Reklama

Głos z Torunia

Przygoda ze Słowem

Czy Pismo Święte to księga zapomniana przez młodych? Choć szkolna podstawa programowa wymaga znajomości tylko kilku jego fragmentów, to są uczniowie, którzy mają ambicję, aby o Księdze Życia dowiedzieć się dużo więcej i czytać ją bardziej wnikliwie.

Niedziela toruńska 19/2024, str. I

[ TEMATY ]

Toruń

Ks. Dominik Kabaczyński

Młodzi z całej Polski stanęli w konkursowe szranki

Młodzi z całej Polski stanęli w konkursowe szranki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Okazją ku temu jest Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej organizowany co roku przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”. Biorą w nim udział uczniowie szkół ponadpodstawowych, którzy mają za zadanie wgłębić się w treść ksiąg biblijnych – w tym roku Księgi Sędziów i Dziejów Apostolskich. Pierwszy etap rozgrywa się w szkołach, gdzie wyłania się trzech najlepszych uczestników, biorących następnie udział w etapie diecezjalnym.

W naszej diecezji odbył się on 18 kwietnia w gmachu Akademii Kultury Społecznej i Medialnej. Wzięło w nim udział 50 osób z 25 szkół średnich z całej diecezji. Wśród nich znaleźli się uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Chełmnie: Jakub, Alicja i Michalina, którzy zajęli w nim kolejno: I, III i V miejsce.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Biblia do najłatwiejszych lektur nie należy, dlatego udział w konkursie wymagał sporych przygotowań. – Było to skomplikowanym procesem – mówi Michalina. – Podczas spotkań z katechetą omawialiśmy tekst werset po wersecie, rozmawialiśmy o kontekście i znaczeniu istotnych fragmentów, aby jak najlepiej je zapamiętać. Jakub dodaje: – Przeczytałem kilka razy cały tekst, przypisy do niego, komentarze i wprowadzenia. Wszystko po to, aby zapamiętać jak najwięcej szczegółów, które mogą się przydać na teście konkursowym.

Reklama

Konkurs pozwala nie tylko na zapoznanie się z ciekawymi (a czasem wstrząsającymi) historiami biblijnymi, lecz także na osobiste refleksje, kształtujące chrześcijańskie postawy życiowe. Komentując jedną ze scen, Michalina mówi: – Jest to historia zawiła moralnie, ale pokazująca, że należy przebaczać i zawsze dbać o bliźnich, niezależnie od tego, co zrobili. Dla Jakuba najciekawszą była historia Gedeona, kiedy wbrew ludzkiej logice zmniejszył na polecenie Boga liczebność wojowników walczących z Madianitami do 300 osób, co poskutkowało zwycięstwem w bitwie. – Trzeba zawsze słuchać Boga – podsumował Jakub.

Przed laureatami, wśród których oprócz Jakuba i Alicji jest jeszcze Ilona z I LO w Grudziądzu, ostatni etap zmagań, czyli finał konkursu, który odbędzie się w dniach 10-11 czerwca w Niepokalanowie. Jak wskazują, oprócz oczywistej kwestii rywalizacji o podium doceniają też walor towarzyski takich spotkań: – Bardzo chętnie poznam innych wierzących młodych ludzi, którzy razem ze mną będą wspólnie przeżywać tę przygodę – mówi Alicja.

Zaangażowanie i ambicja młodzieży może być dla każdego zachętą, aby z treścią Słowa Bożego zaznajamiać się nie tylko podczas liturgii, ale też w ramach osobistej lektury, która może odkryć przed nami wiele skarbów ukrytych w Piśmie Świętym.

2024-05-07 08:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tata na medal

Niedziela toruńska 10/2025, str. III

[ TEMATY ]

Toruń

Archiwum autora

W parafii św. Andrzeja ojcowie uczą się, jak być lepszym tatą

W parafii św. Andrzeja ojcowie uczą się, jak być lepszym tatą

Dobrzy ojcowie trzymają się razem – to hasło, o którym pamiętamy w ojcowskim klubie Tato OK. Naszym celem jest budowanie zaangażowanego ojcostwa, którego efektem ma być stawanie się lepszym mężem i tatą. O czym mówiliśmy w lutym?

Podczas spotkania 11 lutego w grupie ojców nastolatków rozmawialiśmy o zmianach w mózgu, jakie zachodzą u młodych ludzi. Taka wiedza to konieczny fundament dla zrozumienia wielu zachowań nastolatka – zarówno dobrych, jak i przede wszystkim tych trudnych.
CZYTAJ DALEJ

Przesłanie do każdego, kto słucha dzisiejszej Ewangelii: mamy oddawać Bogu cześć swoim życiem!

2026-03-03 16:37

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

pexels.com

Ewangelista pisze, że Jezus zmęczony drogą siedział sobie przy źródle, tzn. usiadł przy studni. Zazwyczaj jest w drodze, przemieszcza się z miasta do miasta, z wioski do wioski. Tym razem usiadł.

Jezus przybył do miasta samarytańskiego zwanego Sychar, w pobliżu pola, które dał Jakub synowi swemu, Józefowi. Było tam źródło Jakuba. Jezus zmęczony drogą siedział sobie przy źródle. Było to około szóstej godziny. Wówczas nadeszła kobieta z Samarii, aby zaczerpnąć wody. Jezus rzekł do niej: «Daj Mi pić!» Jego uczniowie bowiem udali się przedtem do miasta, by zakupić żywności. Na to rzekła do Niego Samarytanka: «Jakżeż Ty, będąc Żydem, prosisz mnie, Samarytankę, bym Ci dała się napić? » Żydzi bowiem i Samarytanie unikają się nawzajem. Jezus odpowiedział jej na to: «O, gdybyś znała dar Boży i wiedziała, kim jest Ten, kto ci mówi: „Daj Mi się napić”, to prosiłabyś Go, a dałby ci wody żywej». Powiedziała do Niego kobieta: «Panie, nie masz czerpaka, a studnia jest głęboka. Skądże więc weźmiesz wody żywej? Czy Ty jesteś większy od ojca naszego, Jakuba, który dał nam tę studnię, i on sam z niej pił, i jego synowie, i jego bydło?» W odpowiedzi na to rzekł do niej Jezus: «Każdy, kto pije tę wodę, znów będzie pragnął. Kto zaś będzie pił wodę, którą Ja mu dam, nie będzie pragnął na wieki, lecz woda, którą Ja mu dam, stanie się w nim źródłem tryskającym ku życiu wiecznemu». Rzekła do Niego kobieta: «Panie, daj mi tej wody, abym już nie pragnęła i nie przychodziła tu czerpać. Widzę, że jesteś prorokiem. Ojcowie nasi oddawali cześć Bogu na tej górze, a wy mówicie, że w Jerozolimie jest miejsce, gdzie należy czcić Boga». Odpowiedział jej Jezus: «Wierz Mi, kobieto, że nadchodzi godzina, kiedy ani na tej górze, ani w Jerozolimie nie będziecie czcili Ojca. Wy czcicie to, czego nie znacie, my czcimy to, co znamy, ponieważ zbawienie bierze początek od Żydów. Nadchodzi jednak godzina, nawet już jest, kiedy to prawdziwi czciciele będą oddawać cześć Ojcu w Duchu i prawdzie, a takich to czcicieli szuka Ojciec. Bóg jest duchem; trzeba więc, by czciciele Jego oddawali Mu cześć w Duchu i prawdzie». Rzekła do Niego kobieta: «Wiem, że przyjdzie Mesjasz, zwany Chrystusem. A kiedy On przyjdzie, objawi nam wszystko». Powiedział do niej Jezus: «Jestem nim Ja, który z tobą mówię». Wielu Samarytan z owego miasta zaczęło w Niego wierzyć dzięki słowu kobiety. Kiedy więc Samarytanie przybyli do Niego, prosili Go, aby u nich został. Pozostał tam zatem dwa dni. I o wiele więcej ich uwierzyło dzięki Jego słowu, a do tej kobiety mówili: «Wierzymy już nie dzięki twemu opowiadaniu, usłyszeliśmy bowiem na własne uszy i wiemy, że On prawdziwie jest Zbawicielem świata».
CZYTAJ DALEJ

Rekolekcje w korku drogowym? Jak wykorzystać codzienny czas na literaturę chrześcijańską z Audioteką?

2026-03-07 16:23

[ TEMATY ]

rekolekcje

audiobook

ruch drogowy

literatura chrześcijańska

Freepik

Prowadząc samochód można również słuchać wartościowych treści

Prowadząc samochód można również słuchać wartościowych treści

Żyjemy w pośpiechu. Między pracą, domem i kolejnymi obowiązkami trudno znaleźć spokojną chwilę na wartościową lekturę czy modlitwę. Wieczorem brakuje już skupienia, a odkładane książki czekają na lepszy moment, który nie nadchodzi miesiącami.

Tymczasem każdego dnia spędzamy kilkanaście, a czasem kilkadziesiąt minut w samochodzie – w drodze do pracy, szkoły, na spotkania. Zamiast traktować ten czas jako stracony, można zamienić go w krótkie, codzienne rekolekcje w drodze.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję