Reklama

Niedziela Łódzka

Otwórz się na łaskę

Pod hasłem „Obwieścicie wyzwolenie w kraju dla wszystkich jego mieszkańców” (Kpł 25, 10a) w archidiecezji łódzkiej odbył się 28. Dzień Judaizmu w Kościele katolickim.

Niedziela łódzka 4/2025, str. V

[ TEMATY ]

Łódź

Ks. Paweł Kłys

Rabin Boaz Pash, kard. Grzegorz Ryś, rabin Dawid Szychowski

Rabin Boaz Pash, kard. Grzegorz Ryś, rabin Dawid Szychowski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wydarzenie odbyło się w namiocie przy Placu Katedralnym, a udział w nim wzięli świeccy i duchowni przedstawiciele Kościołów chrześcijańskich oraz żydzi. Na wstępie Ryszard Bonisławski, prezes Towarzystwa Przyjaciół Łodzi w wykładzie pt.: „Zaangażowanie Żydów w budownictwo chrześcijańskie w Łodzi” opowiedział o miejscach w Łodzi, które są aktualnie ważnymi miejscami życia gospodarczego i turystycznego, a dawniej były zarządzane przez rodziny żydowskie. Kolejnym punktem spotkania była liturgia słowa. Rabin Dawid Szychowski, rabin Łodzi, komentując fragment z Księgi Kapłańskiej wyjaśnił znaczenie i sens jubileuszu, a następnie opisywał związek człowieka z ziemią w odniesieniu do relacji, zaślubin pomiędzy mężem a żoną. Rabin Boaz Pash w nawiązaniu do Księgi Izajasza oraz aktualnych konfliktów na Bliskim Wschodzie zaprosił uczestników spotkania do osobistej refleksji na temat miłości bliźniego konfrontowanej z uczuciem nienawiści w kontekście biblijnych słów: „Nie będziesz żywił w sercu nienawiści do brata. Będziesz upominał bliźniego, aby nie zaciągnąć winy z jego powodu” (Kpł 19,17). Na zakończenie kard. Grzegorz Ryś odwołał się do przypowieści O nielitościwym dłużniku. Metropolita łódzki zawrócił uwagę na to, że Pan uwalnia od długu swojego sługę-niewolnika, ale przede wszystkim daje mu wolność. – Może być tak, że dostajesz od Boga niewyobrażalną łaskę i ta łaska nic z tobą w środku nie robi. Masz darowaną winę, skreślony dług, nawet zostałeś zewnętrznie wyzwolony, ale wewnątrz jesteś uwiązany do tych pieniędzy. Nawet taka łaska nie jest w stanie cię przełamać – powiedział kard. Ryś. Ponadto duchowny zwrócił uwagę na to, że ta Ewangelia jest zadana ludziom na czas przeżywanego Roku Jubileuszowego, stanowiąc okazję do skonfrontowania wskazanych dwóch biblijnych postaw. – To jest dobra nowina o jubileuszu, że Pan nas czyni wolnymi niezależnie od tego, w jakiej niewoli kto żyje. Bóg chce ci dać wolność! – podkreślił metropolita łódzki.

Archidiecezjalny Dzień Judaizmu w Kościele katolickim zakończył się wspólną modlitwą chrześcijan i żydów oraz posiłkiem. Ogólnopolskie obchody Dnia Judaizmu w Kościele katolickim, w których uczestniczył metropolita łódzki odbyły się w dniach 14-16 stycznia we Wrocławiu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2025-01-21 14:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Piękno świętości

Niedziela łódzka 46/2023, str. III

[ TEMATY ]

Łódź

Ks. Paweł Kłys

Grupa „Juventus Dei” przybliżyła historię bł. rodziny Ulmów

Grupa „Juventus Dei” przybliżyła historię bł. rodziny Ulmów

To wszystko jest dzięki wam! Zobaczcie, jakie to niesamowite, kiedy w Kościele biskupi siadają w ławce, a młodzi przejmują nauczanie. To jest to „razem”! – mówił kard. Grzegorz Ryś.

W łódzkiej katedrze pod hasłem „nieCodzienna Świętość. Światło z Markowej” odbyła się XII Noc Świętych, czyli katolicka propozycja spędzenia wieczoru poprzedzającego uroczystość Wszystkich Świętych, podczas której celebrowane jest piękno świętości i życie z Bogiem.
CZYTAJ DALEJ

Rozpoczęło się historyczne wystawienie szczątków św. Franciszka

2026-02-22 09:33

[ TEMATY ]

Franciszek

św. Franciszek

Vatican News

Z okazji 800. rocznicy śmierci św. Franciszka wspólnota braci z Sacro Convento w Asyżu inauguruje po raz pierwszy publiczną i przedłużoną możliwość oddawania czci doczesnym szczątkom Świętego. Wystawienie rozpoczęło się w sobotę 21 lutego i potrwa do 22 marca. Jak mówią bracia konwentualni, stanowi to bezprecedensową okazję do zatrzymania się na modlitwie przed relikwiami św. Franciszka i ponownego odkrycia głębi jego przesłania przyjaźni, bezinteresowności i nadziei.

Wystawienie relikwii – doczesnych szczątków świętego - odbywa się w dolnym kościele bazyliki św. Franciszka w Asyżu. Po raz perwszy będą mogli się modlić przed nimi pielgrzymi. Do pobożnego nawiedzenia relikwii zapisało się poprzez stronę internetową ok. 370 tys. osób z całego świata – jak poinformowano w sobotę na konferencji prasowej.
CZYTAJ DALEJ

Papież do salezjanów: służycie tam, gdzie Jezus chce być obecny

2026-02-22 18:25

[ TEMATY ]

Leon XIV

Vatican Media

Kontynuujecie tak ważną posługę w wielu częściach świata, również tam, gdzie jest wojna, gdzie jest konflikt, gdzie jest ubóstwo – tam, gdzie Jezus chce być obecny – powiedział Ojciec Święty do salezjanów podczas wizyty w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rzymie. Dodał, że jako chłopak, gdy rozeznawał swoje powołanie odwiedził wspólnotę salezjańską - relacjonuje Vatican News.

Podziel się cytatem „Ale może coś jednak pozostało w moim sercu, także związanego z wami, ze wspólnotą salezjańską. I rzeczywiście, w ciągu pierwszych dziesięciu miesięcy pontyfikatu odwiedziłem więcej wspólnot salezjańskich niż augustiańskich. Dlatego jestem wam naprawdę bliski” – podkreślił Leon XIV.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję