Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Miejsce spotkania

W parafii św. Floriana w Sosnowcu – Zagórzu powstała kaplica całodziennej adoracji Najświętszego Sakramentu.

Niedziela sosnowiecka 10/2025, str. I

[ TEMATY ]

Sosnowiec

Piotr Lorenc/Niedziela

Kaplica adoracji pod wezwaniem św. Józefa Opiekuna Kościoła

Kaplica adoracji pod wezwaniem św. Józefa Opiekuna Kościoła

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dekret ustanawiający w parafii kaplicę adoracji Najświętszego Sakramentu wydał biskup sosnowiecki Artur Ważny. W kaplicy można się już modlić, a uroczystego poświęcenia 11 maja br. dokona pasterz diecezji sosnowieckiej. Nie jest to, jak niektórzy myślą, wotum za szybką odbudowę kościoła po pożarze. Po prostu jest to odpowiedź na różne inicjatywy dotyczące adoracji Najświętszego Sakramentu istniejące w parafii od lat. Dość powiedzieć, że w każdy wtorek i czwartek po wieczornej Mszy św. odbywa się półgodzinna adoracja w ciszy. W każdy drugi piątek miesiąca (oprócz wakacji), po Mszy św. w ramach Floriańskiego Wieczoru Uwielbienia, również ma miejsce adoracja. W pierwsze czwartki i soboty miesiąca od godz. 17 adorację prowadzą Straż Honorowa Najświętszego Serca Pana Jezusa i Żywy Różaniec. Pan Jezus jest także adorowany w pierwsze piątki miesiąca po wieczornej Mszy św. i w pierwsze niedziele miesiąca po zakończeniu każdej Mszy św. To świadczy, że tradycja i potrzeba modlitwy są w parafii żywe.

Reklama

– Po remoncie związanym z pożarem naszej świątyni pojawiła się naturalna możliwość utworzenia kaplicy adoracji Najświętszego Sakramentu. Powstała ona w kruchcie kościoła po prawej stronie, pod chórem. Jest to bezpieczne, bezkolizyjne miejsce. Ta część świątyni nie wymagała dużej ingerencji. A skoro i tak odtworzyliśmy wszystkie boczne ołtarze, to zamówiliśmy jeszcze jeden według tego samego wzoru, co pozostałe. W kaplicy znajdują się na stałe tabernakulum do przechowywania Najświętszego Sakramentu oraz ławki i obrazy patrona – św. Józefa, Opiekuna Kościoła i Matki Bożej. Kaplica jest monitorowana, a Najświętszy Sakrament jest zabezpieczony gablotą ze wzmocnionego szkła. W dni powszednie w kaplicy można adorować Pana Jezusa od porannej Mszy św. do wieczornej – wyjaśnia ks. Andrzej Mróz, proboszcz parafii św. Floriana w Sosnowcu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W dekrecie ustanawiającym w parafii kaplicę adoracji bp Artur Ważny napisał m.in., że papież Franciszek wielokrotnie w ostatnim czasie zwracał uwagę na wartość Adoracji Najświętszego Sakramentu. Według słów papieża „Kontemplowanie Jezusa, trwanie przed Nim, adorowanie Go w Eucharystii to nie marnowanie czasu, ale nadawanie mu sensu; to odnajdywanie ukierunkowania życia w prostocie milczenia, które karmi serce”.

Dlatego w odpowiedzi na prośbę proboszcza, zawartą w piśmie z 22 stycznia 2024 r., mając na uwadze dobro duchowe parafian oraz w trosce o pogłębienie kultu Najświętszej Eucharystii, biskup sosnowiecki udzielił zezwolenia na codzienne, całodzienne wystawienie Najświętszego Sakramentu w kaplicy św. Józefa. „Wystawienia Najświętszego Sakramentu należy zawsze dokonywać z zachowaniem przepisów ksiąg liturgicznych. Nigdy nie wolno pozostawić Najświętszego Sakramentu bez niezbędnego nadzoru. Niech więc w ciągu dnia wierni nawiedzają Najświętszy Sakrament. Takie nawiedzenie wobec obecnego w tym miejscu Chrystusa, naszego Pana, jest dowodem wdzięczności, rękojmią miłości i hołdem należnej Mu adoracji” – napisał bp Artur Ważny.

