Reklama

Niedziela Małopolska

Tutaj się zaczęło

Każde spotkanie z człowiekiem, który osiągnął szczyty świętości, jest ubogacające – przekonuje ks. Paweł Zięba i zaprasza do Sieprawia.

Niedziela małopolska 36/2024, str. IV

[ TEMATY ]

Siepraw

Ks.Dominik Kowynia

Dla kolejnych pokoleń parafian – tu Grupa Apostolska z ks. Dominikiem Kowynią – bł. Aniela jest orędowniczką w niebie

Dla kolejnych pokoleń parafian – tu Grupa Apostolska z ks. Dominikiem Kowynią – bł. Aniela jest orędowniczką w niebie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W tym roku parafia św. Michała Archanioła świętuje 20. rocznicę erygowania sanktuarium bł. Anieli Salawy. Wydarzenia jubileuszowe zostały rozpisane na cały rok, ale w sposób szczególny czciciele patronki m.in.: tercjarzy franciszkańskich, franciszkańskiego zakonu świeckich, służących, studentów, nieuleczalnie chorych oraz chorych na stwardnienie rozsiane, będą się modlić w poniedziałek 9 września, na Sumie odpustowej.

Rodaczka

Siepraw to miejsce urodzenia Anieli Salawy. Stąd wyruszyła pieszo do Krakowa, aby zarabiać na życie, służąc w bogatych domach. Jak powiedział w jednej z rozmów z Niedzielą pierwszy kustosz sieprawskiego sanktuarium, ks. Piotr Kluska: – Wkrótce zrozumiała, że ma być służącą nie tylko ludzi, ale i Boga, że w takim stanie chce naśladować Chrystusa i przybliżać Go ludziom.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Aniela Salawa zmarła w Krakowie 12 marca 1922 r. w opinii świętości. W tym też mieście 13 sierpnia 1991 r. Jan Paweł II ją beatyfikował. Nawiązując do tych wydarzeń, kard. Stanisław Dziwisz, podczas jednej z wizyt w Sieprawiu, wspominał: – Najbardziej mnie uderzyło, jak Ojciec Święty Jan Paweł II powiedział, że po raz pierwszy w Polsce beatyfikuje kandydatkę z chłopskim rodowodem. Dotychczas były księżniczki czy królowe, a tu – prosta dziewczyna z Sieprawia została wyniesiona do chwały świętych.

Reklama

Parafianie, wdzięczni za beatyfikację rodaczki, odbudowali stary kościół, w którym Aniela została ochrzczona. To było wotum dziękczynne w 10. rocznicę beatyfikacji rodaczki. W tym kościele odbywają się m.in. koncerty, a w sposób szczególny wybrzmiewają do dziś słowa pieśni, które z ufnością i wiarą śpiewają nie tylko rodacy błogosławionej: „Anielo Salawo, siostro nasza droga! Wstawiaj się za nami tam przed tronem Boga, siostro nasza droga...”.

Sanktuarium

W piśmie (z datą 25 luty 2004 r.) skierowanym do Kurii Metropolitalnej w Krakowie ówczesny proboszcz parafii w Sieprawiu, ks. Piotr Kluska poprosił o ustanowienie kościoła sanktuarium bł. Anieli Salawy. Przypomniał m.in. o jubileuszowej pielgrzymce w 2000 r. do Rzymu i spotkaniu z Ojcem Świętym. Zaznaczając: „Ojciec Święty powitał nas jako «Siepraw Sieprawianki». Zrozumieliśmy, że Siepraw jest szczególną własnością bł. Anieli Salawy, a bł. Aniela Salawa jest szczególną własnością Sieprawia. Odtąd mamy jeszcze większy obowiązek troszczenia się o rozwój kultu Błogosławionej Rodaczki...”. Autor listu podkreślił też m.in. odbudowę starego kościoła, z którym są związane początki życia błogosławionej. Przekonywał, że ustanowienie sanktuarium: „...uczyniłoby tę świątynię jeszcze bardziej otwartą dla wiernych, pragnących przy relikwiach błogosławionej Anieli, prosić Boga o łaski...”.

Sanktuarium bł. Anieli Salawy zostało erygowane 19 marca 2004 r. Ówczesny metropolita krakowski, kard. Franciszek Macharski napisał m.in.: „Dla uczczenia Bł. Anieli Salawy oraz innych polskich świętych i błogosławionych, ustanawiam (...) kościół parafialny w Sieprawiu Sanktuarium Błogosławionej Anieli Salawy...”.

Reklama

Za wstawiennictwem bł. Anieli w tutejszym sanktuarium modlą się jej czciciele w różnym wieku. Tu wypraszają liczne łaski. O błogosławionej rodaczce układają pieśni. Przed jej wizerunkiem zatrzymują się na modlitwie parafianie, którzy bardzo wierzą, że rodaczka szczególnie dba o ich sprawy, ale też pielgrzymi przybywający tu z różnych stron, także pątnicy zmierzający na Jasną Górę czy do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach. Przyjeżdżają ludzie chorzy, wierząc mocno, że bł. Aniela wyprosi dla nich potrzebne łaski, w tym siłę do zmierzenia się z ciężkimi doświadczeniami życia. Wszyscy modlą się o jej rychłą kanonizację.

Sanktuarium nawiedził kilkakrotnie również abp Marek Jędraszewski. W czasie jednej z takich wizyt (dwa lata temu) ogłosił bł. Anielę Salawę patronką gminy Siepraw. W wygłoszonej wówczas homilii metropolita krakowski, mówiąc o patronce, podkreślił m.in.: – Widziała ludzką nędzę, której chciała służyć i w tej służbie upatrywać wypełnianie woli Bożej. A zwracając się nie tylko do obecnych na uroczystości mieszkańców gminy Siepraw, przekonywał, że bł. Aniela uczy, jak zachować się w czasach niełatwych – naznaczonych wojną czy inflacją.

Odpust

Z okazji 20. rocznicy erygowania sanktuarium ukazała się publikacja przybliżająca jego historię. Krótkie teksty, w tym fragmenty wypowiedzi osób nawiedzających sanktuarium, kopie cennych dokumentów, modlitwy za przyczyną bł. Anieli Salawy, a także liczne zdjęcia to ciekawa pozycja, która pokazuje, że w Sieprawiu kult bł. rodaczki jest żywy, że tu modlą się za jej przyczyną i duzi, i mali.

W poniedziałek 9 września, we wspomnienie bł. Anieli Salawy, o godz. 18 rozpocznie się Suma odpustowa. Do uroczystości odpustowych parafianie będą się przygotowywać, uczestnicząc w triduum. – W tym roku w piątek, sobotę i niedzielę (6-8 września) rekolekcje będzie dla nas głosił ks. dr Jerzy Smoleń, a w poniedziałek Msze św. będą sprawowane przed południem o 6.30, 8 i 11, natomiast Suma odpustowa rozpocznie się o godz. 18 – informuje ks. Paweł Zięba. Zdradza, że w gronie zaproszonych na uroczystość będzie ks. dr. Krzysztof Gryz (reżyser filmu Z nadmiaru Miłości o bł. Anieli) i s. Marta Sieńska OFS. Uczestniczący we Mszy św. przejdą w procesji do starego kościoła, gdzie znajduje się m.in. chrzcielnica, przy której Aniela została ochrzczona. A po zakończeniu nabożeństwa proboszcz zaprasza na spotkanie przy stole, przed plebanią.

Gdy pytam, dlaczego warto się wybrać do sanktuarium w Sieprawiu nie tylko na odpust ku czci bł. Anieli, ks. Paweł Zięba przekonuje: – Myślę, że każde spotkanie z człowiekiem, który osiągnął szczyty świętości, jest ubogacające. Nie tylko pozwala poznać tę osobę, tego świętego czy świętą, ale też poznać miejsce, gdzie dorastała, gdzie się rozwijała, gdzie kształtowała się jej duchowość. Nawiązując do słów św. Jana Pawła II, kustosz podkreśla: – Dla Anieli Salawy tutaj, w Sieprawiu wszystko się zaczęło!

2024-09-03 13:19

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jak kard. Nycz zostanie zapamiętany?

2024-11-08 12:58

[ TEMATY ]

Milena Kindziuk

Red.

Milena Kindziuk

Milena Kindziuk

Dobrze pamiętam dzień, w którym siedemnaście lat temu, razem z księdzem infułatem Ireneuszem Skubisiem i z dyrektorem Mariuszem Książkiem, przybyliśmy do nowo mianowanego arcybiskupa warszawskiego Kazimierza Nycza na pierwsze spotkanie z Redakcją „Niedzieli” oraz na wywiad.

Energiczny, pełen werwy i poczucia humoru metropolita przyjął nas radośnie, serdecznie, żartował, był szalenie bezpośredni. Szybko się później okazało, że taki właśnie był styl bycia odchodzącego dziś na emeryturę księdza kardynała. Nie stwarzał dystansu, nie celebrował siebie, chętnie spotykał się z ludźmi, niezależnie od ich światopoglądu. Już na samym początku posługi zaskoczył też księży, gdy do każdego z nich, na całym obszernym terenie archidiecezji warszawskiej, przyjechał osobiście, by się z nim zapoznać, porozmawiać o bieżących problemach, zobaczyć, w jakich warunkach pracuje, jakie ma potrzeby. Później, przy różnych okazjach, doskonale pamiętając imię kapłana i nazwę jego parafii, do tych pierwszych spotkań nawiązywał. Wtedy zrozumiałam, dlaczego prymas Józef Glemp powiedział do mnie wkrótce po ogłoszeniu nominacji swego następcy: „Charakteryzuje się m.in. tym, że… wszystko pamięta! Ma wyjątkowo dobrą pamięć”.
CZYTAJ DALEJ

Skandaliczna podstawa programowa edukacji zdrowotnej: 13-latkowie mają szykować się do inicjacji seksualnej

2024-11-07 11:27

[ TEMATY ]

edukacja seksualna

Adobe Stock

Zamiast przygotowywać się do życia w małżeństwie i rodzinie, uczniowie w szkołach mają szykować się do inicjacji seksualnej, uczyć się, że masturbacja jest właściwym zachowaniem oraz skupiać swoją uwagę na przyjemności seksualnej bez odpowiedzialności. MEN opublikowało podstawę programową do nowego przedmiotu, edukacji zdrowotnej, który ma być nauczany w szkołach od 1 września 2025 r. Przedmiot będzie obowiązkowy. Zastąpi nieobowiązkowe wychowanie do życia w rodzinie. Fundacja Grupa Proelio apeluje o społeczny sprzeciw wobec tych planów. Konsultacje społeczne trwają do 21 listopada.

31 października Ministerstwo Edukacji opublikowało podstawę programową do nowego obowiązkowego przedmiotu - edukacji zdrowotnej, która od 1 września 2025 r. ma zastąpić nieobowiązkowe wychowanie do życia w rodzinie. Podstawa programowa podzielona jest na dziesięć obszarów, z założenia obejmujących edukację dotyczącą różnych aspektów zdrowia. Niestety, oprócz pożytecznych zajęć na temat zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej, przewidziana została też edukacja na temat „zdrowia seksualnego”, w skrajnej, permisywnej formie. Dzieci już od 4. klasy szkoły podstawowej mają przechodzić systemową, obowiązkową erotyzację. Potrzeba stanowczej reakcji rodziców i wszystkich osób zatroskanych o dzieci i młodzież!
CZYTAJ DALEJ

Franciszkański Wieczór Muzyczny ze śpiewem pieśni patriotycznych [Zaproszenie]

2024-11-08 17:41

Krzysztof Bagiński

Organy w kościele pw. św. Karola Boromeusza we Wrocławiu

Organy w kościele pw. św. Karola Boromeusza we Wrocławiu

U franciszkanów konwentualnych w kościele pw. św. Karola Boromeusza przy ul. Kruczej we Wrocławiu odbędzie się koncert organowy w wykonaniu Mateusza Żeglenia. Wydarzenie to będzie zwieńczeniem Franciszkańskich Wieczorów Muzycznych “Mater Familiae”

Początek koncertu zaplanowany jest na 10 listopada [niedziela] godz. 18:00. - Najbliższy niedzielny koncert będzie koncertem finałowym I edycji „Franciszkańskich Wieczorów Muzycznych - Mater Familiae”. Cykl ten wpisywał się w obchody 30 rocznicy koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Łaskawej w Sanktuarium pod tym wezwaniem. Radość płynącą z tego wydarzenia rozciągnęliśmy na prawie cały rok, bowiem pierwszy koncert odbył się w maju, kiedy świętowaliśmy z kolei odpust ku czci Matki Bożej Łaskawej, a ostatni koncert odbędzie się właśnie w najbliższą niedzielę - zaznacza Krzysztof Bagiński, organista i jeden z pomysłodawców wydarzenia, dodając: - Od samego początku zwracałem uwagę na zupełnie nieodkryty przez wielu sposób modlitwy (poprzez muzykę) i zachęcałem, aby stawać się muzycznymi pielgrzymami do naszego sanktuarium. Gościliśmy w tym roku znakomitych artystów z całej Polski, w tym także najmłodszego organistę w Polsce - 7 letniego Mikołaja Ożgę. Myślę, że najcenniejszym owocem tych koncertów jest odkryta wrażliwość wielu osób na muzykę klasyczną. Przy tej okazji cieszy mnie fakt jak wielu uczestników naszych koncertów stało się stałymi słuchaczami koncertów np. w Narodowym Forum Muzyki, ale i słyszałem nawet o wyjazdach do Filharmonii do wielu innych miast. Cieszy mnie też taka zawiązana więź i relacja organista-parafianie, która pozwala prowadzić rozmowy na ten temat i poszerzanie horyzontów kulturalnych naszych „odbiorców”. To też jest bardzo ważne zadanie każdego organisty.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję