Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Święto młodości

Wolińskie spotkanie miało szczególny charakter, bowiem w czasie jubileuszu 900-lecia misji chrystianizacyjnej św. Ottona z Bambergu na Pomorzu Zachodnim, przybrało charakter Jubileuszu Młodych.

Niedziela szczecińsko-kamieńska 25/2024, str. III

[ TEMATY ]

Wolin

Ks. Marcin Miczkuła

Bp Henryk Wejman z uczestnikami ADM

Bp Henryk Wejman z uczestnikami ADM

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ojciec św. Franciszek w Światowym Dniu Modlitw o Powołania skierował następujące słowa: „Idźmy jako pielgrzymi nadziei w kierunku Roku Świętego, abyśmy odkrywając na nowo swoje powołanie i odnosząc się do różnych darów Ducha, byli w świecie nosicielami i świadkami marzenia Jezusa: tworzyć jedną rodzinę, zjednoczoną w miłości Boga i złączoną więzią miłości, dzielenia się i braterstwa”.

W myśl słów papieża od Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej w naszej archidiecezji młodzież, u boku swoich pasterzy, stworzyła jedną rodzinę zjednoczoną w miłości Boga. W tym roku spotkaniu przyświecały słowa zaproponowane przez Ojca św.: „Ci, którzy pokładają nadzieję w Panu, pobiegną i nie będą zmęczeni” (por. Iz 40, 31).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

ADM to przede wszystkim spotkanie duchowe. Centrum każdego dnia stanowiła Eucharystia. Piątkowej liturgii przewodniczył bp Zbigniew Zieliński, administrator apostolski szczecińsko-kamieński, który wygłosił również homilię. Sobotniej Mszy św. przewodniczył bp Henryk Wejman, który wygłosił homilię oraz udzielił młodzieży z dekanatu Wolin sakramentu bierzmowania. Konferencje przybliżające młodzieży sakramenty wtajemniczenia chrześcijańskiego: chrzest, bierzmowanie oraz Eucharystię poprowadził bp Adrian Put z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

Reklama

W spotkaniu wzięła udział młodzież z ponad dwudziestu parafii naszej archidiecezji oraz młodzież z Bambergu, Forum Młodych z Koszalina oraz parafianie zza naszej zachodniej granicy z ośrodków duszpasterskich w: Prenzlau, Passewalk, Hoppenwalde, Anklam i Wolgast. Na piątkową liturgię przybyli piesi pątnicy z katedry w Kamieniu Pomorskim pod przewodnictwem ks. Marka Kuligowskiego oraz pątnicy na motorach z katedry w Szczecinie pod przewodnictwem ks. kan. Mariana Augustyna.

Uczestnikom towarzyszyły wydarzenia kulturalne. Polsko-Niemieckie Ottonowe Spotkanie Młodych zostało zorganizowane przez Bibliotekę Publiczną Gminy Wolin oraz projekt Wolińskim skarbom zorganizowany przez rzymskokatolicką parafię św. Mikołaja Biskupa. Na wolińskich Błoniach można było posłuchać: Magdy Anioł, Yellow z Berlina, Doroty i Tomasza Witkowskich, Pauliny Serokos oraz Kawuś Music Projekt. Szczególną postacią był św. Otton, którego relikwie przez cały czas znajdowały się w wolińskiej kolegiacie. Naszemu patronowi dedykowaliśmy dwa przedstawienia: piątkowe przygotowała Anna Gielarowska, natomiast sobotnie świetlica Caritas przy parafii Świętej Rodziny w Szczecinie.

W czasie warsztatów zostało przeprowadzone Dyktando Jubileuszowe, bowiem minęło już 20 lat od wprowadzenia zasad jednolicenia pisowni słownictwa religijnego, uściślono też niektóre reguły. Dyktando o św. Ottonie poprowadziła dr Magdalena Wanot-Miśtura, prezeska Fundacji Języka Polskiego i adiunkt w Instytucie Języka Polskiego na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W kościele św. Stanisława można było przenieść się do Wieczernika. Uczestnicy medytowali fragment Ewangelii o ostatniej wieczerzy, natomiast w domu parafialnym dzięki okularom VR zasiedliśmy wraz z Chrystusem oraz Apostołami do stołu w wieczerniku.

Archidiecezjalne Dni Młodych Wolin 2024 były doświadczeniem młodych Kościoła nad Odrą i Bałtykiem i nie mogą one zostać tylko w historii.

2024-06-18 14:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warto pomagać

Niedziela szczecińsko-kamieńska 45/2024, str. III

[ TEMATY ]

Wolin

Archiwum prywatne

Tablica zachęcająca do ofiarności

Tablica zachęcająca do ofiarności

Mamy nadzieję, że z groszy, które posiadamy i będziemy chcieli przekazać powstanie wielka fala pomocowa – mówią organizatorzy akcji.

Szkolne Koło Caritas Publicznej Szkoły Podstawowej im. Bolesława Krzywoustego w Wolinie oraz Szkolne Koło Caritas Szkoły Podstawowej nr 44 im. ppor. Emilii Gierczak w Szczecinie po informacji o powodzi, która dotknęła południe Polski, zainicjowały zbiórkę dla powodzian pod hasłem „Misja grosza – grosz dla powodzian”. Grosze można było złożyć w kolegiacie św. Mikołaja Biskupa w Wolinie, w kościele Chrystusa Króla w Szczecinie--Skolwinie oraz w parafii św. Józefa w Dziwnowie, w szczecińskiej podstawówce nr 44 oraz w podstawówkach w Koniewie oraz Troszynie, a także w innych wolińskich placówkach. Szkolne Koło Caritas ze Skolwina wraz z Parafialnym Zespołem Caritas przeprowadziło zbiórkę również podczas meczu Świtu Skolwin. Zebranych zostało ponad 120 tys. monet groszowych o różnych nominałach, które dały sumę prawie 8,5 tys. zł.
CZYTAJ DALEJ

Bp Chudzio: Cieszę się z zaufania Ojca Świętego

2026-06-24 18:21

[ TEMATY ]

bp Krzysztof Chudzio

BP KEP


Leon XIV mianował 24 czerwca 2026 roku bp. Krzysztofa Chudzio biskupem koadiutorem diecezji rzeszowskiej. Dotychczasowy biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej w rozmowie z Vatican News wyraził wdzięczność Ojcu Świętemu oraz zawierzył się modlitwie Ludu Bożego.
CZYTAJ DALEJ

Rzym: czuwanie modlitewne w przeddzień wręczenia paliuszy

2026-06-25 16:17

[ TEMATY ]

Rzym

paliusz

Urząd Papieskich Celebracji Liturgicznych

W niedzielę, 28 czerwca w przeddzień uroczystości wręczenia paliuszy trzem polskim arcybiskupom-metropolitom odbędzie się czuwanie modlitewne - informuje Administrator Kościoła i Hospicjum św. Stanisława BM w Rzymie, ks. Tomasz Jarosz.

Mszy św. o godz. 18.00 będzie przewodniczył arcybiskup metropolita łódzki, kard. Konrad Krajewski, a homilię wygłosi metropolita krakowski, kard. Grzegorz Ryś. Natomiast adorację eucharystyczną od 19.00 do 20.00 poprowadzi arcybiskup metropolita katowicki, Andrzej Przybylski. Organizatorzy przewidują na zakończenie także spotkanie na dziedzińcu kościoła św. Stanisława.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję