Reklama

Kartka z kalendarza

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Święta nietypowe

23.02 – Dzień Walki z Depresją

Depresja znajduje się na czwartym miejscu listy najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata. Jej objawy to m.in.: obniżony lub obojętny nastrój, zaburzenia koncentracji, utrata zainteresowania wcześniejszymi działaniami i pasjami, problemy z mobilizacją do jakiegokolwiek działania, osłabienie, zmęczenie. Chcąc pomóc, unikajmy sformułowań: Nie martw się, wszystko będzie dobrze; Weź się w garść. Raczej bądźmy przy chorej osobie i zachęcajmy do wizyty u specjalisty. I sami dbajmy o swoje zdrowie fizyczne i psychiczne.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

27.02 – Dzień Wiedzy o Anosmii

Anosmia to nabyty lub wrodzony całkowity brak funkcji węchu. Nie chodzi jedynie o to, że nie czujemy smaków potraw. Ma to wpływ również na nasze dobrostan i bezpieczeństwo. Nie czujemy wtedy przecież ani zepsutej potrawy, ani dymu bądź ulatniającego się gazu czy benzyny. Jeśli więc ktoś z naszych bliskich boryka się z tym problemem, warto zdiagnozować jego przyczyny, by się poddać leczeniu.

Dzień Pomocy Potrzebującym

Na to właśnie zwraca uwagę to nietypowe święto. Promuje tym samym wartość wzajemnej pomocy i solidarności międzyludzkiej.

Reklama

Czyli wszelkiego rodzaju zaangażowanie w działalność charytatywną i wolontariat, wsparcie finansowe konkretnych instytucji i organizacji troszczących się o poprawę losu tych, którzy tego potrzebują pod różnymi względami. Ale pomoc innym to również ta codzienna, niesformalizowana, tuż obok nas – ofiarowanie swojego czasu, wspierająca rozmowa czy podzielenie się tym materialnym, co mamy. To wszelkiego rodzaju wsparcie tych, którzy się znaleźli w trudnej sytuacji życiowej.

Po co pomagać? Nie jest odkryciem stwierdzenie, że pomaganie innym niesie wiele pozytywów także tym, którzy je oferują – od satysfakcji, poczucia dobrze spełnionego życia, po poprawę swojego zdrowia psychicznego (poprawa samopoczucia i poczucie szczęścia).

Jeśli i my potrzebujemy wsparcia, warto o nie poprosić. Przecież nie jesteśmy samowystarczalni, nasze problemy również są ważne, prośba o pomoc wcale nie jest zawracaniem komuś głowy, ale poczuciem odpowiedzialności za siebie i swoich bliskich. Jak prosić o pomoc? Najpierw – wybrać osobę bądź osoby, którym ufamy, potem – skonkretyzować problem (to szczególnie ważne, by druga strona dokładnie wiedziała, o co nam chodzi). A na koniec – pamiętajmy o wdzięczności...

Ciekawostka

Rdzeń lodowy zawierający dane z ostatniego miliona lat

Międzynarodowy zespół naukowców, drążąc 4 lata w pokrywie lodowej Antarktydy, dotarł do niezwykle starych pokładów lodu. W wyniku prac badacze wydobyli rdzeń lodowy o długości 2,8 tys. m, który, jak mają nadzieję, pokaże ciągły zapis klimatu Ziemi na przestrzeni ostatnich 1,2 mln lat, a może i dłużej. Rdzeń lodowy został wydobyty z odległego miejsca na Antarktydzie o nazwie Little Dome C. Przy jego drążeniu pracowali badacze reprezentujący 12 instytucji naukowych z 10 europejskich krajów.

Historia Plutona

Reklama

Na początku stycznia opublikowano ustalenia naukowców dotyczące tego, że miliardy lat temu w zewnętrznych częściach Układu Słonecznego doszło do zderzenia dwóch lodowych światów. Według astronomów z University of Arizona, istnieje rodzaj kosmicznej kolizji, w której zderzające się obiekty na krótką chwilę łączą się ze sobą, by następnie rozdzielić się, pozostając związanymi grawitacyjnie. Ten rodzaj kolizji nazywany jest kiss and capture (pocałuj i złap) i według badaczy tak właśnie wygląda historia Plutona oraz jego największego księżyca – Charona. Oba obiekty orbitują wokół wspólnego środka masy, który znajduje się w przestrzeni między nimi.

Czy wiesz, że...

...mrówki są pamiętliwe jak ludzie?

Mrówki identyfikują się po zapachu. W ten sposób odróżniają członków swojego gniazda od osobników z innych kolonii. Często toczą zaciekłe walki z sąsiadami o zasoby i pożywienie. Ogłoszone w 2024 r. przez zespół biologów ewolucyjnych z Fryburga wyniki badań pokazały, że owady te potrafią zdobywać wiedzę na podstawie wcześniejszych doświadczeń. Dlatego mrówki z konkurujących ze sobą gniazd przy każdym spotkaniu zachowują się agresywnie i walczą. Gdy jednak spotkania mrówek z sąsiadujących kolonii są rzadkie, sugeruje to, że konkurencja jest odpowiednio oddalona lub korzysta z innych źródeł pożywienia. W takich przypadkach nie ma powodu, aby rozpoczynać konflikt, który zaszkodzi obu stronom. Eksperymenty z mrówkami pokazały, że dwie kolonie mrówek mogą żyć obok siebie w harmonii. Dowodzi to ich niezwykłych zdolności. Ale gdy jeden osobnik zachowuje się na tyle agresywnie, że wywołuje reakcję u członków drugiego, uruchamia się błędne koło, które prowadzi do wojny totalnej. Mrówki są jednym z niewielu gatunków, oprócz ludzi, które toczą długotrwałe wojny.

Wydarzyło się

• 23.02.532 – rozpoczęto budowę świątyni Hagia Sophia w Konstantynopolu.
• 24.02.1582 – papież Grzegorz XIII wydał bullę Inter gravissimas wprowadzającą kalendarz gregoriański.
• 25.02.1902 – Brytyjczyk Hubert Cecil Booth założył w USA kompanię Vacuum Cleaner, która jako pierwsza zajęła się produkcją odkurzaczy.
• 26.02.1927 – Mazurek Dąbrowskiego został oficjalnie polskim hymnem państwowym.
• 27.02.1938 – ks. Stanisław Streich został zastrzelony w Luboniu przez komunistycznego zamachowca w czasie Mszy św. z udziałem dzieci.
• 28.02.1892 – niemiecki konstruktor Rudolf Diesel opatentował silnik spalinowy.
• 28.02.2009 – Justyna Kowalczyk zdobyła złoty medal w biegu na 30 km techniką dowolną na Mistrzostwach Świata w czeskim Libercu.
• 1.03.1906 – ukazał się pierwszy numer dziennika Wiadomości Częstochowskie.

Pamiętaj o życzeniach!

23 II – Izabela, Polikarp, Romana
24 II – Maciej, Piotr, Bogusz
25 II – Cezary, Antonina, Wiktor
27 II – Gabriel, Anna, Anastazja
1 III – Albin, Antonina, Radosław

2025-02-18 13:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Centralne obchody 800-lecia „Pieśni słonecznej”

2025-05-26 11:05

[ TEMATY ]

Św. Franciszek z Asyżu

o. Jan Maria Szewek OFMConv

W niedzielę w Kalwarii Pacławskiej w Karpatach Wschodnich zakończyły się trzydniowe obchody „Pieśni słonecznej”, którą 800 lat temu skomponował św. Franciszek z Asyżu. Przełożeni 10 polskich prowincji franciszkańskich oraz czeskiej i słowackiej jurysdykcji wraz ze zgromadzonymi na wzgórzu braćmi wystosowali z tej okazji okolicznościowe orędzie.

Publicznie prosili w nim swojego Zakonodawcę m.in. o to, aby pomógł im nieustannie dostrzegać działanie Stwórcy w każdym z nich i razem z całą naturą oddawać Jemu chwałę; aby pomagał im przywracać zachwianą równowagę świata, w którym żyją; aby dał im światłe oczy serca, by mogli ujrzeć obecność Boga w każdym stworzeniu, a przy tym nie ulegli pokusie ubóstwienia natury.
CZYTAJ DALEJ

Papież soboru

Niedziela Ogólnopolska 21/2023, str. 20

[ TEMATY ]

Paweł VI

pl.wikipedia.org

Święty Paweł VI

Święty Paweł VI

Był pierwszym papieżem, który podróżował samolotem.

Giovanni Battista Montini urodził się w Concesio (Brescia). Wychowywał się w duchu katolickiego zaangażowania oraz przywiązania do nauki Kościoła i papieża. Po święceniach kapłańskich przyjętych 29 maja 1920 r. został wezwany do Rzymu. Pracował w służbie Stolicy Apostolskiej, m.in. w charakterze sekretarza w polskiej nuncjaturze latem 1923 r. Pod koniec tego roku rozpoczął misję w watykańskim Sekretariacie Stanu, gdzie przepracował 30 lat; doszedł do stanowiska substytuta w 1937 r. i prosekretarza stanu w 1952. Był oddany sprawie uniwersyteckiej Akcji Katolickiej. W latach 1955-63 pełnił urząd arcybiskupa Mediolanu. Wybrany na następcę św. Piotra po śmierci Jana XXIII – w trakcie Soboru Watykańskiego II, 21 czerwca 1963 r. – kontynuował dzieło soboru.
CZYTAJ DALEJ

D. Obajtek: wybory będą miały fundamentalne znaczenie dla polskiej gospodarki

2025-05-27 19:57

[ TEMATY ]

Daniel Obajtek

youtube.com

Przegrane wybory Karola Nawrockiego wpędziłyby Polskę w szpony gospodarcze niemieckie i rosyjskie - powiedział w rozmowie z portalem niedziela.pl były prezes Orlenu Daniel Obajtek.

Każdy kto kocha kraj musi iść do wyborów i nie można pozwolić, by oni domknęli układ - podkreśla europoseł PiS w rozmowie z Łukaszem Brodzikiem. W wywiadzie przeprowadzonym podczas konferencji CPAC w Rzeszowie mówi także, gdzie Polacy... powinni tankować.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję