Reklama

Jasna Góra

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 23/2024, str. 5

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Żywy Różaniec

Krzysztof Świertok/BPJG

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Różaniec ratunkiem dla świata

Uczestnicy 12. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Żywego Różańca modlili się w intencjach ojczyzny, za rodziny i o pokój na świecie. Towarzyszyło im hasło i zadanie: „Ewangelizacja z różańcem w ręku”. Także w tym roku pielgrzymi złożyli dar serca na budowę kościoła na misjach w Papui-Nowej Gwinei. Pielgrzymka zainaugurowała również siódmy rok Wielkiej Nowenny przed jubileuszem 200-lecia Żywego Różańca w 2026 r.

Ksiądz Jacek Gancarek, krajowy moderator Żywego Różańca, zauważył, że w dzisiejszych czasach, „kiedy wiara jest wyśmiewana, rodziny są niszczone i trwa wojna na Ukrainie i w Ziemi Świętej, trzeba przypominać obietnicę Matki Bożej, która w swoich objawieniach mówiła, że ocalenie przyjdzie przez Różaniec”. Biskup Szymon Stułkowski z diecezji płockiej w kazaniu nazwał modlitwę różańcową „dachem, który Bóg dał każdemu z nas, by łączyć się z Maryją i rozważać tajemnicę zbawienia”. Zwrócił też uwagę, że Różaniec jest modlitwą w obronie życia, że nie wystarczy tylko krytykować ustaw aborcyjnych, manifestować swoich poglądów na ulicach, ale trzeba się modlić. Zaznaczył, że pięknym symbolem troski o życie jest Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego, w którą wpisana jest modlitwa różańcowa. W Polsce do Żywego Różańca należy ponad 2 mln wiernych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przychodzą po po-MOC

Reklama

We wspólnocie, choć anonimowi. 34. Jasnogórskie Spotkania Uzależnionych zgromadziły kilkanaście tysięcy osób. Na program złożyły się mityngi i modlitwa. Uczestniczyli w nich ludzie o różnych światopoglądach, wierzący i niewierzący. Dzielenie się doświadczeniem, siłą i nadzieją, aby rozwiązać swój problem i pomagać innym w wyzwoleniu z nałogów – to od lat cel tych spotkań. Jak podkreślił o. Ryszard Bortkiewicz, paulin, współorganizator Jasnogórskich Spotkań Uzależnionych, są one dla wielu kamieniami milowymi na drodze do trzeźwości, dźwigania się z nałogów. Albert ma 55 lat i po raz pierwszy przyjechał na Jasną Górę jako trzeźwy człowiek. – Myślę, że to jest takie miejsce odnalezienia swojej mamy, tej, która mnie urodziła i odeszła, kiedy miałem 12 lat. Też była osobą uzależnioną. I właśnie tutaj, w miejscu kultu Maryi, tej Matki naszej, mogę ją znowu odnaleźć – powiedział Albert.

W ramach Jasnogórskich Spotkań Uzależnionych odbyło się aż dziewięć mityngów, m.in. dla: anonimowych alkoholików, narkomanów, przemocowców, hazardzistów i anonimowych dłużników.

Pokutnie przed jubileuszem

Aby zawierzyć Polskę Bożemu Miłosierdziu i w intencji ocalenia rodzin z Jasnej Góry wyruszyła w sobotę, 1 czerwca, 23. Piesza Pielgrzymka do Krakowa-Łagiewnik. Tradycyjnie dotrze do celu w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, obchodzoną w tym roku 7 czerwca. Pątnikom towarzyszy hasło: „Ku Jubileuszowi 2000 lat odkupienia człowieka”.

Marian z Bielska-Białej opowiadał, że podejmuje ten trud od 19 lat i bardzo porusza go atmosfera podczas pielgrzymki. Jak przyznał, dzięki niej odkrywa „swoją małość”, ale i coraz większe Boże Miłosierdzie. Jak przypomniał opiekun duchowy pielgrzymki ks. Mariusz Bernyś, jest ona owocem ostatniej podróży apostolskiej św. Jana Pawła II do Polski i jego zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu w Krakowie-Łagiewnikach. – Chcemy tak jak on powierzać świat Bożemu Miłosierdziu, by ta iskra nie gasła – powiedział ks. Bernyś. Pątnicy włączają się w 9-letnią nowennę przed jubileuszem dwutysiąclecia odkupienia przez Jezusa, który będzie obchodzony w 2033 r. – Przez 9 lat nasza pielgrzymka będzie miała charakter pokutny, żeby Polska się nawróciła do Boga i aby czasy wojny nie wróciły – przekazał ks. Bernyś.

Jasnogórski flesz

Reklama

• 11 czerwca – czuwanie wiernych arch. częstochowskiej;

• 14 czerwca – pielgrzymka diabetyków;

• 14-15 czerwca – pielgrzymka Akcji Katolickiej;

• 15-16 czerwca – pielgrzymka Apostolstwa Trzeźwości;

• 16 czerwca – pielgrzymki: przedsiębiorców, Podwórkowych Kółek Różańcowych Dzieci i Fundacji Dzieci Afryki.

2024-06-04 12:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 37/2025, str. 5

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Krzysztof Świertok/BPJG

Dożynki Jasna Góra

Dożynki Jasna Góra
Dożynki To czas wdzięczności za pracę rolników i próśb o opiekę nad polską ziemią, o zgodę w ojczyźnie i aby na polskim stole nigdy nie zabrakło chleba. Tradycyjnie z wieńcami żniwnymi, bochenkami chleba i innymi darami na Jasną Górę licznie przybyli rolnicy. Z uczestnikami modlił się prezydent RP Karol Nawrocki.
CZYTAJ DALEJ

Nowy jałmużnik papieski: abp Luis Marín de San Martín, O.S.A

2026-03-12 12:40

[ TEMATY ]

papieski jałmużnik

Abp Luis Marín de San Martín OSA

Vatican Media

Ojciec Święty mianował bp. Luisa Marína de San Martín O.S.A. nowym papieskim jałmużnikiem i prefektem Dykasterii ds. Posługi Miłosierdzia.

Hiszpański augustianin był dotychczas podsekretarzem Sekretariatu Generalnego Synodu Biskupów. Papież nadał mu również godność arcybiskupa. Zastąpi kard. Konrada Krajewskiego, którego Leon XIV mianował dziś metropolitą łódzkim.
CZYTAJ DALEJ

Kuba/ MSZ: uwolnimy 51 więźniów w ramach umowy z Watykanem

2026-03-13 07:26

[ TEMATY ]

Watykan

Kuba

pexels.com

Władze Kuby uwolnią w nadchodzących dniach 51 więźniów w ramach porozumienia z Watykanem – ogłosiło w czwartek MSZ w Hawanie. Szef kubańskiej dyplomacji Bruno Rodriguez spotkał się niedawno w Watykanie z papieżem Leonem XIV.

„W duchu dobrej woli oraz bliskich i płynnych relacji pomiędzy państwem kubańskim a Stolicą Apostolską, rząd Kuby zdecydował się uwolnić w najbliższych dniach 51 osób skazanych na pozbawienie wolności” – ogłosiło MSZ.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję