W ramach peregrynacji Obrazu Nawiedzenia Matki Bożej Częstochowskiej trwa również dzieło modlitwy o powołania. – Jezus nauczył nas dwóch modlitw: Ojcze nasz i Proście Pana żniwa. Każda parafia, czy to większa czy mniejsza, oczekuje od Kościoła tego, aby na miejscu był kapłan i by był dostępny. Bez faktycznego pragnienia kapłana i bez modlitwy zanoszonej do Boga jest to niemożliwe. O powołania powinna się modlić cała diecezja – podkreśla ks. Pabiańczyk. – Stąd nasza inicjatywa udziału w modlitwie o powołania w archidiecezji częstochowskiej w roku nawiedzenia Matki Bożej. Chodzi o to, aby nasza modlitwa w roku peregrynacji ikony Matki Bożej zaowocowała powołaniami – dodaje.
Codzienna modlitwa
W ramach dzieła modlitwy o powołania rozesłanych zostało ok. 5 tys. kopert w naszej archidiecezji z kartami wpisania się do dzieła. Każda parafia otrzymała 15 takich kopert. – Bardzo się cieszę, że przychodzi więcej kopert niż 15 jako konkretna odpowiedź z parafii. Wierni, a także kapłani chętnie podejmują to dzieło modlitwy. W seminarium modlimy się za te osoby, które modlą się o powołania. Odprawiamy Msze św. w ich intencji. Wśród osób, które odpowiedziały na naszą inicjatywę powołaniową, są rodzice kapłanów. Oni czują, jak bardzo potrzeba nam kapłanów – zaznacza ks. Pabiańczyk.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
– Jako dzieło modlitwy o powołania zaproponowaliśmy codzienne odmawianie modlitwy Pod Twoją obronę. W naszych parafiach są ludzie, którzy modlą się o powołania i chcą się modlić w tej intencji. Ludzie, którzy modlą się za kapłanów, są w ten sposób dla nich ogromnym wsparciem. Ta inicjatywa pokazuje nam, że jest w ludziach poczucie odpowiedzialności za powołania i w ten sposób mają potrzebę uczestnictwa w życiu Kościoła. Oczywiście, są też inne inicjatywy modlitwy za kapłanów, jak coraz bardziej popularne Margaretki. To Bóg powołuje, ale Jezus wskazał nam, żeby o te powołania prosić w modlitwie – kontynuuje ojciec duchowny.
Wspólne spotkanie
Jesienią będą wysyłane listy do osób, które odpowiedziały na inicjatywę. – Pragniemy również tych wszystkich ludzi zaprosić do seminarium na wspólną Mszę św. Chodzi także o to, aby się spotkać i zobaczyć siebie nawzajem. Również te wszystkie osoby, jeśli tylko tego chcą, mogą dołączyć do grona przyjaciół seminarium. Naszym pragnieniem jest spotkać się z tymi osobami przynajmniej raz w roku. Takie spotkania przygotowywane są również przez naszych seminarzystów – mówi ks. Pabiańczyk.
– Chcę też podziękować naszym kapłanom, proboszczom i wikariuszom, którzy wspierają nas w tej inicjatywie. Dziełu modlitwy o powołania towarzyszy obrazek z modlitwą Pod Twoją obronę, z wizerunkiem Matki Bożej z Jezusem w stule kapłańskiej. Jest to ikona z kaplicy sióstr apostolinek, która w tej formie została wydrukowana po raz pierwszy. Ważne jest również to, że media katolickie, takie jak Niedziela i Radio Fiat, pomagają nam dotrzeć z tą inicjatywą do parafii – dodaje kapłan.
Ksiądz Pabiańczyk wskazuje też na to, jak ważne są spotkania z ministrantami i lektorami oraz z młodzieżą przygotowującą się do bierzmowania. – Dlatego w rozmowach z młodymi ludźmi, w szczególności z parafianami, staramy się mówić o duchowości kapłańskiej, o szczególnej więzi kapłana z Eucharystią – podsumowuje.