Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Szkoła z duszą

W czerwcu 1999 r. na ziemię diecezji zamojsko-lubaczowskiej przybył największy gość w historii – Ojciec Święty Jan Paweł II. W tym samym roku w Biłgoraju, jako wotum wdzięczności za Jego pontyfikat i wizytę na zamojskiej ziemi, w Biłgoraju powstało Katolickie Liceum Ogólnokształcące, które za swojego patrona obrało sobie właśnie wielkiego Papieża Polaka.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 43/2024, str. IV

[ TEMATY ]

Biłgoraj

Joanna Ferens

Biskup Marian Rojek przewodniczy dziękczynnej Eucharystii

Biskup Marian Rojek przewodniczy dziękczynnej Eucharystii

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Od samego początku biłgorajski „Katolik” stał się wyjątkowym miejscem na mapie diecezji zamojsko-lubaczowskiej, będąc do dzisiaj jedyną katolicką szkołą średnią na jej terenie, zyskując także zaszczytne miano „Szkoły z duszą”.

Kiedy Katolickie Liceum im. Papieża Jana Pawła II w Biłgoraju rozpoczynało swoją działalność, nikt nie mógł przewidzieć, jak wiele znaczenia nabierze to miejsce w sercach uczniów, nauczycieli i rodziców. Symboliczny moment, który na zawsze zapisał się w historii tej szkoły, miał miejsce w Watykanie, podczas specjalnej audiencji u św. Jana Pawła II. Wizyta w Castel Gandolfo stała się nie tylko zwieńczeniem marzeń o nowej placówce, ale także duchowym fundamentem, na którym miała się opierać cała jej działalność. Jan Paweł II, z uśmiechem i serdecznością, obdarzył wszystkich błogosławieństwem, co nadało wydarzeniu dodatkowego wymiaru duchowego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Katolickie Liceum to „szkoła z duszą”, gdyż w swojej kameralności zapewnia indywidualne podejście do wspierania rozwoju każdego ucznia, szanując jego godność i podmiotowość. W dzisiejszym świecie, pełnym chaosu i różnorodności, taka misja edukacyjna staje się szczególnie ważna. W momencie, gdy młodzież często błądzi w poszukiwaniu swojego miejsca, szkoła ta stawia przed nimi jasne cele: zrozumienie swojego powołania oraz aktywne uczestnictwo w Kościele i społeczeństwie. Co jednak kryje się za hasłem „kształtowanie wartości chrześcijańskich”? W czasach, gdy materializm i sukces zawodowy często dominują w narracji, młodzież potrzebuje fundamentów, które pozwolą im na budowanie trwałych relacji i podejmowanie świadomych decyzji. To dziś w XXI wieku ta szkoła jawi się jako „szkoła z duszą”, dbająca o to, by każdy uczeń mógł rozwijać się w atmosferze szacunku i zrozumienia.

Reklama

W tym roku Katolickie Liceum w Biłgoraju świętuje 25-lecie swojego istnienia i jest to doskonała okazja do wspomnień, refleksji i podsumowań, ale również do spojrzenia w przyszłość i zastanowienia się nad tym, co w życiu najbardziej wartościowe. Ks. dziekan Witold Batycki, dyrektor liceum, podkreśla, że mimo trudnych czasów, w których wielu ludzi kwestionuje wartości duchowe, szkoła pozostaje wierna swoim katolickim korzeniom. Wartości chrześcijańskie, takie jak miłość do Boga, ludzi i życia, są w tej placówce nieustannie pielęgnowane, co sprawia, że młodzież ma szansę na harmonijny rozwój zarówno intelektualny, jak i duchowy. W obliczu „walki z krzyżem” i prób marginalizacji religii w przestrzeni edukacyjnej, Katolickie Liceum wyróżnia się jako bastion wartości, o których wielu już zdaje się zapominać. – Przede wszystkim chcemy, aby nasza młodzież miała poczucie odpowiedzialności za wiarę, krzyż i chrześcijańskie wartości. Chcemy każdego dnia iść za przykładem naszego patrona, który powiedział kiedyś na Westerplatte, że mamy bronić swoich ideałów, wartości duchowych, które dzisiaj są degradowane. Dlatego myślę, że nasza szkoła jako ta, która ma te korzenie katolickie jest tą szczęśliwą szkołą, bo tutaj zawsze Bóg jest i będzie na pierwszym miejscu, a religia będzie obecna w takim wymiarze, jaki jest potrzebny młodzieży. Obserwując rosnące zainteresowanie uczniów tą placówką, można odczuć nadzieję na przyszłość. I choć czasy są specyficzne, w Katolickim Liceum w Biłgoraju Bóg i wartości chrześcijańskie zawsze będą na pierwszym miejscu – podkreślił Witold Batycki.

