Pierwszym momentem uroczystości była Msza św. pod przewodnictwem bp. Andrzeja Siemieniewskiego odprawiona w bazylice maryjnej.
Uczestniczyli w niej dyrekcja, nauczyciele i uczniowie SP 2, władze miasta, zaproszeni księża oraz goście. Na uroczystość przybyły także poczty sztandarowe bolesławieckich szkół podstawowych. Podczas wspólnej modlitwy bp Andrzej poświęcił nowy sztandar szkoły.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
– Prosimy dziś o błogosławieństwo dla wszystkich, którzy pod tym pięknym sztandarem będą wyruszać w edukacyjną przyszłość. Niech ten sztandar łączy wszystkich, nauczycieli, uczniów i rodziców w tym, co najbardziej szczytne, piękne i wartościowe – powiedział bp Siemieniewski rozpoczynając Mszę św.
Znak Polski
W homilii podkreślił m.in. to, że imię szkoły Orła Białego może działać jak magnes na uczniów, wychowawców i rodziców. – To symbol Polski, to znak echa, które budzi się w naszych sercach, kiedy o Polsce słyszymy, to symbol patriotyzmu i wszystkich dobrych emocji, i wysiłków, które potrafią się zjednoczyć dla dobra wspólnego. Niech ta uroczystość będzie momentem przebudzenia naszych energii i dynamizmu, byśmy mogli iść w tym kierunku, gdzie jeszcze wiele rzeczy jest do zrobienia, naszych marzeń do spełnienia, byśmy do tego mogli przyłożyć rękę – powiedział.
Przekazanie sztandaru
Reklama
Druga część odbyła się w Bolesławieckim Ośrodku Kultury, gdzie nastąpiły przemówienia oraz śpiew hymnu. Prezydent Bolesławca Piotr Roman wręczył sztandar dyrektor szkoły Irenie Sikora-Kołodyńskiej, która przekazała go uczniom, po czym przedstawiciele rodziców, nauczycieli i uczniów złożyli ślubowanie na sztandar.
Zobowiązanie
– To wielkie wydarzenie, do którego przygotowywaliśmy się od dłuższego czasu. Nasza szkoła, która powstała w wyniku reform w mieście, jest spadkobierczynią kilku placówek: Zespołu Szkół nr 3, Gimnazjum Samorządowego nr 3, Gimnazjum Samorządowego nr 2. Było kilka propozycji patronów. W wyniku głosowania nauczycieli, rodziców i uczniów zapadła decyzja o imieniu Orła Białego – wspomina dyrektor placówki Irena Sikora-Kołodyńska. Pani dyrektor podkreśla też, że imię szkoły sięga początków państwowości polskiej. Znak Orła Białego występował za czasów piastowskich i stał się godłem Królestwa Polskiego. Mimo zmieniających się czasów, pozostał znakiem narodowym Polaków.
– To imię jest dla nas zobowiązaniem do kultywowania wielkich tradycji i wartości. Przed nami zatem ważne zadanie tworzenia nowej historii szkoły – dodała pani dyrektor.
Po uroczystej części miał miejsce program artystyczny przygotowany przez uczniów i nauczycieli. Trzecia część szkolnego święta odbyła się przy budynku szkoły, gdzie proboszcz ks. Bogusław Wolański poświęcił pamiątkową tablicę.