Gościem spotkania była Ewa Trawczyńska, z zawodu lekarz weterynarii, z zamiłowania czcicielka świętej. Zajęcia odbyły się 19 października w Diecezjalnym Domu Szilo w Czeladzi.
Prelegentka przedstawiła postać świętej, która żyła tysiąc lat temu, a w XX wieku została ogłoszona Doktorem Kościoła. – Święta Hildegarda urodziła się 16 września 1098 r. w Rupertsbergu koło Bingen w Niemczech. Pochodziła z licznej, szlacheckiej rodziny. Już w wieku 8 lat została poświęcona Kościołowi. Opiekę nad nią objęła przeorysza benedyktynek. W 1336 r. Hildegarda zajęła jej miejsce i została przełożoną klasztoru w Disibodenbergu. Wśród swoich sióstr zakonnych wzbudzała wielki szacunek. W 1140 r., czyli w wieku 42 lat, Hildegarda ujawniła publicznie, że od 3. roku życia miewała wizje, podczas których komunikowała się z Bogiem. Sprawą zainteresował się papież Eugeniusz III i wysłał do klasztoru specjalną komisję. Widzenia uznano za autentyczne, a Hildegarda uzyskała błogosławieństwo i pozwolenie na rozpowszechnianie swoich idei i nakaz spisywania dalszych objawień – powiedziała Ewa Trawczyńska.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Jak przekonywała prelegentka, św. Hildegarda zasłynęła ze swoich rozpraw teologicznych, filozoficznych i medycznych. – Przypisywano jej nadprzyrodzone zdolności, w tym dar proroctwa. Z jej zdaniem liczyli się biskupi, papieże i władcy różnych krajów. Była zapraszana na wykłady, a nawet – za pozwoleniem władz kościelnych – głosiła kazania. Jednym z przyjaciół Hildegardy był sam Bernard z Clairvaux. Sporą uwagę skierowała na śpiew liturgiczny, gdyż twierdziła, że śpiew, tak jak modlitwa, przybliża człowiekowi zbawienie. Sama skomponowała liczne utwory religijne – podkreśliła Ewa Trawczyńska. Hildegarda zmarła 17 września 1179 r. Przeżyła 81 lat, co w tamtych czasach było rzadkością, średni czas życia kobiet wynosił około 40 lat.
Zdrowie było dla Hildegardy kwintesencją zainteresowań. Widziała człowieka całościowo, z jego całym ciałem i duszą. Dlatego radziła, by przestrzegać równowagi między ruchem i spokojem, pracą i odpoczynkiem, odnaleźć naturalny rytm snu i czuwania, praktykować sztukę wydalania substancji powodujących choroby, czyli regularnie oczyszczać swój organizm, podtrzymywać uzdrawiające siły duchowe poprzez pełnienie cnót chrześcijańskich.
Gościem najbliższego spotkania DAR 16 listopada br. będzie ks. prof. Paweł Bortkiewicz, który wygłosi wykład „Genealogia osoby – przesłanie Listu do rodzin po 30 latach”. Początek o godz. 15.