Reklama

Niedziela Przemyska

Kalejdoskop wydarzeń 2024

Miniony rok obfitował w wiele wydarzeń w archidiecezji przemyskiej. Obok tych cyklicznych, które od lat są obecne w duszpasterskim krajobrazie, pojawiły się kolejne, będące wyrazem nowych dążeń i sposobów dotarcia do współczesnego człowieka. Poniżej prezentujemy te, które w szczególny sposób kształtowały obraz przemyskiego Kościoła.

2024-12-28 17:08

Niedziela przemyska 1/2025, str. IV-VI

[ TEMATY ]

Archidiecezja przemyska

Ks. Szymon Kot

Wędrujące Serce Pana Jezusa w rodzinach jest czasem błogosławionym

Wędrujące Serce Pana Jezusa w rodzinach jest czasem błogosławionym

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pierwszym wydarzeniem, które ciągle odbywa się w archidiecezji przemyskiej, jest peregrynacja obrazu Najświętszego Serca Pana Jezusa. To inicjatywa, która nie tylko rozpala wiarę wierzących, ale także ożywia kult Najświętszego Serca Pana Jezusa. Po uroczystościach parafialnych w wielu wspólnotach odbywa się tzw. mała peregrynacja, podczas której kopia obrazu gości w domach parafian przez 24 godziny. To czas wspólnej, rodzinnej modlitwy i zawierzenia rodzin Najświętszemu Sercu Pana Jezusa.

Orszaki Trzech Króli

Po raz kolejny ulicami miast i wiosek przeszły Orszaki Trzech Króli, które przyjęły różną formę. W rożnorodny sposób także zorganizowano imprezy towarzyszące, tj.: wspólne kolędowanie, jasełka i inne wydarzenia. Ta forma manifestacji wiary staje się coraz bardziej popularna i jest obecna w kilkudziesięciu miejscach archidiecezji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Marsz dla życia i rodziny z Ulmami

W sobotę 23 marca z Łańcuta do Markowej pod hasłem: „Z Błogosławioną Rodziną Ulmów w obronie życia” wędrowało 350 osób z archidiecezji przemyskiej i diecezji rzeszowskiej. Kulminacyjnym punktem pielgrzymki była Eucharystia pod przewodnictwem bp. Jana Wątroby z Rzeszowa.

Rocznica męczeńskiej śmierci rodziny z Markowej

Reklama

Rodzina Józefa i Wiktorii świadczy o sile miłości, o wiele większej niż siła śmierci. Błogosławieni pokazują nam, że miłość, przeżywana na miarę Chrystusa Ukrzyżowanego, prawdziwego Samarytanina ludzkości, jest rewolucją większą niż jakakolwiek ideologia. „Tylko miłość bowiem może skutecznie zwyciężyć wszelkie przejawy niesprawiedliwości i przemocy, prześladowania, podziały i wojny” – mówił kard. Marcello Semeraro, prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych, który przewodniczył uroczystej Mszy św. w 80. rocznicę męczeńskiej śmierci bł. rodziny Ulmów.

Wcześniej odbyły się uroczystości nadania imienia bł. Rodziny Ulmów lotnisku w Rzeszowie-Jasionce, a także uroczystości 80. rocznicy śmierci rodziny Ulmów odbywające się w Muzeum Polaków Ratujących Żydów w czasie II Wojny Światowej w Markowej. W tych wydarzeniach brał udział prezydent RP Andrzej Duda.

Ulmowie w Watykanie

W związku z 80. rocznicą śmierci bł. rodziny Ulmów na audiencji generalnej w Watykanie wspomniano błogosławionych oraz posadzono pamiątkową jabłonkę w Ogrodach Watykańskich. Papież Franciszek, podczas audiencji generalnej, wspomniał tę świętą rodzinę w pozdrowieniach dla Polaków, które odczytano w jego imieniu. „Serdecznie pozdrawiam pielgrzymów polskich, w szczególności delegację z Podkarpacia, przybyłą w związku z 80. rocznicą śmierci błogosławionej rodziny Ulmów. Z tej okazji odbędzie się w Ogrodach Watykańskich uroczystość posadzenia jabłoni, zaszczepionej przez bł. Józefa Ulmę. Wszystkim z serca błogosławię” – przekazano w imieniu papieża Franciszka.

Damian Sobol zginął w Strefie Gazy

Kilkaset osób uczciło pamięć Damiana Sobola pochodzącego z Przemyśla wolontariusza, który zginął 1 kwietnia w Strefie Gazy. Uczestnicy najpierw zgromadzili się w archikatedrze na Mszy św. w jego intencji, a później przeszli w milczeniu do Zaułku Wolontariuszy przy Dworcu PKP.

Spotkanie Młodych w Łańcucie

Reklama

W dniach 5-7 kwietnia odbyło się Spotkanie Młodych Archidiecezji Przemyskiej. Przez trzy dni młodzieży modliła się, słuchała świadectw wiary oraz wielbiła Chrystusa tańcem i śpiewem na łańcuckim rynku. W wydarzeniu wzięło udział ponad 2 tys. młodych ludzi z archidiecezji przemyskiej.

II Forum Ewangelizacyjne

W domu rekolekcyjnym w Rzepedzi w dniach 12-14 kwietnia odbyła się II edycja Forum Ewangelizacyjnego pod hasłem: „Nade mną ręka Pana”. Rozważanie prowadził bp Artur Ważny, biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej i przewodniczący Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji KEP.

Obchody 100. rocznicy śmierci św. Józefa Sebastiana Pelczara

„Święty bp Józef Sebastian Pelczar w tej (przemyskiej – przyp. red.) katedrze znów dzisiaj przemawia i przypomina nam potrzebę zjednoczenia naszych myśli z myślami Boga, naszych słów ze słowami Boga, naszych czynów z czynami Boga” – mówił abp Mieczysław Mokrzycki podczas uroczystej Mszy św. sprawowanej 14 kwietnia z okazji 100. rocznicy śmierci świętego biskupa.

Święcenia kapłańskie

„Kapłan jutra ma mieć zatem serce podobne do Serca Jezusowego, ma poznać swoje serce i mieć to serce otwarte, tak jak Serce Jezusa, otwarte na Pana Boga, na wolę Bożą, ale także na drugiego człowieka” – mówił abp Adam Szal, metropolita przemyski, w czasie święceń kapłańskich, podczas których udzielił tego sakramentu sześciu diakonom Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu.

Błogosławieństwo ceremoniarzy

W bazylice archikatedralnej w Przemyślu odbyło się błogosławieństwo nowych 76 ceremoniarzy, 60 lektorów i 31 ministrantów ołtarza. Uroczystej Mszy św. przewodniczył abp Józef Michalik. Homilię wygłosił ks. Grzegorz Czerwonka.

Koncert uwielbienia w Sanoku

Reklama

Ponad trzygodzinne wydarzenie zgromadziło tłumy na sanockim rynku. Na scenie wystąpili Rozpaleni Duchem, czyli ponad 100-osobowa grupa muzyków – chórzystów i instrumentalistów kierowanych przez Pawła Golińskiego.

Pielgrzymka Dzieci

W Leżajsku i Zagórzu odbyła się III Archidiecezjalna Pielgrzymka Dzieci Komunijnych i Rocznicowych oraz spotkanie członków Eucharystycznego Ruchu Młodych (ERM). To pierwszy etap tegorocznego pielgrzymowania dzieci.

Piesza pielgrzymka na Jasną Górę

Pod hasłem: „Z Maryją we wspólnocie Kościoła” 10 grup pielgrzymkowych przemierzało pątniczy szlak, aby po kilkunastu dniach paść na kolana przed obliczem Czarnej Madonny.

Ewangelizacja Bieszczadów

W dniach 15 -22 lipca odbyła się Wakacyjna Ewangelizacja Bieszczadów – cykliczne wydarzenie, mające na celu głoszenie Ewangelii wszystkim wypoczywającym w Bieszczadach. W wydarzeniu wzięło udział ok. 70 ewangelizatorów.

Odpust w Kalwarii Pacławskiej

Tysiące pielgrzymów przybyło do Kalwarii Pacławskiej, aby uczestniczyć w Wielkim Odpuście Kalwaryjskim. Do sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej przybyły licznie piesze pielgrzymki.

Święcenia abp. Kryspina Dubiela

„Strzeż zatem powierzonego ci depozytu wiary apostolskiej, strzeż go jak dobry zarządca i rozdzielaj hojnie jego skarby, aby jak dobre ziarno, przynosił owoce w Kościele i społeczeństwie” – mówił kard. Pietro Parolin, sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej, podczas święceń biskupich ks. prał. Kryspina Dubiela, który 1 lipca został mianowany przez papieża Franciszka nuncjuszem apostolskim w Angoli oraz Wyspach Książęcych i wyspach św. Tomasza. Uroczystości odbyły się w bazylice Zwiastowania NMP w Leżajsku.

Dożynki w Wolce Pełkińskiej

Reklama

„Dziękujmy Panu Bogu, że mamy chleb i nie cierpimy głodu. Chleb łamany nie dzieli ludzi, ale łączy. Oby nas wszystkich łączył” – mówił abp Adam Szal podczas 41. Archidiecezjalnych Dożynek.

I rocznica beatyfikacji Ulmów

„Zwyczajność ich codziennej pracy, prowadząca do zbierania jej owoców, przekładała się także na jej życie duchowe, wewnętrzne, a ofiarna miłość prowadziła do pojawiania się szczególnych owoców ich małżeństwa w postaci siedmiorga dzieci” – mówił o bł. rodzinie Ulmów abp Adam Szal.

Pielgrzymka Róż Różańcowych

„Chcemy umacniać siebie i naszych bliskich w wierze, chcemy pogłębić nadzieję i mnożyć miłość, bo wiara umocniona w ten sposób staje się dla człowieka światłem” – powiedział abp Adam Szal podczas Archidiecezjalnej Pielgrzymki Róż Różańcowych odbywającej się w Haczowie.

Zakończenie peregrynacji

Od września 2023 r. relikwie bł. rodziny Ulmów z Markowej odwiedziły wszystkie polskie diecezje w ramach ogólnopolskiej peregrynacji, którą zaproponował Krajowy Ośrodek Duszpasterstwa Rodzin. W niedzielę 6 października w bazylice archikatedralnej w Przemyślu odbyło się zakończenie peregrynacji, któremu przewodniczył metropolita przemyski.

Orszak Chrystusa Króla

W uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata ulicami Przemyśla przeszedł Orszak Chrystusa Króla. To inicjatywa bp. Stanisława Jamrozka oraz przemyskich wspólnot. „Pan, który nabył te władzę królewską przez swój krzyż, przez swoje zmartwychwstanie, a my należymy do Jego królewskiego rodu jako Jego uczniowie, Jego wyznawcy. (…) Jego władza jest władzą miłości i służby, a Jego królestwa nie można mylić z jakimkolwiek królestwem politycznym, Pan nie ma ambicji politycznych, a Jego królestwo nie opiera się na przemocy, ani użyciu broni” – mówił bp Jamrozek podczas homilii.

Pomnik bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Na placu przed bazyliką archikatedralną w Przemyślu odsłonięto w niedzielę 1 grudnia pomnik bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Jego budowa była inicjatywą ludzi świeckich. Postument stanął w miejscu, gdzie dotychczas znajdował się kamień upamiętniający kapelana Solidarności. Odsłonięcie poprzedziła Msza św. pod przewodnictwem abp. Adama Szala.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Archidiecezja przemyska: Oświadczenie w sprawie ostatnich doniesień medialnych

[ TEMATY ]

komunikat

Archidiecezja przemyska

Archidiecezja przemyska

W związku z ukazanymi kolejnymi artykułami w tematyce wrażliwej informujemy, że sprawa została wyjaśniona i zamknięta na najwyższym szczeblu kościelnym w Watykanie - czytamy w opublikowanym dziś przez archidiecezję przemyską komunikacie.

W związku z ukazanymi kolejnymi artykułami w tematyce wrażliwej informujemy, że sprawa została wyjaśniona i zamknięta na najwyższym szczeblu kościelnym w Watykanie. W zakresie postępowania świeckiego służymy pomocą. Dla dobra stron postępowania nie będziemy udzielać informacji, ani komentować sprawy.
CZYTAJ DALEJ

Rozważania na niedzielę: Kultura szybkich spełnień

2025-01-17 07:40

[ TEMATY ]

rozważania

ks. Marek Studenski

Mat.prasowy

Ktoś nazwał tę kulturę konsumpcyjną z zachodu kulturą natychmiastowych spełnień. Popatrzmy jak trudy życia mogą stać się punktem wyjścia do duchowego wzrostu?

Przypomnę historię Róży Kozakowskiej, polskiej sportsmenki paraolimpijskiej. Jej życie pełne było trudności i bólu, od trudnego dzieciństwa po ciężką chorobę. Jednak to właśnie te braki i przeciwności stały się fundamentem jej sukcesu i głębokiej wiary. Wspierana przez wiarę, Róża Kozakowska nie tylko osiągnęła sukcesy sportowe, ale także dała świadectwo, że w trudnych chwilach można odnaleźć siłę w Bogu. Jej historia przypomina, że prawdziwe bogactwo tkwi w sile ducha.
CZYTAJ DALEJ

Co z testem antydopingowym Igi Świątek? "Nie będzie odwołania"

2025-01-20 11:26

[ TEMATY ]

tenis

Iga Świątek

test antydopingowy

PAP/EPA

Iga Świątek przed meczem tenisowym

Iga Świątek przed meczem tenisowym

O sprawie testu antydopingowego zrobiło się głośno, gdy Świątek poinformowała o tym pod koniec listopada. Tenisistka przyznała, że w sierpniu miała pozytywny wynik testu na niedozwoloną substancję - trimetazydynę (TMZ). Próbkę pobrano od niej 12 sierpnia, czyli tuż po zakończeniu igrzysk olimpijskich w Paryżu, gdzie wywalczyła brązowy medal. 23-letnia Polka nie grała wówczas w żadnym turnieju. 

Teraz Światowa Agencja Antydopingowa (WADA) poinformowała, że nie odwoła się od decyzji Międzynarodowej Agencji Integralności Tenisa (ITIA) w sprawie Igi Świątek. To oznacza, że sprawa pozytywnego wyniku testu antydopingowego polskiej tenisistki jest definitywnie zamknięta.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję