Reklama

Niedziela Świdnicka

Ważna jest duchowość

Teresa Wieliczko, uczennica wałbrzyskiego II LO, harcerka zastępu „Nietoperz”, opowiada, jak wygląda życie harcerskie i duchowe Skautów Europy.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ks. Mirosław Benedyk: Co skłoniło Cię do wyboru drogi harcerskiej i jakie wartości odnajdujesz w byciu skautką?

Teresa Wieliczko: Decyzję o wstąpieniu do harcerstwa podjęłam pod wpływem starszej siostry Jadwigi, która wcześniej dołączyła do wilczków. Fascynowały mnie jej opowieści o przygodach, wyzwaniach i wspólnocie, którą stworzyła z innymi dziewczynami. Skauting Europejski przyciągnął mnie jednak czymś głębszym – połączeniem wiary, modlitwy, nauki samodzielności i życia w zgodzie z wartościami. Dziś wiem, że to przestrzeń, gdzie mogę nie tylko rozwijać umiejętności, ale też wzrastać duchowo.

Jakie jest znaczenie modlitwy i liturgii w spotkaniach i wyjazdach?

Modlitwa jest integralną częścią każdej zbiórki i wyjazdu. Zbiórki, czy to na świeżym powietrzu, czy w salce zawsze rozpoczynamy i kończymy wspólną modlitwą. Podczas wyjazdów, szczególnie obozów, mamy możliwość uczestniczenia we Mszach świętych w lesie. Budujemy samodzielnie ołtarz, krzyż i inne elementy potrzebne w leśnej kaplicy. Msze te są wyjątkowe – otoczenie przyrody tworzy atmosferę bliskości Boga i pozwala na głębsze doświadczenie liturgii.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Jakie cele przyświecają zbiórkom, na co kładziecie nacisk?

Naszym celem jest nie tylko dobra zabawa, ale przede wszystkim rozwój osobisty i budowanie więzi. Gry harcerskie, śpiew, czy warsztaty, które organizujemy, mają na celu naukę współpracy, odpowiedzialności i kreatywności. Wiele uwagi poświęcamy temu, by każda dziewczyna mogła znaleźć swoje miejsce, rozwijać talenty i wzrastać duchowo.

Co odróżnia Skautów Europy od innych organizacji harcerskich pod kątem duchowości?

Nasza organizacja stawia na integralny rozwój młodego człowieka. Oprócz typowych dla harcerstwa elementów, jak obozowanie i wędrówki, bardzo dużą rolę odgrywa u nas duchowość. Każda nasza aktywność, od spotkań zastępu po wielkie obozy, ma wymiar duchowy. Regularna modlitwa, Eucharystia, katechezy oraz opieka duszpasterska ks. kan. Krzysztofa Iwaniszyna i ks. Kamila Osieckiego z parafii św. Wojciecha w Wałbrzychu, to nieodłączne elementy naszego życia. W ten sposób uczymy się pogłębiać relację z Bogiem, nawet w codziennych aktywnościach.

Jak harcerstwo wspiera młodych ludzi w rozwoju?

Skauting uczy nas, że życie duchowe nie jest czymś odrębnym od codziennych obowiązków, ale powinno je przenikać. Uczymy się systematyczności, odpowiedzialności i umiejętności balansowania między pracą, rozwojem osobistym i życiem duchowym. Dzięki temu młodzi ludzie uczą się, jak stawiać czoła wyzwaniom współczesnego świata, pozostając wiernymi swoim wartościom.

Jakie wartości promujecie w codziennym życiu skauta?

Służba, wierność, braterstwo i odpowiedzialność to kluczowe wartości. Służba oznacza naśladowanie Chrystusa, który przyszedł, aby służyć. Wierność oznacza wierność Bogu i wartościom, które wyznajemy. Braterstwo buduje wspólnotę, w której czujemy się silniejsi i pewniejsi w wierze, a odpowiedzialność uczy nas troski o siebie i innych. Te wartości kształtują naszą codzienność i pomagają w rozwijaniu relacji z Bogiem.

Jak młode osoby mogą dołączyć do was?

Skauci Europy są otwarci na wszystkie młode osoby, które pragną rozwijać się w duchu chrześcijańskich wartości. Aby dołączyć, wystarczy skontaktować się z najbliższym oddziałem organizacji. W regionie Świdnicy i Wałbrzycha działają zastępy harcerek „Nietoperze” przy parafii św. Wojciecha oraz chłopców z zastępu „Dzik”. Skauci Europy to ruch wychowawczy dla dzieci i młodzieży w wieku od 8 do 18 lat, który łączy przygodę z głębszym rozwojem duchowym, kształtowaniem odpowiedzialności i służby na rzecz innych. Nasza metoda wychowawcza opiera się na rozwoju całej osoby i nauce przez działanie, dostosowanej do wieku uczestników – od najmłodszych wilczków, przez harcerzy, po przewodniczki i wędrowników. Razem realizujemy misję skautowego braterstwa i służby w lokalnych wspólnotach.

