Reklama

Niedziela Rzeszowska

Świadek i narzędzie

Akolita, przyjmując swoją posługę, staje się częścią wielkiej tajemnicy Bożej miłości – powiedział bp Jan Wątroba.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia św. Mikołaja w Rzeszowie stała się 13 lutego br. miejscem szczególnego wydarzenia. Bartłomiej Marczak, który w Ośrodku Formacji Diakonów Stałych Archidiecezji Katowickiej odbywa formację przygotowującą do diakonatu stałego, został ustanowiony akolitą. Mszy św. przewodniczył bp Jan Wątroba, ordynariusz rzeszowski. W koncelebrze wzięli udział ks. Wiesław Rafacz, proboszcz parafii św. Mikołaja w Rzeszowie, ks. Ryszard Skowronek, dyrektor OFDSAK, ks. Tomasz Kołodziej, opiekun formacji, ks. Jacek Szczęch, opiekun duchowy, ks. Tomasz Bąk, ks. Adrian Pazdan oraz dk. Krzysztof Kaput, diakon stały archidiecezji katowickiej. Była to chwila radości i wzruszenia także dla wspólnoty parafialnej.

W homilii bp Jan Wątroba nawiązał do Ewangelii, mówiącej o spotkaniu Jezusa z Syrofenicjanką. To spotkanie, jak zaznaczył biskup, ukazuje działanie Bożej miłości, która nie zna granic i dotyka serc ludzi. Nawiązał również do posługi akolity, diakona i prezbitera, wskazując na ich rolę jako sług Bożych, którzy niosą miłość Chrystusa i pełnią szczególną misję w Kościele. Kaznodzieja zaznaczył, że akolita, przyjmując swoją posługę, staje się częścią wielkiej tajemnicy Bożej miłości.

Na zakończenie uroczystości bp Jan Wątroba zachęcił zebranych do modlitwy za pana Bartłomieja oraz do wsparcia go w jego posłudze akolity. Posługa ta, jak wskazał, wymaga zaangażowania, pokory i głębokiego oddania, a wspólnota parafialna jest wezwana, by otoczyć akolitę modlitwą i pomocą. Pan Bartłomiej, podejmując tę odpowiedzialną rolę, staje się świadkiem Bożej miłości i narzędziem w szerzeniu Ewangelii wśród wiernych. – Wspierajmy go swoją modlitwą, by jego służba była owocna – podkreślił biskup.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2025-02-25 12:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Komisja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP zajęła się projektem formacji dla akolitów i katechistów

[ TEMATY ]

akolita

katechista

Karol Porwich/Niedziela

Projektem formacji dla lektorów, akolitów i katechistów zajęła się komisja ds. kultu Bożego i dyscypliny sakramentów Konferencji Episkopatu Polski, która 23-24 maja obradowała w Warszawie. Pracom przewodniczył biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej Piotr Greger.

W komunikacie przekazanym we wtorek PAP poinformowano, że "komisja podjęła dyskusję nad aktualnymi zagadnieniami liturgicznymi, m.in.: hymnu w nieszporach na wspomnienie św. Karoliny Kózkówny, tekstami mszalnymi z przeznaczeniem dla zakonu barnabitów, tekstem modlitwy dziękczynnej po sprawowaniu Mszy św.".
CZYTAJ DALEJ

Nowy rzecznik Archidiecezji Katowickiej

2026-05-11 16:45

[ TEMATY ]

rzecznik prasowy

Archidiecezja Katowicka

Ks. Rafał Skitek

Ks. Rafał Skitek

Decyzją abp. Andrzeja Przybylskiego nowym rzecznikiem prasowym Archidiecezji Katowickiej został nim ks. Rafał Skitek, redaktor naczelny i dyrektor Radia eM.

W dekrecie z 11 maja 2026 roku, powołującym nowego rzecznika, metropolita katowicki zwrócił uwagę na potrzebę właściwego i odpowiedzialnego przekazu informacji dotyczących życia i działalności Kościoła katowickiego.
CZYTAJ DALEJ

80. rocznica biskupiej konsekracji ks. Stefana Wyszyńskiego na Jasnej Górze

2026-05-12 11:20

[ TEMATY ]

Jasna Góra

bł. kard. Stefan Wyszyński

80. rocznica

biskupia konsekracja

Instytut Prymasowski

Kard. Stefan Wyszyński z Obrazem Jasnogórskim

Kard. Stefan Wyszyński z Obrazem Jasnogórskim

Dzisiaj mija 80. rocznica konsekracji biskupiej ks. Stefana Wyszyńskiego. Święcenia biskupie otrzymał na Jasnej Górze, 12 maja 1946 r. z rąk kard. Augusta Hlonda, prymasa Polski. "Po konsekrację biskupią pojechałem na Jasną Górę. Odtąd już życie moje związane jest tym miejscem" napisał później.

W swoim herbie biskupim ks. Stefan Wyszyński umieścił słowa „Soli Deo” (Samemu Bogu) i Wizerunek Matki Bożej Jasnogórskiej. Mówił potem:
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję