Ogłoszony został program Roku Jubileuszowego 2025 w naszej diecezji. – Przeżycie Roku Jubileuszowego pod hasłem „Pielgrzymi nadziei” jest jednym z celów trwającego Synodu Archidiecezji Wrocławskiej – podkreśla bp Maciej Małyga i doddaje: – Rok Jubileuszowy to od czasów biblijnych czas wyzwolenia, łaski, odpustu, uwolnienia z grzechów. Tak też ten rok chcemy przeżywać w naszej diecezji.
– Ojciec Święty prosi, aby powołać kościoły jubileuszowe, w których będzie można uzyskać odpust zupełny, wspomina również o „znakach nadziei”. Po rozpoznaniu, konsultacjach i decyzji abp. Józefa Kupnego wiemy już, że tych kościołów w naszej diecezji będzie wiele. Papież Franciszek wyraził wielkie pragnie, aby Miłosierdzie Boże dotknęło każdego człowieka, dlatego kościołów jubileuszowych będzie więcej niż zwykłe. Ustaliliśmy także „znaki nadziei”, miejsca, które są nadzieją dla świata, nadzieją dla współczesnego człowieka – tłumaczy bp Jacek Kiciński i podkreśla: – Rok Jubileuszowy ma przypomnieć światu, że Kościół niesie przesłanie nadziei.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Trzy przestrzenie Roku Jubileuszowego
Reklama
Archidiecezja wrocławska będzie miała trzy szczególne przestrzenie przeżywania Roku Jubileuszowego. Pierwsza z nich to spotkania centralne. Już 29 grudnia otwarcie Roku Jubileuszowego – o godz. 15 pielgrzymka z kościoła NMP na Piasku do Katedry i Eucharystia pod przewodnictwem abp. Józefa Kupnego. W ramach wydarzenia proboszczowie kościołów stacyjnych i przedstawiciele „znaków nadziei” otrzymają oficjalne dokumenty. Kolejne wydarzenie to czuwanie w wigilię Zesłania Ducha Świętego 7 czerwca 2025 r., czekają nas również inne spotkania jubileuszowe, m.in. Dzień Życia Konsekrowanego i Diecezjalny Dzień Skupienia Kobiet.
Druga przestrzeń to wydarzenia w ramach synodu diecezjalnego: spotkania formacyjne i robocze w komisjach i zespołach synodalnych oraz w czasie sesji plenarnych, a także spotkanie centralne jesienią 2025 r.
Trzecia przestrzeń Roku Jubileuszowego to „szlaki wiary”, na których znajdą się kościoły jubileuszowe i „znaki nadziei” połączone pielgrzymimi trasami. W każdym takim miejscu (oprócz kaplic więziennych i szpitalnych) pielgrzym będzie mógł wbić pieczątkę do jubileuszowego paszportu. To szczególne miejsca, w których wierni będą mogli uzyskać łaskę odpustu zupełnego. –Kościoły i kaplice jubileuszowe staną się oazami duchowości. Sprawowany będzie tu sakrament pokuty i pojednania, ale w szerokim kontekście formacyjnym: piękna, godna i przystępna liturgia pokutna, katechezy tematyczne oraz adoracja Najświętszego Sakramentu. Konieczna będzie tam współpraca dekanatów w prowadzeniu tych wydarzeń: posługa spowiedników, katechistów i innych osób – mówi bp Maciej Małyga.
– Mamy również „znaki nadziei”, czyli takie miejsca, które w życiu codziennym Kościoła nie promują się w pierwszym szeregu informacji medialnych, ale po cichu służą życiu, pracy charytatywnej, pracy z młodymi, budzą nadzieję tam, gdzie jest ona najbardziej potrzebna – tłumaczy wikariusz generalny ks. Adam Łuźniak. To m.in. różne ośrodki Caritas, Misja Dworcowa sióstr marianek czy Fundacja Evangelium Vitae sióstr boromeuszek.
Szlaki wiary
Kościoły jubileuszowe i „znaki nadziei” utworzą wspólnie „szlaki wiary” i będą miejscem pielgrzymek. Powstanie osiem „szlaków wiary” – szlaków pielgrzymkowych o różnych długościach pomiędzy kościołami jubileuszowymi i znakami nadziei, z punktami ważnymi dla wiary i kultury Dolnego Śląska. – Chcemy zaprosić wszystkich diecezjan do przemierzania tych szlaków i przeżywania Roku Jubileuszowego w ruchu. Do modlitwy w tych miejscach, do zdobywania pieczątek pielgrzyma, do rozbudzania świadomości, że w naszej diecezji są miejsca niosące nadzieję. Te, które zaproponowaliśmy, nie wyczerpują listy, ale są symbolem dobra, które już się dzieje i które warto pokazać światu. Natomiast kościoły jubileuszowe to miejsca budzenia świadomości o Bożym Miłosierdziu, które w Roku Jubileuszowym chce się hojnie rozlewać – wyjaśnia Adriana Kwiatkowska, sekretarz generalny synodu.