2025-03-04 13:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Synod to DNA Kościoła

Niedziela sosnowiecka 12/2026, str. I

[ TEMATY ]

Sosnowiec

Piotr Lorenc/Niedziela

Synod zostanie zainaugurowany w Bazylice Katedralnej pw. Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu

Synod zostanie zainaugurowany w Bazylice Katedralnej pw. Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu

W uroczystość Zwiastowania Pańskiego i w 34. rocznicę utworzenia naszej diecezji, 25 marca 2026 r., rozpocznie się II Synod Diecezji Sosnowieckiej.

Inauguracja wydarzenia, tak ważnego dla życia Kościoła lokalnego, odbędzie się podczas uroczystej Mszy św. o godz. 16 w Bazylice Katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu.
CZYTAJ DALEJ

Wielkopolskie: Zderzenie ciężarówki z pociągiem

2026-05-25 17:01

[ TEMATY ]

Wielkopolska

PAP

Jedna osoba zginęła, a co najmniej 17 zostało lekko rannych w zderzeniu pociągu i ciężarówki w poniedziałkowe popołudnie na przejeździe kolejowym w Garbatce w powiecie obornickim. Linia między Poznaniem a Piłą jest zablokowana.

Rzecznik prasowy wielkopolskiej PSP asp. Martin Halasz przekazał, że strażacy otrzymali zgłoszenie o wypadku po godz. 15.00. W Garbatce pociąg relacji Rogoźno – Poznań zderzył się z ciężarówką na przejeździe kolejowym.
CZYTAJ DALEJ

Niemcy: Podczas Mszy św. nieznany sprawca ostrzelał okna kościoła, w którym była zgromadzona polska wspólnota

2026-05-26 14:19

[ TEMATY ]

Niemcy

Adobe Stock

Pragniemy z bólem serca poinformować o bardzo przykrym zdarzeniu, które miało miejsce w zeszłą niedzielę pod koniec Mszy św. o godz. 12.00 w Hanau. Nieznany sprawca ostrzelał z bliżej nieokreślonego sprzętu okna kościoła Hl. Geist w czasie nabożeństwa, uszkadzając kilka szyb - czytamy w ogłoszeniach z Niedzieli Zesłania Ducha św. na stronie internetowej pmk-hanau.de - Polskiej Misji Katolickiej w Hanau-Fulda.

Pragniemy z bólem serca poinformować o bardzo przykrym zdarzeniu, które miało miejsce w zeszłą niedzielę pod koniec Mszy św. o godz. 12.00 w Hanau. Nieznany sprawca ostrzelał z bliżej nieokreślonego sprzętu okna kościoła Hl. Geist w czasie nabożeństwa, uszkadzając kilka szyb. Jest to czyn godny potępienia w najwyższym stopniu, gdyż godzi on w wolność wyznawania naszej wiary i zakłóca czas nabożeństwa. Dzięki Bożej Opatrzności nikomu nic się nie stało. Odpowiednie służby zajmują się badaniem i wyjaśnieniem tej sprawy oraz dbają o nasze bezpieczeństwo. Z powodu tego zajścia słowa wsparcia skierowali do naszej wspólnoty biskupi, burmistrz miasta Hanau i przedstawiciele wspólnot religijnych z Hanau. Prośmy Ducha Świętego o dar męstwa w wyznawaniu wiary, oraz o pokój w naszych sercach, społeczeństwie i na świecie. Za wszelkich wrogów módlmy się o łaskę nawrócenia i opamiętania. Niech owoce Ducha Świętego: Miłość, Radość, Pokój...będą udziałem nas wszystkich i naszych bliźnich.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję