W bazylice katedralnej była koncelebrowana Eucharystia przez kapłanów, którzy towarzyszą pielgrzymom podczas drogi na Jasną Górę pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Nitkiewicza. Wzięli w niej udział pielgrzymi z kolumn – sandomierskiej i janowskiej.
W homilii biskup sandomierski mówił o duchowym wymiarze pielgrzymowania. - Uczestnictwo w pieszej pielgrzymce jest szczególnym wyznaniem wiary żywej, która pociąga i skłania do refleksji. Może być również wyznaniem wiary poszukującej i kruchej, która potrzebuje wzmocnienia i odrodzenia. Jednak i ona w jakiś sposób znajduje swoje uzewnętrznienie, objawia się. Chrześcijanin nie może ukrywać swojej wiary. Nie może ograniczać jej do sfery osobistej – mówił ordynariusz.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
- Mamy wędrować drogami tego świata, drogami naszej Ojczyzny, wyznając odważnie, że Chrystus jej naszym Panem. W tym sensie pielgrzymka jest szkołą wiary. Ona uczy żyć po chrześcijańsku również z racji na jej wymiar społeczny. Pozwala wznieść się ponad własne „ja” i budować wspólnotę z drugim człowiekiem, którego nazywamy siostrą i bratem. Widzimy w nim siostrę i brata. Takiego poczucia wspólnoty brakuje nierzadko nawet w naszych parafiach – podkreślał biskup.
Reklama
Hierarcha życzył pielgrzymom, by wykorzystali dobrze ten niezwykły czas wędrowania. Niech wasze pielgrzymowanie będzie źródłem łaski dla was samych i dla innych, dla całego naszego Kościoła i Polski – życzył bp Nitkiewicz.
Pielgrzymka wędruje w czterech kolumnach: janowskiej, stalowowolskiej, ostrowieckiej i sandomierskiej. Podczas pielgrzymowania pątnicy modlą się o dobre przygotowanie i owocne przeżycie Światowych Dni Młodzieży. Jako pierwsi na szlak wyruszyli pielgrzymi z Janowa Lubelskiego. W dwu grupach wędruje ponad 250 pątników. Ci pielgrzymi mają do pokonania najdłuższą trasę. W kolumnie sandomierskiej w trzech grupach pielgrzymuje blisko 300 osób. Tego samego dnia wyruszyła także kolumna stalowowolska. To najliczniejsza kolumna licząca blisko tysiąc osób, która idzie w sześciu grupach. Kolumna ostrowiecka składa się z dwu grup: złota wyruszyła z parafii pw. św. Michała Archanioła, a błękitna z kościoła pw. Matki Bożej Saletyńskiej. Ta kolumna liczy ponad 200 pątników.
Na szlaku pielgrzymim idzie wielu młodych, jak również całe rodziny. Nie zawiedli także i stali pątnicy, którzy od lat podążają pielgrzymią trasą na Jasną Górę. Pielgrzymom towarzyszą także kapłani, klerycy, siostry zakonne oraz grupy muzyczne, kwatermistrzowskie i medyczne.
Reklama
Panią Teresę 18 lat temu zachęcił do pielgrzymowania ksiądz proboszcz z jej parafii. - Dziękuję Matce Bożej za to, że mogę po raz kolejny do Niej pielgrzymować. Po raz pierwszy poszłam z dwojgiem małych dzieci, które do dziś jak tylko mogą pielgrzymują już ze sowimi rodzinami. Zawsze niosę ze sobą intencje pielgrzymowania oraz prośby i podziękowania tych, którzy mi je powierzają – mówiła pani Teresa, pielgrzymująca już po raz 18 na Jasną Górę.
Pątnikom zdążającym na Jasną Górę w wielu parafiach diecezji będą towarzyszyć pielgrzymi duchowi poprzez modlitwę i pamięć. W niektórych parafiach każdego wieczoru duchowi pielgrzymi będą się gromadzić na wieczornych Apelach Jasnogórskich w łączności z pątnikami na trasie wędrowania. Wszystkie cztery kolumny, 12 sierpnia spotkają się przed Częstochową, aby razem wkroczyć do jasnogórskiego sanktuarium i pokłonić się Jasnogórskiej Królowej Polski. Podczas Mszy św. na Jasnej Górze podziękują za pielgrzymi trud i złożą swoje pątnicze intencje.
Historia Pieszej Pielgrzymki Ziemi Sandomierskiej do sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej rozpoczęła się 5 sierpnia 1984 r., kiedy to po praz pierwszy wyruszyła z sandomierskiej bazyliki katedralnej. Przed 1984 r. pielgrzymowanie z Sandomierza i Ostrowca Świętokrzyskiego odbywało się w ramach pielgrzymki radomskiej. Pątnicy sandomierscy wychodzili wówczas na pielgrzymi szlak ze Starachowic. Natomiast wierni ze Stalowej Woli pielgrzymowali z pielgrzymką rzeszowską.
W latach 80. mieszkańcy Janowa Lubelskiego i okolic brali udział w pielgrzymce lubelskiej. Tworzyli oni oddzielną "janowską" grupę. Od 1984 r. pielgrzymka ta stała się całkowicie samodzielna, od 1992 r. chodzi już swoją stałą obecną trasą z Diecezjalną Pieszą Pielgrzymką Ziemi Sandomierskiej.