Reklama

Wiadomości

Zniknęło pół miliona dzieci

Władze USA nie są w stanie wyjaśnić, co się stało z tysiącami nielegalnych nieletnich migrantów, którzy w ostatnich 5 latach przekroczyli ich granicę. Podejrzewa się m.in. handel ludźmi.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kilka miesięcy temu na tych łamach pisałem o sytuacji na granicy amerykańsko-meksykańskiej i ogromnej fali migracji. Od początku prezydentury Joe Bidena fala ta urosła do takich rozmiarów, że mówienie o kryzysie humanitarnym jest najłagodniejszym określeniem. Od stycznia 2021 r., korzystając z „liberalnej” polityki Białego Domu, granice przekroczyły miliony ludzi. Kłopot zaczyna się już na początku, gdyż zjawiska nie da się ująć liczbowo. Oficjalne statystyki mówią o 7 mln ludzi, realne wahają się w granicach 8-12 mln, a niektórzy politycy mówią nawet o 20 mln. Wśród nich są dzieci i nastolatkowie, którzy dotarli do Ameryki – legalnie lub nie – bez opieki dorosłych. I tutaj zaczyna się kolejny problem, bo po pierwsze – nie wiadomo, ile dokładnie tych osób przybyło, a po drugie – nie ma żadnych informacji, co się dzieje z tymi, które zarejestrowano lub przekazano dalej pod opiekę kogoś albo jakiejś instytucji. Ostatnie informacje są alarmujące.

Brak monitoringu

Reklama

Kontrola dokonana przez wewnętrzny organ nadzorujący – Departament Bezpieczeństwa Krajowego (Immigration and Customs Enforcement – ICE) wykazała, że agencja straciła kontakt z dziesiątkami tysięcy nieletnich migrantów, którzy dotarli do Ameryki bez jakiejkolwiek opieki. Specjalny raport na ten temat został przekazany Kongresowi, stwierdzono w nim, że w ciągu ostatnich 5 lat ponad 32 tys. nieletnich migrantów przybyłych bez opieki nie stawiło się na rozprawę w sądzie imigracyjnym, a ICE „nie była w stanie wyjaśnić” ich miejsca pobytu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Inspektor generalny Joseph Cuffari napisał: „Bez możliwości monitorowania lokalizacji i statusu (nieletnich migrantów – przyp. red.) ICE nie ma pewności, czy są oni bezpieczni, czy nie są narażeni na ryzyko handlu ludźmi, wykorzystywania lub pracy przymusowej”. Jednocześnie inspektor wezwał agencję do podjęcia natychmiastowych działań w celu zapewnienia bezpieczeństwa tym dzieciom. Podczas śledztwa Cuffari ustalił, że urzędnicy imigracyjni przenieśli ponad 448 tys. dzieci spod opieki i kontroli ICE do Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej (Department of Health and Human Services – DHHS), którego zadaniem jest umieszczanie ich u opiekunów lub w rodzinach zastępczych.

Inspektor odwiedził dziesięć biur terenowych ICE i przeprowadził wywiady z ok. 100 urzędników. Ustalił, że agencja „nie zawsze może monitorować lokalizację i status nieletnich migrantów bez opieki, którzy zostali zwolnieni i nie stawili się zgodnie z planem w sądzie imigracyjnym”.

Przeciążony system

Reklama

Informacja, że ICE straciła kontakt z dziesiątkami tysięcy nieletnich imigrantów, wskazuje na prawdopodobieństwo, iż dzieci te również padają ofiarą nadużyć i przemocy. Tak uważa były p.o. komisarz Służby Celnej i Ochrony Granic USA (U.S. Customs and Border Protection) Mark Morgan. – Dane pokazują, że mamy niezwykle wysoki poziom osób przemycanych do kraju, ale gdy już tutaj dotrą, stają się ofiarami handlu ludźmi, w celu zarówno pracy przymusowej, jak i handlu seksualnego. To przerażające – powiedział. Zwrócił uwagę, że polityka otwartych granic administracji Bidena umożliwiła przyjazd ponad 500 tys. nieletnich pozbawionych opieki dorosłych wraz z 11 mln migrantów w całym kraju i 2 mln ludzi, którzy przedostali się i po prostu uciekli. – Każdy element naszego systemu jest przeciążony – zaznaczył Morgan. – Nie ma kraju na świecie, który mógłby wytrzymać taki poziom migracji, więc w końcu coś się zacznie walić. Ostrzegaliśmy ich, zanim przejęli Gabinet Owalny, ale oni ignorowali nas każdego dnia przez ostatnie 3,5 roku – dodał.