Federacja Skautingu Europejskiego, znana jako Skauci Europy, zrzesza młodych ludzi w duchu chrześcijańskich wartości i skautowego braterstwa. Aktualnie na terenie diecezji świdnickiej, przy parafii św. Wojciecha w Wałbrzychu, prężnie funkcjonują dwa zastępy harcerek i harcerzy, którzy wspólnie realizują misję formacyjną opartą na duchowości katolickiej.

2024-11-05 14:43

Oceń: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Skauci Europy z Wałbrzycha na wakacyjnym szlaku

[ TEMATY ]

Wałbrzych

skauci europy

ks. Kamil Osiecki

Archiwum prywatne

Zastęp „Dzik” z 7. Drużyny Wrocławskiej Skautów Europy wraz z bp. Markiem Mendykiem i ks. Kamilem Osieckim podczas obozu letniego.

Zastęp „Dzik” z 7. Drużyny Wrocławskiej Skautów Europy wraz z bp. Markiem Mendykiem i ks. Kamilem Osieckim podczas obozu letniego.

Trwa wakacyjna przygoda Skautów Europy, którzy przeżywają letni obóz w duchu przygody, wspólnoty i modlitwy. Chłopcy związani z drużyną działającą przy parafii św. Wojciecha w Wałbrzychu, pod opieką ks. Kamila Osieckiego – wikariusza tej parafii – spędzają czas z dala od zgiełku codzienności, w lesie, przy ognisku, w rytmie służby i braterstwa.

Obóz to nie tylko czas zabawy i wyzwań, ale przede wszystkim okazja do formacji charakteru oraz życia zgodnego z wartościami chrześcijańskimi. Skauci uczą się samodzielności, współpracy, odpowiedzialności i pogłębiają swoją relację z Bogiem poprzez codzienną modlitwę i obecność kapłana.
CZYTAJ DALEJ

Potrzeba roztropności – apeluje swoją postawą Jezus

2026-01-21 08:10

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Ks. Krzysztof Młotek

Bazylika Św. Pawła za Murami

Bazylika Św. Pawła za Murami

Potrzeba roztropności – apeluje swoją postawą Jezus. Uderzają słowa Ewangelisty, który mówi, że Jezus, kiedy usłyszał, że Jan został uwięziony, usunął się do Galilei. Dla czego? Obawiał się Heroda? Ale czy Bóg może się kogoś bać? Przed kimś uciekać?

Gdy Jezus posłyszał, że Jan został uwięziony, usunął się do Galilei. Opuścił jednak Nazaret, przyszedł i osiadł w Kafarnaum nad jeziorem, na pograniczu ziem Zabulona i Neftalego. Tak miało się spełnić słowo proroka Izajasza: «Ziemia Zabulona i ziemia Neftalego, na drodze ku morzu, Zajordanie, Galilea pogan! Lud, który siedział w ciemności, ujrzał światło wielkie, i mieszkańcom cienistej krainy śmierci wzeszło światło». Odtąd począł Jezus nauczać i mówić: «Nawracajcie się, albowiem bliskie jest królestwo niebieskie». Przechodząc obok Jeziora Galilejskiego, Jezus ujrzał dwóch braci: Szymona, zwanego Piotrem, i brata jego, Andrzeja, jak zarzucali sieć w jezioro; byli bowiem rybakami. I rzekł do nich: «Pójdźcie za Mną, a uczynię was rybakami ludzi». Oni natychmiast, zostawiwszy sieci, poszli za Nim. A idąc stamtąd dalej, ujrzał innych dwóch braci: Jakuba, syna Zebedeusza, i brata jego, Jana, jak z ojcem swym Zebedeuszem naprawiali w łodzi swe sieci. Ich też powołał. A oni natychmiast zostawili łódź i ojca i poszli za Nim. I obchodził Jezus całą Galileę, nauczając w tamtejszych synagogach, głosząc Ewangelię o królestwie i lecząc wszelkie choroby i wszelkie słabości wśród ludu.
CZYTAJ DALEJ

Leon XIV apeluje o budowanie autentycznych relacji międzyludzkich

2026-01-24 13:14

[ TEMATY ]

media

Dzień Środków Społecznego Przekazu

Vatican Media

Naszym zadaniem jest budowanie autentycznych relacji - pisze Ojciec Święty w Orędziu na 60 Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu. Jego hasłem są słowa: „Chronić ludzkie głosy i twarze”. Będzie on obchodzony w Polsce w trzecią niedzielę września, 20 września. Papież zaznacza, iż strzeżenie ludzkich głosów i twarzy oznacza strzeżenie osoby, jej godności i jej powołania do spotkania.

Twarz i głos są cechami unikalnymi, wyróżniającymi każdej osoby - ukazują jej niepowtarzalną tożsamość i są elementem konstytutywnym każdego spotkania. Starożytni dobrze o tym wiedzieli. Tak więc, aby zdefiniować osobę ludzką, starożytni Grecy używali słowa „twarz” (prósopon), które etymologicznie wskazuje na to, co znajduje się przed wzrokiem, miejsce obecności i relacji. Łaciński termin persona (od per-sonare) zawiera natomiast w sobie dźwięk - nie jakikolwiek dźwięk, ale niepowtarzalny głos konkretnej osoby.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję