Strach, że stracisz osobę, którą kochasz, jest całkowicie normalny. Jeśli jednak przybiera on zatrważające rozmiary, może się stać problemem, bo te lęki i zmartwienia czasem zakłócają codzienne życie, wpływają na twoje zachowanie i samopoczucie.
Pokonanie strachu przed stratą przez autoterapię
Czy zauważyłeś, że twoje myśli krążą wokół utraty bliskiej osoby częściej niż przeciętnie i bez racjonalnego powodu? Każdy, kto zastanawia się nad sobą w takim stopniu, może już zrobić jedną lub dwie rzeczy, aby ograniczyć strach przed stratą:
Pomóż w rozwoju naszego portalu
1. Trening uważności
Ucząc się technik uważności, możemy nauczyć się pozostać w chwili obecnej i nie projektować naszych lęków w przyszłość. Dzięki temu możemy świadomie zauważać i akceptować nasze myśli i uczucia, nie dając się im przytłoczyć. Zastanów się, czego się obecnie boisz i czy naprawdę istnieje ku temu poważny powód.
2. Regulacja emocjonalna
Ucząc się rozpoznawać i regulować swoje emocje, możemy opracować zdrowe sposoby radzenia sobie ze swoimi lękami. Identyfikacja wyzwalaczy i stosowanie konkretnych technik, takich jak głębokie oddychanie, słuchanie kojącej muzyki, modlitwa lub aktywność fizyczna, mogą pomóc zmniejszyć intensywność emocjonalną.
3. Restrukturyzacja poznawcza
Reklama
Strachowi przed stratą często towarzyszą irracjonalne myśli i przekonania, które wzmacniają nasz strach. Jeśli zidentyfikujemy i zakwestionujemy te negatywne wzorce myślowe, możemy rozwinąć nowe, bardziej realistyczne przekonania, które pomogą nam przezwyciężyć nasze lęki. Racjonalne kwestionowanie myśli emocjonalnych pomaga również ustalić, czy naprawdę istnieje powód do zmartwień.
4. Przejrzysta komunikacja
Dobra komunikacja pomaga innym budować zrozumienie i cierpliwość w stosunku do twoich reakcji i obaw. Ponadto najlepszym sposobem wsparcia jest szczera rozmowa o tym, jak się czujesz i czego się boisz.
5. Wzmocnij poczucie własnej wartości
Często istnieje związek między strachem przed stratą a niską samooceną. Pracuj nad tworzeniem nowych przekonań na swój temat. Skoncentruj się na swoich mocnych stronach i tym, w czym jesteś dobry. Ćwicz samoakceptację w przypadku popełniania błędów.
Pokonanie lęku przed stratą przez profesjonalną terapię
Są sytuacje, w których konieczna jest profesjonalna terapia. Może się tak zdarzyć, jeśli strach jest bardzo silny, np. w wyniku traumatycznych doświadczeń. Należy podkreślić, że strach przed stratą można pokonać. Dzięki profesjonalnemu wsparciu osoby dotknięte chorobą mogą nauczyć się radzić sobie ze swoimi lękami i budować zdrowe podejście do straty i przywiązania.
Psychoterapia
Doświadczony psychoterapeuta może pomóc zidentyfikować i wyeliminować przyczyny strachu przed stratą. Negatywne wzorce myślenia i zachowania można zmienić za pomocą różnych podejść terapeutycznych, takich jak terapia poznawczo-behawioralna lub terapia psychodynamiczna.
Terapia ekspozycyjna
Metoda ta polega na stopniowej konfrontacji ze strachem i związaną z nim stratą. Pozwala to na zdobycie nowych doświadczeń, które pomagają zmniejszyć lęk i zwiększyć pewność siebie, wiarę we własne umiejętności radzenia sobie.
Grupy wsparcia
Bardzo pomocna może być także wymiana pomysłów z innymi osobami, które mają podobne doświadczenia. W grupach wsparcia osoby dotknięte chorobą mogą się podzielić swoimi obawami, uczyć się od innych i otrzymać wsparcie emocjonalne.