Wielu z nich trudno zaufać hospicjum z powodu negatywnych stereotypów. Czy rzeczywiście hospicja są miejscem smutku i osamotnienia?
Wsparcie, które daje godność
Wraz ze wzrostem liczby seniorów i osób przewlekle chorych rośnie zapotrzebowanie na profesjonalną opiekę. Każdego roku ponad 30 tys. pacjentów korzysta z opieki hospicyjnej i długoterminowej w 247 placówkach prowadzonych przez Caritas. W starzejącym się społeczeństwie ich rola nabiera coraz większego znaczenia.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Nowa jakość życia
Wielu wyobraża sobie hospicja jako miejsca przeznaczone wyłącznie dla osób umierających, spędzających ostatnie chwile życia w bólu i cierpieniu. Takie przekonanie często wynika z braku wiedzy o roli placówek opieki długoterminowej w systemie zdrowia i jakości oferowanego wsparcia. Kojarzone są jako miejsca, gdzie pacjenci są odizolowani od swoich bliskich i otoczenia, co potęguje poczucie straty i beznadziei. Przeczą temu historie pacjentów znajdujących się pod opieką hospicjów Caritas.
Pani Zuzanna, 77-letnia pacjentka, trafiła do hospicjum po upadku, który uniemożliwił jej samodzielne funkcjonowanie. Od roku jest otoczona opieką, której nie mogłaby otrzymać w domu. Dla niej hospicjum stało się miejscem, gdzie czuje się jak w rodzinie – nie jest samotna, ma zapewnione wsparcie personelu i możliwość aktywnego uczestnictwa w życiu placówki.
W służbie pacjentom i rodzinom
Reklama
Decyzja o powierzeniu bliskiej osoby hospicjum często bywa trudna. Obawy rodzin dotyczą nie tylko komfortu chorego, ale także oceny społecznej. Najbliższe otoczenie często nie okazuje zrozumienia. Tymczasem zespoły specjalistów w hospicjach Caritas oferują wsparcie medyczne i terapeutyczne, pomagają rodzinom w tym trudnym okresie. Pani Ewa po latach samodzielnej opieki nad chorą mamą zdała sobie sprawę, że dzięki pomocy hospicjum może znów być przede wszystkim córką, a nie tylko opiekunką. Dzięki fachowej opiece jej mama, p. Kazimiera, żyje bez bólu, ma zapewniony komfort i stałą pomoc.
W placówkach Caritas – hospicjach stacjonarnych i domowych, placówkach pobytu dziennego, zakładach opiekuńczo-leczniczych oraz domach pomocy społecznej – pracuje ok. 2,3 tys. specjalistów oraz ponad 1,7 tys. wolontariuszy. Lekarze, pielęgniarki, psycholodzy, opiekunowie, fizjoterapeuci i kapelani otaczają pacjentów opieką nie tylko medyczną, ale również duchową i emocjonalną. To właśnie dzięki nim pacjenci nie są pozostawieni sami sobie, czują się godnie i bezpiecznie na ostatnim etapie życia, a ich rodziny otrzymują niezbędną pomoc.
Wyzwania przyszłości
Hospicja Caritas to miejsca, w których każdy dzień ma znaczenie, a ludzkie cierpienie spotyka się z troską i poszanowaniem godności osób najbardziej chorych, bezradnych, umierających. Wyzwania związane z utrzymaniem tych placówek oraz konieczność zapewnienia odpowiednich warunków sprawiają, że same potrzebują stałego wsparcia. Koszt ich rocznego funkcjonowania przekracza 400 mln zł. Wzrost cen paliwa, prądu, leków, specjalistycznego sprzętu i innych środków niezbędnych dla zapewnienia właściwej opieki osobom przewlekle chorym – to wszystko sprawia, że wsparcie zewnętrzne ma coraz większe znaczenie. W polskim społeczeństwie przybywa osób starszych i chorych, dlatego rola tych placówek będzie coraz większa – nie tylko dla pacjentów, ale również dla ich rodzin.
Wesprzyj hospicja Caritas!
• Przekaż Caritas Polska 1,5% podatku – KRS: 0000198645,
• dokonaj wpłaty na stronie:
Reklama
caritas.pl/hospicja ,
• zrób przelew BLIK na telefon o tytule: Hospicja, pod nr +48 668 070 000,
• wpłać dowolną kwotę na konto: 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 tytułem: Hospicja.
Za treść artykułu odpowiada wyłącznie Caritas Polska.