Będą odbywać się do października w każdą drugą środę miesiąca. Do udziału w czuwaniach przed obliczem słynącego łaskami obrazu zaprasza pątników i czcicieli Maryi kustosz miejsca i proboszcz ks. kan. Stanisław Kondrak. Nabożeństwa, które odbywają się od 2014 r., kiedy to miał miejsce uroczysty ingres obrazu Matki Bożej Szczaworyskiej po renowacji, na stałe wpisały się w tradycję sanktuarium. Proboszcz przyznaje, że obok parafian, róż różańcowych, wspólnot, przyciągają one licznie wiernych z różnych stron dekanatu i diecezji, którzy przybywają z kapłanami. Nabożeństwo rozpoczyna się o godz. 18.30 w kościele, gdzie przed ołtarzem Matki Bożej odmawiana jest litania loretańska. Następnie odbywa się procesja z kopią obrazu wokół zabytkowego kościoła i placu. Obraz niosą na ramionach druhowie strażacy, Rycerze Kolumba. Ważnym elementem jest rozważanie maryjne poświęcone szczególnym przymiotom Maryi. Podczas czuwania 8 maja wierni wysłuchali rozważań na temat istoty aktów koronacji wizerunków Maryi, poznali również ciekawe wątki historyczne sanktuarium szczaworyskiego. Centralnym punktem jest zawsze Eucharystia koncelebrowana zazwyczaj przez kilku kapłanów. Czuwanie kończy się przez ucałowanie pradawnych relikwii wmurowanych w mensę ołtarza głównego.
Warto szczególnie w maju, miesiącu poświęconym Maryi, nawiedzić tę zabytkową świątynię św. Jakuba reprezentującą architektonicznie styl renesansu lubelskiego, poznać jej historię i wszystkie skarby, tym bardziej że kościół w ostatnich dziesięcioleciach staraniem ks. proboszcza S. Kondraka i wspólnoty parafialnej, przeszedł gruntowną restaurację. 13 kwietnia podczas Eucharystii bp Jan Piotrowski poświęcił ostatni z pięciu odrestaurowanych ołtarzy – Jezusa Ukrzyżowanego z obrazem św. Mikołaja na zasuwie i udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania.
Remont ołtarza i konserwację sfinalizowała pracownia Hadesz Sebastiana Smagłowskiego z zespołem. Prace konserwatorskie i restauracyjne trwały kilka lat. Środki na renowację pochodziły głównie z ofiar parafian. Obecny kościół św. Jakuba został konsekrowany w 1618 r. To budowla jednonawowa, orientowana na planie kwadratu. Według przekazu ks. Jana Wiśniewskiego pierwotnie w kościele było siedem ołtarzy, obecnie jest ich pięć: główny ołtarz rokokowy z obrazem Matki Bożej Łaskawej z Dzieciątkiem, św. Stanisława Kostki z obrazem św. Izydora, św. Anny Samotrzeciej i św. Krzysztofa w zwieńczeniu – poświęcony Najświętszemu Sercu Jezusowemu z wizerunkiem św. Leonarda, Matki Bożej Bolesnej z obrazem Chrystus u słupa w zwieńczeniu i poświęcony przez bp. Piotrowskiego – ołtarz Jezusa Ukrzyżowanego z obrazem św. Mikołaja i obrazem Matki Bożej Szkaplerznej w zwieńczeniu.
Pomóż w rozwoju naszego portalu