wydarzenia o charakterze kryminalnym – powiedział PAP kom. Rafał Rutkowski z Komendy Stołecznej Policji.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję