Jubileusz dokładnie przypada 11 czerwca, ale żeby uroczystość nie odbyła się w dzień roboczy, przełożyliśmy ją na niedzielę. Liczymy, że zjawią się na niej kapłani, którzy w różnych latach posługiwali w naszej parafii. Zaproszenia do nich zostały wysłane. Myślę, że łezka zakręci się w niejednym oku, jeśli przy ołtarzu staną duszpasterze, którzy jeszcze w latach 60. byli w niej wikariuszami – mówi ks. Marek Droździk, proboszcz parafii św. Małgorzaty. Jak tłumaczy, obecność na obchodach hierarchy z Ukrainy to ukłon w stronę repatriantów, którzy w latach 40. musieli opuścić Kresy i znaleźli dach nad głową w Kamienicy. – Pomocniczy biskup lwowski będzie takim łącznikiem między ich historią i spuścizną a nowym rozdziałem życia, które tutaj zaczęli – wyjaśnia proboszcz. Obecność gości zza naszej wschodniej granicy to także docenienie aktywności misyjnej ks. M. Droździka, który przez 19 lat pracował na dawnych Kresach. – Po tak długim okresie nieobecności w kraju potrzebowałem asymilacji do nowych warunków. Zostałem proboszczem parafii, której zupełnie nie znałem. Nigdy w kościele w Kamienicy nie odprawiałem Mszy św. ani w nim nie byłem. Inny był też rodzaj duszpasterstwa, do którego nawykłem. Na Ukrainie miałem do czynienia z duszpasterstwem indywidualnym, bo wspólnoty są tam niewielkie i łatwiej o bliski kontakt z wiernymi – mówi kapłan.
Dar dla duszy
Staraniem ks. M. Droździka kościół św. Małgorzaty stał się miejscem, w którym można było uzyskać odpust zupełny. Przywilej ten rozciągał się na cały rok przygotowań do głównych uroczystości jubileuszowych. Stosowną decyzję wydała dykasteria Stolica Apostolskiej, a ogłosił ją publicznie biskup pomocniczy archidiecezji lwowskiej Leon Mały, gdy 11 czerwca ub. r. sprawował w Kamienicy Mszę św. inaugurującą parafialne świętowanie. – Choć nasz Rok Jubileuszowy kończymy, to nie znaczy, że wiele rozpoczętych w nich inicjatyw nie będzie kontynuowanych. Teraz jednak skupiamy się nad jego finałem. Dla nas to nic innego, jak swoiste urodziny naszej parafii, podczas których będziemy dziękować za dar świątyni, wszelkie łaski w niej wypraszane i osoby, które się w niej modlą – stwierdza ks. M. Droździk.
125 km na 125 lat
Rocznica konsekracji świątyni będzie miała różne oblicza. Jednym z nich będzie bieg na dystansie 125 km. Start zaplanowano 16 czerwca na godz. 13.30 przy Domu Kultury w Kamienicy. Na osiedlowe ulice wybiec ma 40 biegaczy lub zespołów biegaczy składających się maksymalnie z trzech osób, aby pokonać dystans 5 km. Po zrobieniu pętli czekać będą na nich pamiątkowe medale. – Zgodnie z powiedzeniem „W zdrowym ciele zdrowy duch” postanowiliśmy zadbać o sportowy wymiar jubileuszu. To inicjatywa dość nietypowa. Zrodziła się podczas kolędy i wyszła od samych parafian – tłumaczy ks. Droździk. W programie obchodów przewidziano również kiermasz książek oraz okolicznościowy piknik przy Domu Kultury. Do tego dojdzie jeszcze wystawa reprodukcji archiwalnych zdjęć dokumentujących historię parafii. Aby ją stworzyć, kapłani zwrócili się z prośbą do wiernych o udostępnienie prywatnych zbiorów. Dzięki temu mieli wgląd do prowadzonej od 1989 r. Kroniki Domowego Kościoła czy do albumu rodzinnego najbliższych krewnych ks. Szulca, który był tutaj wikariuszem. – To jest ogromne bogactwo faktograficzne. Na tych zdjęciach widać kościół z wystrojem przedsoborowym, tętniący życiem sakramentalnym, uroczystościami I Komunii św., zawartymi małżeństwami, parafialnymi odpustami i procesjami Bożego Ciała – zachwala proboszcz. Fotograficzna wystawa stanie w plenerze wokół kościoła św. Małgorzaty, a później znajdzie miejsce w salkach parafialnych, które właśnie przechodzą gruntowny remont.
Pomóż w rozwoju naszego portalu