Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Święty na trudne czasy

Dla niego była to droga, którą podążał codziennie, ponieważ odcięcie się od ludzkiego cierpienia i biedy, byłoby odcięciem się od Chrystusa – powiedział w homilii bp Henryk Wejman.

Niedziela szczecińsko-kamieńska 43/2024, str. IV

[ TEMATY ]

Pełczyce

Marcin Miczkuła

Od 5 października br. św. Franciszek z Asyżu jest patronem miasta i gminy Pełczyce

Od 5 października br. św. Franciszek z Asyżu jest patronem miasta i gminy Pełczyce

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Droga do ogłoszenia patronatu była długa. Pomysł ten zrodził się na progu nowego tysiąclecia. Od tego czasu było wiele inicjatyw związanych z osobą św. Franciszka z Asyżu. Z okazji jubileuszu 50-lecia swojego istnienia chór parafialny otrzymał imię św. Klary, założycielki II Zakonu Franciszkańskiego. Już w 2004 r. dzięki zaangażowaniu bp. Mariana Błażeja Kryszyłowicza do Pełczyc zostały sprowadzone relikwie św. Franciszka, których intronizacja w kościele pełczyckim miała miejsce 19 października 2004 r. Tego roku również społeczność gminna ufundowała do kościoła witraż św. Franciszka.

Reklama

O kolejnych krokach prawnych ustanowienia „Biedaczyny z Asyżu” patronem Pełczyc czytamy w uzasadnieniu uchwały: „W czerwcu 2023 r. w reakcji na wniosek proboszcza Parafii Narodzenia NMP w Pełczycach, ks. Sebastiana Kubińskiego, w sprawie wznowienia procedury kościelnej zmierzającej do ustanowienia patronem naszej gminy św. Franciszka z Asyżu, gorąco wspieranej przez burmistrza Pełczyc, Mirosława Kluka, Radni Rady Miejskiej w Pełczycach wyrazili jednogłośnie stanowisko popierające inicjatywę dążącą do ustanowienia patrona. (…) Metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga 12 lipca 2023 r. skierował prośbę do papieża Franciszka o aprobatę tego wyboru. 30 listopada 2023 r. Dykasteria ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, na mocy upoważnienia udzielonego przez papieża Franciszka po potwierdzeniu, że wybór i zatwierdzenie zostały przeprowadzone zgodnie z przepisami prawa ustanowiła św. Franciszka z Asyżu patronem u Boga miasta i gminy Pełczyce”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Tydzień ze świętym

Od tego czasu parafia i gmina, przy wielkim zaangażowaniu ks. prob. Sebastiana Kubińskiego, przygotowywały się do uroczystego ogłoszenia franciszkowego patronatu. Święty Franciszek był wielkim czcicielem Eucharystii. W Pełczycach w średniowieczu miał miejsce cud eucharystyczny. W nawiązaniu do tego, w kaplicy kościoła parafialnego, została przygotowana kaplica Adoracji Najświętszego Sakramentu. Monstrancję adoracyjną wykonało Drapikowski Studio. Kaplica została wpisana do międzynarodowej sieci kaplic adoracyjnych „Gwiazdy z płaszcza Maryi” realizowanej przez Stowarzyszenie Comunita Regina della Pace. Poświęcenia jej dokonał ks. kan. Sławomir Zyga podczas uroczystości odpustowej ku czci Narodzenia NMP.

W dniach 30 września – 6 października br. w SP w Pełczycach odbył się tydzień ze św. Franciszkiem z Asyżu. Podobnie było w SP w Bedargowie, SP w Pełczycach i w SP w Lubianie oraz kościele Matki Bożej Różańcowej w Boguszynach.

Ceremonia

Reklama

Uroczystości poświęcone św. Franciszkowi z Asyżu odbyły się 5 października. Rozpoczęły się VII uroczystą Sesją Rady Miejskiej w Pełczycach, której przewodniczył przewodniczący Marek Sowiński, obecni byli wszyscy radni oraz zaproszeni goście z bp. Henrykiem Wejmanem na czele. Mieszkańcy miasta i gminy mogli uczestniczyć w sesji dzięki transmisji na Rynku. Podczas spotkania Anna Kochanowicz odczytała projekt uchwały w sprawie promulgacji św. Franciszka z Asyżu patronem miasta i gminy Pełczyce wraz z uzasadnieniem. Przez aklamację uchwala została przyjęta.

Po obradach Rady Miejskiej odbyły się okolicznościowe przemówienia. Głos zabrali: Anna Kochanowicz burmistrz Pełczyc oraz Mirosław Kluk były włodarz miasta. Na pełczyckim Urzędzie Miasta została zawieszona tablica upamiętniająca św. Franciszka z Asyżu i objecie przez niego patronatem miasta i gminy. Poświęcenia tablicy dokonał bp Henryk Wejman.

Wydarzeniu towarzyszyła wystawa prac plastycznych uczestników gminnego konkursu pt. „Św. Franciszek oczami dzieci i młodzieży”. Po obchodach na rynku ulicami miasta w towarzystwie Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Płotów, z pocztami sztandarowymi OSP, szkół gminnych, w asyście uczniów miejscowej szkoły w strojach aniołów wyruszył Marsz Aniołów „Krok w krok ze św. Franciszkiem” z relikwiami patrona Pełczyc do kościoła parafialnego Narodzenia NMP.

Eucharystia

Reklama

Uroczystej Mszy św. dziękczynnej przewodniczył bp Henryk Wejman. Do modlitwy włączyli się kapłani z dekanatu, diakoni ze Zgromadzenia Księży Salwatorianów, władze miasta, poczty sztandarowe, przedstawiciele szkół, firm i instytucji z terenu gminy Pełczyce oraz mieszkańcy. Liturgię uświetniła Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Płotów oraz Chór Parafialny św. Klary. W homilii biskup przybliżył duchową sylwetkę św. Franciszka z Asyżu. Podsumowując mówił, że świat dziś ceni dyplomy i stanowiska, natomiast Chrystus pochylał się nad biednymi i burzył przez to ludzkie klasyfikacje. Dla św. Franciszka była to droga, którą podążał codziennie, ponieważ odcięcie się od ludzkiego cierpienia i biedy, byłoby odcięciem się od Chrystusa. Na zakończenie homilii biskup powiedział, że św. Franciszek swoją mądrość czerpał z Ewangelii i zaprosił wszystkich mieszkańców miasta i gminy wraz z włodarzami, aby zechcieli otworzyć swoje serca na Ewangelię

Na zakończenie Eucharystii słowa podziękowań skierował ks. proboszcz Sebastian Kubiński. Okazują wdzięczność Pana Boga i św. Franciszkowi, podziękował kapłanom na czele z bp. Henrykiem oraz wszystkim, byłym i obecnym, przedstawicielom Urzędu Miasta i Gminy Pełczyce na czele z Anną Kochanowicz burmistrzem oraz wszystkim zaangażowanym w przygotowanie i przeprowadzenie uroczystości. Szczególne słowa wdzięczności za koordynacje działań skierował wobec Agnieszki Chlebowskiej sekretarza gminy oraz Julity Kołdy dyrektora Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury.

Pasterskie błogosławieństwo zakończyło kościelne uroczystości ku czci św. Franciszka. Przy wyjściu z kościoła Kawiarnia Aksamitka przygotowała dla wszystkich uczestników „Ciasteczko św. Franciszka” wg średniowiecznej włoskiej receptury. Po południu w Ośrodku Kultury odbyła się uroczystość jubileuszu Złotych Godów par małżeńskich poprowadzona przez Justynę Wajdę, kierownika Urzędu Stanu Cywilnego w Pełczycach. Gratulacje jubilatom złożyli Anna Kochanowicz burmistrz Pełczyc oraz Marek Sowiński przewodniczący Rady Miejskiej. Po wręczeniu dyplomów i medali został zaprezentowany program artystyczny.

2024-10-22 13:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dziś uderza i ujmuje gorliwość Maryi i Józefa

2025-01-30 06:57

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Adobe Stock

2 lutego Kościół obchodzi święto Ofiarowania Pańskiego. Chce w ten sposób przeżyć na nowo wszystko to, co miało miejsce w świątyni jerozolimskiej, kiedy Maryja z Józefem ofiarowali Jezusa Bogu Ojcu.

„Gdy upłynęły dni ich oczyszczenia według Prawa Mojżeszowego, Rodzice przynieśli Je do Jerozolimy, aby Je przedstawić Panu. Tak bowiem jest napisane w Prawie Pańskim: Każde pierworodne dziecko płci męskiej będzie poświęcone Panu. Mieli również złożyć w ofierze parę synogarlic albo dwa młode gołębie, zgodnie z przepisem Prawa Pańskiego. A żył w Jerozolimie człowiek, imieniem Symeon. Był to człowiek prawy i pobożny, wyczekiwał pociechy Izraela, a Duch Święty spoczywał na nim. Jemu Duch Święty objawił, że nie ujrzy śmierci, aż zobaczy Mesjasza Pańskiego. Za natchnieniem więc Ducha przyszedł do świątyni. A gdy Rodzice wnosili Dzieciątko Jezus, aby postąpić z Nim według zwyczaju Prawa, on wziął Je w objęcia, błogosławił Boga i mówił: «Teraz, o Władco, pozwól odejść słudze Twemu w pokoju, według Twojego słowa. Bo moje oczy ujrzały Twoje zbawienie, któreś przygotował wobec wszystkich narodów: światło na oświecenie pogan i chwałę ludu Twego, Izraela»”. A Jego ojciec i Matka dziwili się temu, co o Nim mówiono. Symeon zaś błogosławił Ich i rzekł do Maryi, Matki Jego: «Oto Ten przeznaczony jest na upadek i na powstanie wielu w Izraelu, i na znak, któremu sprzeciwiać się będą. A Twoją duszę miecz przeniknie, aby na jaw wyszły zamysły serc wielu». Była tam również prorokini Anna, córka Fanuela z pokolenia Asera, bardzo podeszła w latach. Od swego panieństwa siedem lat żyła z mężem i pozostała wdową. Liczyła już osiemdziesiąty czwarty rok życia. Nie rozstawała się ze świątynią, służąc Bogu w postach i modlitwach dniem i nocą. Przyszedłszy w tej właśnie chwili, sławiła Boga i mówiła o Nim wszystkim, którzy oczekiwali wyzwolenia Jerozolimy. A gdy wypełnili wszystko według Prawa Pańskiego, wrócili do Galilei, do swego miasta – Nazaret. Dziecię zaś rosło i nabierało mocy, napełniając się mądrością, a łaska Boża spoczywała na Nim”.
CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej z Lourdes

[ TEMATY ]

nowenna

Lourdes

Adobe Stock

Nowenna do odmawiania przed wspomnieniem Matki Bożej z Lourdes (2-10 lutego) lub w dowolnym terminie.

„Na chorych ręce kłaść będą, i ci odzyskają zdrowie” (Mk 16, 18).
CZYTAJ DALEJ

„Błażejki”. Dlaczego święci się świece we wspomnienie św. Błażeja?

2025-02-03 10:45

[ TEMATY ]

błażejki

św. Błażej

BP Archidiecezji Krakowskiej

3 lutego przypada wspomnienie św. Błażeja, patrona chorób gardła. Związana z nim jest tradycja, która staje się w wielu parafiach coraz bardziej popularna. Mowa o udzielaniu błogosławieństwa, poprzez dotknięcie gardła skrzyżowanymi świecami, zwanymi „błażejkami”. Jakie jest jego źródło? Wyjaśniamy.

3 lutego w liturgii wspominamy św. Błażeja. Z tą postacią wiąże się konkretne błogosławieństwo, do którego tego dnia zachęca Kościół. – Zawsze, jeśli chcemy rozpatrywać jakieś błogosławieństwo związane ze świętym, gdzie przypisany jest też jakiś znak lub przedmiot, to trzeba popatrzeć na jego życiorys. Gdzieś z niego, z tego, co miało miejsce w życiu tego człowieka, kiedy Pan Bóg w jakiś sposób szczególnie zadziałał przez niego, wynika ten obrzęd, który w historii miał miejsce i później po jego śmierci w jakiś sposób jest powielany — wyjaśnia ks. dr Ryszard Kilanowicz, liturgista i ceremoniarz Archidiecezji Krakowskiej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję