W Kościele powszechnym będziemy przeżywać go jako Jubileusz Zwyczajny. Równocześnie będziemy dziękować Bogu za 100-lecie diecezji częstochowskiej, która została utworzona przez Piusa XI na mocy bulli Vixdum Poloniae unitas.
Wielka inauguracja
„Modlitewnym przygotowaniem do tych wydarzeń jest trwające Nawiedzenie Matki Bożej w znaku Jasnogórskiej Ikony w naszych parafiach i wspólnotach” – napisał abp Depo w słowie pasterskim z okazji inauguracji jubileuszu. Papież Franciszek zainauguruje Rok Święty przed Pasterką w Wigilię Bożego Narodzenia 24 grudnia 2024 r. w Bazylice Świętego Piotra w Rzymie, a w niedzielę 29 grudnia wszyscy biskupi uroczyście otworzą obchody Jubileuszu w swoich katedrach. W Kościele częstochowskim rozpoczęcie Roku Świętego będzie jednocześnie początkiem obchodów 100-lecia tego Kościoła. Metropolita częstochowski z tej okazji będzie przewodniczył Mszy św. w niedzielę 29 grudnia 2024 r. o godz. 12 w bazylice archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie. Do udziału w Eucharystii inaugurującej obchody Jubileuszu zaproszeni są wszyscy wierni archidiecezji częstochowskiej, a w szczególności kapłani, przedstawiciele kapituł, osoby życia konsekrowanego, rodziny, młodzież, bractwa, ruchy, stowarzyszenia i wspólnoty, delegacje ze wszystkich parafii archidiecezji, przedstawiciele parafialnych rad duszpasterskich, nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej i katecheci.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Kościoły jubileuszowe
Reklama
Jubileusz Zwyczajny jest czasem, w którym wierni ze skarbca Kościoła będą mogli uzyskać odpust zupełny, także dla dusz czyśćcowych. W związku z tym abp Wacław Depo na podstawie bulli papieża Franciszka Spes non confundit, ogłaszającej Jubileusz Zwyczajny Roku 2025, oraz dokumentu Penitencjarii Apostolskiej O uzyskaniu odpustu podczas Zwyczajnego Jubileuszu Roku 2025 ustanowił w naszej archidiecezji kościoły jubileuszowe. Przez ich nawiedzenie wszyscy wierni, którzy naprawdę pokutują, wykluczyli wszelkie przywiązanie do jakiegokolwiek grzechu i zostali poruszeni duchem miłosierdzia, a w Roku Świętym oczyścili się poprzez sakrament pokuty i pokrzepili się Komunią Świętą oraz będą się modlić zgodnie z intencjami papieża, będą mogli uzyskać odpust zupełny. Rektorzy tych kościołów, zgodnie z poleceniem księdza arcybiskupa, mają dołożyć wszelkich starań, aby wierni mogli uzyskać odpust jubileuszowy, gdy indywidualnie lub w grupie pobożnie nawiedzą te świątynie i tam przez odpowiedni czas będą trwali na adoracji eucharystycznej i rozmyślaniu, i zakończą je modlitwą Ojcze nasz, Wyznaniem wiary w jakiejkolwiek dopuszczonej formie oraz modlitwą do Maryi, Matki Bożej.
Kościoły jubileuszowe:
• bazylika archikatedralna Świętej Rodziny Jezusa, Maryi i Józefa w Częstochowie,
• bazylika mniejsza Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Podwyższenia Krzyża Świętego wraz z Kaplicą Cudownego Obrazu Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej – sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej, Królowej Polski na Jasnej Górze,
• bazylika mniejsza Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gidlach – sanktuarium Matki Bożej Gidelskiej – Uzdrowienia Chorych,
• bazylika mniejsza Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Zawierciu,
• kolegiata Bożego Ciała w Wieluniu – sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Pocieszenia – Pani Ziemi Wieluńskiej,
• kolegiata św. Lamberta w Radomsku,
• kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny – sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin w Żarkach-Leśniowie.