Ojciec św. Franciszek w Światowym Dniu Modlitw o Powołania skierował następujące słowa: „Idźmy jako pielgrzymi nadziei w kierunku Roku Świętego, abyśmy odkrywając na nowo swoje powołanie i odnosząc się do różnych darów Ducha, byli w świecie nosicielami i świadkami marzenia Jezusa: tworzyć jedną rodzinę, zjednoczoną w miłości Boga i złączoną więzią miłości, dzielenia się i braterstwa”.
W myśl słów papieża od Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej w naszej archidiecezji młodzież, u boku swoich pasterzy, stworzyła jedną rodzinę zjednoczoną w miłości Boga. W tym roku spotkaniu przyświecały słowa zaproponowane przez Ojca św.: „Ci, którzy pokładają nadzieję w Panu, pobiegną i nie będą zmęczeni” (por. Iz 40, 31).
Pomóż w rozwoju naszego portalu
ADM to przede wszystkim spotkanie duchowe. Centrum każdego dnia stanowiła Eucharystia. Piątkowej liturgii przewodniczył bp Zbigniew Zieliński, administrator apostolski szczecińsko-kamieński, który wygłosił również homilię. Sobotniej Mszy św. przewodniczył bp Henryk Wejman, który wygłosił homilię oraz udzielił młodzieży z dekanatu Wolin sakramentu bierzmowania. Konferencje przybliżające młodzieży sakramenty wtajemniczenia chrześcijańskiego: chrzest, bierzmowanie oraz Eucharystię poprowadził bp Adrian Put z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.
Reklama
W spotkaniu wzięła udział młodzież z ponad dwudziestu parafii naszej archidiecezji oraz młodzież z Bambergu, Forum Młodych z Koszalina oraz parafianie zza naszej zachodniej granicy z ośrodków duszpasterskich w: Prenzlau, Passewalk, Hoppenwalde, Anklam i Wolgast. Na piątkową liturgię przybyli piesi pątnicy z katedry w Kamieniu Pomorskim pod przewodnictwem ks. Marka Kuligowskiego oraz pątnicy na motorach z katedry w Szczecinie pod przewodnictwem ks. kan. Mariana Augustyna.
Uczestnikom towarzyszyły wydarzenia kulturalne. Polsko-Niemieckie Ottonowe Spotkanie Młodych zostało zorganizowane przez Bibliotekę Publiczną Gminy Wolin oraz projekt Wolińskim skarbom zorganizowany przez rzymskokatolicką parafię św. Mikołaja Biskupa. Na wolińskich Błoniach można było posłuchać: Magdy Anioł, Yellow z Berlina, Doroty i Tomasza Witkowskich, Pauliny Serokos oraz Kawuś Music Projekt. Szczególną postacią był św. Otton, którego relikwie przez cały czas znajdowały się w wolińskiej kolegiacie. Naszemu patronowi dedykowaliśmy dwa przedstawienia: piątkowe przygotowała Anna Gielarowska, natomiast sobotnie świetlica Caritas przy parafii Świętej Rodziny w Szczecinie.
W czasie warsztatów zostało przeprowadzone Dyktando Jubileuszowe, bowiem minęło już 20 lat od wprowadzenia zasad jednolicenia pisowni słownictwa religijnego, uściślono też niektóre reguły. Dyktando o św. Ottonie poprowadziła dr Magdalena Wanot-Miśtura, prezeska Fundacji Języka Polskiego i adiunkt w Instytucie Języka Polskiego na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W kościele św. Stanisława można było przenieść się do Wieczernika. Uczestnicy medytowali fragment Ewangelii o ostatniej wieczerzy, natomiast w domu parafialnym dzięki okularom VR zasiedliśmy wraz z Chrystusem oraz Apostołami do stołu w wieczerniku.
Archidiecezjalne Dni Młodych Wolin 2024 były doświadczeniem młodych Kościoła nad Odrą i Bałtykiem i nie mogą one zostać tylko w historii.