– Jubileusz zawsze jest takim momentem, który zaprasza do tego, żeby się przyjrzeć temu, gdzie jesteśmy, czym żyjemy, ale równocześnie także temu, co było. Dziś życzę całej społeczności tej szkoły, żeby ten wspaniały czas młodości, tu realizowany w biłgorajskim „Katoliku”, owocował Bożym błogosławieństwem na co dzień, umacniał młodych w ich intelekcie, w mądrości, ale także kształtował piękne charaktery budowane na chrześcijańskich wartościach – życzył ordynariusz diecezji zamojsko-lubaczowskiej bp Marian Rojek.

Katolickie szkoły od lat cieszą się uznaniem wśród rodziców, którzy doceniają nie tylko wysoki poziom edukacji, ale także specyficzną atmosferę panującą w takich placówkach. Dorota Hysa, mama Jakuba, ucznia Katolickiego Liceum w Biłgoraju, wyraża wdzięczność za decyzję o wyborze tej szkoły: – Bardzo się cieszę, że mój syn tutaj się uczy. Nauczyciele nie tylko przekazują wiedzę, ale także pomagają odkrywać i rozwijać mocne strony uczniów, wspierając ich rozwój na wielu płaszczyznach. Podobne zdanie wyraża Anna Szkoda, mama Mai, podkreślając unikalny klimat i misję wychowawczą szkoły: – Dzięki tej szkole moje dziecko uczy się szacunku dla siebie i innych, odpowiedzialności, uczciwości, przebaczenia, pokoju, a to, co wyróżnia tę szkołę, to rodzinna atmosfera zaufania, przyjaźni i wzajemnej pomocy.

Reklama

Katolickie Liceum w Biłgoraju to szkoła, w której każdy uczeń czuje się ważny i dostrzeżony. Nauczyciele, z pasją i oddaniem, codziennie pracują nad tym, by każdy, nawet najsłabszy uczeń, czuł się zaopiekowany i odnosił sukcesy na swoją miarę. Liceum katolickie to coś więcej niż miejsce nauki – to wspólnota. Jak podkreśla Kinga Birut-Solak, nauczycielka historii, praca w tej szkole to dla niej zaszczyt i wdzięczność, bo może nie tylko uczyć, ale i być świadkiem wartości, które wyznaje. Od 24. lat dzieli się swoją wiedzą i wiarą, pomagając uczniom rozwijać się zarówno intelektualnie, jak i duchowo. W „Katoliku” sukces nie mierzy się miejscami w rankingach, lecz poczuciem wartości każdego ucznia.

Jubileuszowe uroczystości, które odbyły się 28 września zgromadziły osoby związane z Katolickim Liceum, m.in. byłych nauczycieli, absolwentów, uczniów, rodziców, przedstawicieli Kuratorium Oświaty, Kurii Diecezjalnej, władz samorządowych i wszystkich, dla których ta niewielka placówka jest ważnym punktem na mapie powiatu biłgorajskiego i diecezji zamojsko-lubaczowskiej.

Dziś, po 25. latach, Katolickie Liceum w Biłgoraju wciąż żyje duchem spotkania ze św. Janem Pawłem II. Przesłanie Papieża Polaka wciąż inspiruje nauczycieli i uczniów, przypominając, że kształtowanie osobowości młodego człowieka to nie tylko nauka faktów, ale przede wszystkim nauka życia w zgodzie z wartościami, które tworzą fundamenty społeczeństwa. Dziś możemy śmiało powiedzieć, że ta szkoła, dzięki swojemu wyjątkowemu startowi, jest wciąż „szkołą z duszą”, gdzie każdy ma szansę na odkrycie swojego powołania w duchu miłości i prawdy.

2024-10-22 13:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Być razem

Niedziela zamojsko-lubaczowska 53/2023, str. I

[ TEMATY ]

Biłgoraj

Joanna Ferens

Po odczytaniu Ewangelii miała miejsce wieczerza wigilijna

Po odczytaniu Ewangelii miała miejsce wieczerza wigilijna

W sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Biłgoraju odbyło się spotkanie wigilijne dla członków Stowarzyszenia Integracyjno-Rehabilitacyjnego Osób Niepełnosprawnych (SIRON).

Chcemy, aby wszystkie zebrane tu osoby czuły się jak w rodzinie – tłumaczył ks. Damian Leleń, wikariusz parafii w Radzięcinie i duszpasterz osób niepełnosprawnych w rejonie biłgorajskim. – Przez łaskę Chrztu świętego i sakramentów jesteśmy braćmi i siostrami w wierze. Stąd spotkanie przy wigilijnym stole przenosimy z naszych domów do większych wspólnot, którymi są zakłady pracy, organizacje czy stowarzyszenia. Chcemy dzielić się radością Bożego Narodzenia, chcemy modlić się za siebie nawzajem, a przy śpiewie kolęd składać sobie życzenia. Gromadzi nas Chrystus, który przez swoje Wcielenie przynosi światu pokój, miłość i odkupienie win. W tym duchu się spotykamy i w tym duchu chcemy się ubogacać swoją obecnością i wzajemną życzliwością – zaznaczył.
CZYTAJ DALEJ

Ks. prof. Chrostowski: nie wiemy, kiedy urodził się Jezus

2024-12-23 07:04

[ TEMATY ]

Boże Narodzenie

ks. prof. Waldemar Chrostowski

Waldemar Chrostowski

ks. Łukasz Romańczuk

Figurka Dzieciątka Jezus w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Brzegu

Figurka Dzieciątka Jezus w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Brzegu

Nie wiemy, w jakim miesiącu urodził się Jezus Chrystus. Data 25 grudnia jest symboliczna. Została wybrana ze względu na dzień przesilenia zimowego – powiedział PAP biblista i laureat watykańskiej Nagrody Ratzingera ks. prof. Waldemar Chrostowski.

Ks. prof. Chrostowski podkreślił, że okoliczności narodzin Jezusa Chrystusa podają tylko dwie Ewangelie – św. Mateusza i św. Łukasza. Pozostali dwaj ewangeliści – św. Jan i św. Marek – milczą na ten temat.
CZYTAJ DALEJ

"Nasza Paka" dla 200 dzieciaków

2024-12-23 10:15

ks. Łukasz Romańczuk

Finał akcji "Nasza Paka"

Finał akcji Nasza Paka

200 paczek zostało dzisiaj rozdanych dzieciom w ramach akcji Caritas "Nasza Paka". Na auli Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu obecny był abp Józef Kupny, metropolita wrocławski, który złożył bożonarodzeniowe życzenia, a także wręczał dzieciom paczki. Pojawił się także święty Mikołaj.

Metropolita wrocławski witając się z wszystkimi dziećmi i ich opiekunami zaprosił do wspólnej modlitwy i złożył życzenia: W czasie wieczerzy wigilijnej łamiemy się opłatkiem składamy sobie życzenia, ale to jest pewna tylko oprawa. Najważniejsze jest to, że obchodzimy pamiątkę tego, że Pan Jezus ponad 2000 lat temu urodził się w biednej rodzinie w grocie betlejemskiej. Pierwszymi prezentami dla Pana Jezusa to były te dary, które przynieśli pastuszkowie. Dzielili się z Dzieciątkiem Jezus tym, co mieli i sprawili tym wielką radość Matce Bożej, świętemu Józefowi, i Dzieciątku Jezus. My na tę pamiątkę także będziemy obdarowywali siebie prezentami.- zaznaczył abp Kupny, dodając: -Dzisiaj zaprosiliśmy Was tutaj, bo chcemy obdarować was prezentami, równocześnie życząc błogosławionych, zdrowych, radosnych, pełnych radości, świąt Bożego Narodzenia, doświadczenia tego ciepła ludzkiego serca, bo wszyscy my, którzy tu jesteśmy, to my mamy gorące serca i chcemy się tym sercem z wami podzielić.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję