Akcja Katolicka obchodzi swoje święto patronalne w uroczystość Chrystusa Króla. Dlatego ks. Malewski wyjaśnia: – Dziś jest wiele wyzwań związanych z obiektywną prawdą o człowieku. W związku z tym działalność Akcji Katolickiej jest apologetyczna, ponieważ stajemy w obronie nauczania Kościoła, w obronie wiary i wartości chrześcijańskich, które są dziś podważane. W ostatnim czasie Akcja Katolicka wielokrotnie zabierała głos, podpisując się pod petycjami w obronie ochrony życia nienarodzonego czy choćby szkolnej katechezy. Wierni pragną, aby chrześcijaństwo było obecne w przestrzeni publicznej, dlatego AK wystąpiła do prezesa Radia Kielce o przywrócenie transmisji Mszy św. o godz. 6.30 z katedry. Obecnie planuje zbieranie podpisów pod projektem obywatelskim „Stop pornografii”.
Reklama
Akcja Katolicka chce być mocno obecna w przestrzeni kultury. Cyklicznie zaprasza do kina Moskwa na filmy niosące treści ewangelizacyjne z przesłaniem kerygmatu i uniwersalne wartości, wobec których człowiek może skonfrontować własne życie. Z seansów filmowych poprzedzonych komentarzem, czasem również spotkaniami z aktorami, reżyserami prezentowanych filmów, korzysta wiele osób: grupy parafialne, wspólnoty, seniorzy i młodzież. To z inicjatywy AK i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w diecezji kieleckiej przeprowadzono na prośbę bp. Piotrowskiego zbiórkę na rzecz produkcji filmu „Znak sprzeciwu” o strajku włoszczowskiej młodzieży w obronie krzyża.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Nieodzownym filarem działalności Akcji Katolickiej są inicjatywy religijne i patriotyczne. – Ponad pół roku temu w katedrze zainicjowaliśmy modlitwę za Ojczyznę. Nabożeństwa odbywają się 16. dnia miesiąca, a patronuje im św. Andrzej Bobola. Akcja Katolicka ufundowała obraz olejny patrona do katedry, który poświęcił bp Piotrowski. Nabożeństwo rozpoczyna się Różańcem, jest Msza św., a po liturgii odmawiana jest litania do św. Andrzeja Boboli i za jego wstawiennictwem przedstawiane są prośby. W parafialnych oddziałach AK także wprowadzane są nabożeństwa za Ojczyznę. Owocem modlitwy za Ojczyznę jest biało-czerwona róża Żywego Różańca, w której modli się za Ojczyznę dwadzieścia osób. W planach jest powołanie kolejnej.
AK na szczeblu centralnym organizuje co roku koncert pieśni patriotycznych z okazji Święta Niepodległości, uczestniczy w ważnych wydarzeniach rocznicowych, jak 40. rocznica śmierci ks. Jerzego Popiełuszki. Brała udział w Marszu w obronie św. Jana Pawła II. Powstała także strona internetowa AK, która zawiera na bieżąco aktualizowane treści i informacje o inicjatywach.
W 2026 r. Akcja Katolicka będzie przeżywała 30-lecie swojej działalności. Obecnie w diecezji działa 12 oddziałów parafialnych AK, które skupiają ok. 200 osób. – Bolączką stowarzyszenia jest struktura wiekowa – duża część członków AK jest już w podeszłym wieku, potrzeba odmłodzenia w szeregach stowarzyszenia. Dobry prognostyk stanowią dwa nowe oddziały – katedralny i w parafii Łukowej liczący aż 28 członków. Chcielibyśmy, aby co roku powstawał choć jeden oddział terenowy – wyjaśnia ks. Malewski.
W uroczystość Chrystusa Króla najbardziej zasłużeni działacze stowarzyszenia, zostają odznaczeni przez bp. Piotrowskiego medalem „Pro Christo Rege Et Ecclesia”. Medal ten otrzymują również osoby oddane Bogu i Kościołowi na polu działalności parafialnej i diecezjalnej. W tym roku otrzymają go wierni z parafii Przemienienia Pańskiego w Białogonie, z Łukowej i parafii św. Jadwigi Królowej. Nagrodzeni to: Jerzy Partyka, Edyta i Wiesław Naszydłowscy oraz Barbara i Grzegorz Orlikowscy.