Od 2021 r. bezprecedensowa liczba nieletnich bez opieki dorosłych przekroczyła południową granicę USA. W 2022 r. Departament Zdrowia i Opieki Społecznej USA przyjął rekordową liczbę – 128 904 nieletnich, co stanowi wzrost w porównaniu z 2021 r., kiedy to liczba ta wynosiła 122 731. Według danych Służby Celnej i Ochrony Granic, od czasu objęcia urzędu przez administrację Bidena-Harris granicę USA z Meksykiem przekroczyło ponad 500 tys. nieletnich migrantów bez opieki rodziców lub krewnych.

Niedawno New York Post poinformował z kolei, że według raportu Inspektora Generalnego Bezpieczeństwa Krajowego, obejmującego okres od października 2018 r. do września 2023 r., rząd stracił kontakt z ponad 320 tys. dzieci migrantów, które przekroczyły granicę bez rodziców. Niezliczona liczba dzieci umieszczonych u „kwalifikowanych sponsorów”, czyli opiekunów, jest obecnie narażona na ryzyko handlu ludźmi, zmuszania do pracy lub innych form wykorzystywania.

Obrzydliwe ostrzeżenie

Reklama

Media, poza konserwatywnymi, nie dostrzegają problemu i powagi sytuacji. Bez echa przeszła sprawa sądowa wytoczona przez Departament Sprawiedliwości jednemu z największych dostawców mieszkań dla nieletnich migrantów. Pracownicy firmy Southwest Key z Austin w Teksasie mieli się dopuścić „poważnego i powszechnego” wykorzystywania seksualnego oraz nękania dzieci pozostających pod ich opieką. Firma jest największym dostawcą mieszkań dla dzieci migrantów, działającym na podstawie dotacji z Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej USA. Dysponuje dwudziestoma dziewięcioma schroniskami: siedemnaście w Teksasie, dziesięć w Arizonie i dwa w Kalifornii. Mieszkające tam dzieci są w wieku od 5 do 17 lat. Jak wynika z pozwu, pracownicy, w tym kierownicy, mieli gwałcić, dotykać lub nagabywać pozostające pod ich opieką dzieci od co najmniej 2015 r. Do tej pory oskarżono dwóch pracowników.

Wśród zarzutów są m.in. te o wielokrotne znęcanie się nad 5-latkiem w schronisku w El Paso. W 2020 r. pracownik opieki w Tucson w Arizonie zabrał 11-letniego chłopca do hotelu na kilka dni i zapłacił nieletniemu za wykonywanie czynności seksualnych.

Dzieciom grożono przemocą wobec nich samych lub rodziny, jeśli zgłosiły nadużycie. Zeznania ofiar ujawniły, że w niektórych przypadkach personel wiedział o trwających nadużyciach i nie zgłosił ich lub je ukrył. Zaznaczmy, że agencje federalne znały miejsce pobytu dzieci pod opieką Southwest Key. A co się dzieje z 0,5 mln innych?

Krytyka wiceprezydent Harris

Republikańscy kongresmani ostro skrytykowali odpowiedzialną za granicę wiceprezydent Kamalę Harris. – Południowa granica to katastrofa bezpieczeństwa narodowego i katastrofa humanitarna, a Kamali Harris nie można zaufać, że ją naprawi – powiedział spiker Izby Reprezentantów Mike Johnson. – To pod jej nadzorem wydarzyło się to wszystko – dodał.

Kongresman Ralph Norman, republikanin z Karoliny Południowej, przypomina, że wiceprezydent Harris przedstawia się jako „radosna wojowniczka”, ale „to z pewnością nie jest radosne” dla dzieci migrantów. – Po pierwsze, to jest demoniczne. To zło, które się dzieje. Mówimy o niewinnych dzieciach przekraczających granicę. Trzeba to ująć w takim kontekście: na stadion futbolu uniwersyteckiego wchodzi 85 tys. ludzi. Mówimy więc o czterech stadionach niewinnych dzieci, które bez żadnego dorosłego przekraczają naszą granicę w liczbie 390 tys., a może i więcej – oświadczył. Polityk nie kryje się z krytyką obecnej administracji: – Oni nie przyjmują tego do wiadomości i nie obchodzi ich to. Robią to celowo. Otrzymaliśmy informacje na ten temat, o autobusach z dziećmi odjeżdżających wcześnie rano z hoteli nie tylko w Karolinie Południowej, ale i w innych stanach. To jest demoniczne.

Republikański kongresman z Teksasu Pete Sessions również twierdzi, że winna kryzysu granicznego, w szczególności napływu nieletnich, jest Harris. – Ze względu na sposób, w ramach którego prezydent Joe Biden i wiceprezydent Kamala Harris nadzorowali Straż Graniczną, nie mogła ona skutecznie wdrażać prawa – powiedział. Dodał, że podejście administracji federalnej nie rozwiązało zwłaszcza problemu nieletnich, którzy – według niego – są zaniedbywani, a nawet wykorzystywani. – To jest część tego, o czym mówią republikanie, że nieletni bez opieki są częścią nie tylko procederu handlu seksem, ale są także – w tej nowej krainie, Ameryce – wykorzystywani. To jest wstyd – zaznaczył. I rzeczywiście jest to wstyd i jednocześnie tragedia.

Autor od 1986 r. mieszka w USA. Jest dziennikarzem związanym z mediami polonijnymi i amerykańskimi.

2024-09-03 13:19

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Donald Trump podpisał przełomowe rozporządzenie

[ TEMATY ]

USA

Wikipedia

Kościoły i związki wyznaniowe będą mogły angażować się w amerykańską politykę!

Prezydent USA Donald Trump podpisał w czwartek rozporządzenie wykonawcze, które zezwoli Kościołom i związkom wyznaniowym na angażowanie się w politykę i otwarte popieranie kandydatów w wyborach. Wcześniej zabraniała tego tzw. poprawka Johnsona.
CZYTAJ DALEJ

Nowenna za dusze czyśćcowe

[ TEMATY ]

nowenna

dusze czyśćcowe

Adobe Stock

Nowennę za dusze czyśćcowe można odprawiać w dowolnym czasie w celu uproszenia nieba dla nich oraz jakiejś łaski przez ich wstawiennictwo. Można ją odprawić po śmierci bliskiej nam osoby albo w rocznicę jej śmierci. Szczególnie zaleca się odprawienie nowenny przed liturgicznym wspomnieniem Wszystkich Wiernych Zmarłych (2 listopada), wówczas rozpoczynamy ją 24 października.

AUTOR: Zgromadzenie Sióstr Wspomożycielek Dusz Czyśćcowych: wspomozycielki.pl; apdc.wspomozycielki.pl
CZYTAJ DALEJ

Franciszkański Wieczór Muzyczny ze śpiewem pieśni patriotycznych [Zaproszenie]

2024-11-08 17:41

Krzysztof Bagiński

Organy w kościele pw. św. Karola Boromeusza we Wrocławiu

Organy w kościele pw. św. Karola Boromeusza we Wrocławiu

U franciszkanów konwentualnych w kościele pw. św. Karola Boromeusza przy ul. Kruczej we Wrocławiu odbędzie się koncert organowy w wykonaniu Mateusza Żeglenia. Wydarzenie to będzie zwieńczeniem Franciszkańskich Wieczorów Muzycznych “Mater Familiae”

Początek koncertu zaplanowany jest na 10 listopada [niedziela] godz. 18:00. - Najbliższy niedzielny koncert będzie koncertem finałowym I edycji „Franciszkańskich Wieczorów Muzycznych - Mater Familiae”. Cykl ten wpisywał się w obchody 30 rocznicy koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Łaskawej w Sanktuarium pod tym wezwaniem. Radość płynącą z tego wydarzenia rozciągnęliśmy na prawie cały rok, bowiem pierwszy koncert odbył się w maju, kiedy świętowaliśmy z kolei odpust ku czci Matki Bożej Łaskawej, a ostatni koncert odbędzie się właśnie w najbliższą niedzielę - zaznacza Krzysztof Bagiński, organista i jeden z pomysłodawców wydarzenia, dodając: - Od samego początku zwracałem uwagę na zupełnie nieodkryty przez wielu sposób modlitwy (poprzez muzykę) i zachęcałem, aby stawać się muzycznymi pielgrzymami do naszego sanktuarium. Gościliśmy w tym roku znakomitych artystów z całej Polski, w tym także najmłodszego organistę w Polsce - 7 letniego Mikołaja Ożgę. Myślę, że najcenniejszym owocem tych koncertów jest odkryta wrażliwość wielu osób na muzykę klasyczną. Przy tej okazji cieszy mnie fakt jak wielu uczestników naszych koncertów stało się stałymi słuchaczami koncertów np. w Narodowym Forum Muzyki, ale i słyszałem nawet o wyjazdach do Filharmonii do wielu innych miast. Cieszy mnie też taka zawiązana więź i relacja organista-parafianie, która pozwala prowadzić rozmowy na ten temat i poszerzanie horyzontów kulturalnych naszych „odbiorców”. To też jest bardzo ważne zadanie każdego organisty.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję