Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Modlitwa wyrażona grą i śpiewem

Parafia w Grojcu wybrzmiewa koncertami, także na odrestaurowanych organach.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Do parafii św. Wawrzyńca w Grojcu należą dwie świątynie – nowsza murowana oraz zabytkowa drewniana z murowaną zakrystią. W nowej świątyni kolędy i pastorałki wykonał zespół Grojczanie. W styczniu przyjechał tu zespół Gloria Dei z Oświęcimia, który zachęcił obecnych w kościele do wspólnego radosnego śpiewania na Bożą chwałę. 12 stycznia odbył się koncert parafialnej scholi Staccato.

W zabytkowym kościele po przeprowadzonej konserwacji organów odbył się inaugurujący koncert zorganizowany przez tutejszą parafię i Beskidzkie Muzeum Rozproszone Diecezji Bielsko-Żywieckiej. Na instrumencie zagrał utalentowany organista z parafii św. Maksymiliana w Oświęcimiu Krzysztof Weronowski-Ptaszyński. Prospekt i ośmiogłosowe organy z 459 piszczałkami w Grojcu wykonał w 1913 r. wybitny polski konstruktor instrumentów organowych przełomu XIX i XX stulecia, organmistrz Tomasz Fall (1860-1922). Zastąpiły instrument z 1714 r. Poświęcił je 23 marca ówczesny proboszcz ks. Władysław Prorok. Planowane są w tym kościele następne koncerty muzyki liturgicznej. Zamysł, by je organizować, powstał po wykonaniu tutaj prac w ramach programu pn. Beskidzkie Muzeum Sakralnej Architektury Drewnianej Diecezji Bielsko-Żywieckiej.

W drewnianej świątyni można również podziwiać przywróconą dawną kolorystykę. Konserwatorzy pod kierownictwem Barbary Wałach w ramach ostatnich prac odrestaurowali polichromię na stropach prezbiterium i nawy. – Widzimy tu bogaty świat florystyczny, ciekawe aranżacje: winogrona, zboża nawiązujące do symboliki eucharystycznej, ale także kwiaty, lilie na tłach nawiązujących do pawich piór, które tworzą niezwykłe kolorystyczną strukturę dekoracyjną – tłumaczy diecezjalny konserwator zabytków i sztuki sakralnej ks. dr Szymon Tracz. Dodaje, że są tu również wizerunki św. Franciszka, Matki Bożej Różańcowej w otoczeniu 15 tajemnic różańcowych, ewangelistów, przedstawienie Trójcy Świętej na stopie prezbiterium.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2025-01-28 13:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Homilie w Domu Świętej Marty były zalążkiem nauczania Franciszka

2025-04-28 17:50

[ TEMATY ]

Watykan

papież Franciszek

pontyfikat

Dom św. Marty

Vatican Media

Relacje z Mszy św. odprawianych przez siedem lat w watykańskiej kaplicy od pierwszej chwili przyczyniły się do rozpoznania duchowego i duszpasterskiego stylu papieża oraz siły nowatorskiego języka, który będzie charakteryzował jego nauczanie.

Teraz, gdy nadszedł czas bilansów, medialnych narracji o pontyfikacie i analiz głównych tematów, które charakteryzowały Papieża nadziei i braterstwa, Papieża odrzuconych i miłosierdzia, mówi się także o tym czym był gmach magisterium zbudowany przez Franciszka. Żadna z tych analiz nie może zignorować „placu budowy”, na którym ten gmach widział pierwsze kamienie - homilii wygłaszanych od marca 2013 r. do maja 2020 r. w kaplicy Domu św. Marty.
CZYTAJ DALEJ

Radni bronią rozświetlania krzyża na Giewoncie

2025-04-28 11:00

[ TEMATY ]

Giewont

Agata Kowalska

Radni Powiatu Tatrzańskiego apelują o zachowanie corocznej tradycji rozświetlania krzyża na Giewoncie w godzinę śmierci Jana Pawła II. Proponują, aby w przyszłości to pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN) oficjalnie zajęli się tym upamiętnieniem, skoro zabrania się tego ochotnikom czyniącym to od 20-lat.

Sprawa ma związek z wydarzeniami z 2 kwietnia br., kiedy w godzinę śmierci papieża Polaka – o 21:37 – dwie osoby rozświetliły krzyż na Giewoncie, kontynuując 20-letnią tradycję. W tym troku jednak strażnicy TPN ukarali ich mandatami po 500 zł, powołując się na przepisy chroniące przyrodę.
CZYTAJ DALEJ

Abp Tadeusz Wojda na Jasnej Górze zawierzy Maryi sprawy ojczyzny i rodzin

2025-04-29 11:01

[ TEMATY ]

Jasna Góra

abp Tadeusz Wojda

Przewodniczący Episkopatu

Karol Porwich/Niedziela

Przewodniczący Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda będzie 3 maja przewodniczył mszy św. na Jasnej Górze. Zachęcił, aby w święto Maryi Królowej Polski zawierzyć Jej sprawy ojczyzny i rodzin. Dzień wcześniej w Częstochowie spotka się Rada Stała KEP.

W Kościele katolickim 3 maja przypada uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, głównej patronki kraju. Aktu oddania państwa pod jej opiekę dokonał w 1656 r. w katedrze lwowskiej król Jan Kazimierz po obronie Jasnej Góry przed Szwedami.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję