Reklama

Niedziela Kielecka

Na motorach do Boga

Dwaj księża wikariusze z parafii św. Maksymiliana w Kielcach jeżdżą na motorach (i nie są w tym odosobnieni w diecezji), a dzięki tej pasji znajdują nie tylko wspólny język z wieloma parafianami, ale sposób na skuteczną ewangelizację.

Niedziela kielecka 19/2024, str. VI

[ TEMATY ]

Kielce

TD

Przed kościołem św. Maksymiliana

Przed kościołem św. Maksymiliana

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Chodzi o księży Piotra Wojtasińskiego i Piotra Orlikowskiego, którzy już rok temu zainaugurowali obyczaj Eucharystii na początek sezonu motorowego, spotkania i wspólnej przejażdżki. Obaj księża pochodzą z Włoszczowy. Jeżdżą mniej więcej od 2015 r., a ks. Orlikowski zaraził się tym sportem od… proboszcza swojej rodzinnej parafii.

– Tutaj, u św. Maksymiliana, mamy przede wszystkim życzliwość i pomoc ze strony ks. prob. Grzegorza Pałysa, który wspiera nas i pomógł nam zorganizować rozpoczęcie sezonu 20 kwietnia – mówi ks. Orlikowski. – Podczas rozmów z parafianami, podczas kolędy dowiadywaliśmy się, że ludzie mają takie hobby, niekiedy są to małżeństwa i tak się zaczęło. Połączyliśmy to z naszymi pasjami – mówią księża. Wyruszają wspólnie na przejażdżki, zwiedzają diecezję.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W 2023 r. na inauguracji sezonu spotkało się ponad stu motocyklistów, w tym roku o połowę mniej (niestety fatalna pogoda trochę zniechęciła), ale księża uważają wydarzenie za bardzo udane.

Mszy św. przewodniczył ks. Grzegorz Pałys, w koncelebrze znaleźli się księża motocykliści – ks. Piotr Wojtasiński i ks. Piotr Orlikowski. Modlono się o bezpieczeństwo motocyklistów i bezpieczne zachowania na drodze podczas realizowania swoich pasji. Byli także motocykliści z innych parafii, np. z Piekoszowa, Mójczy. Czy to niebezpieczne? – Wszystko jest dla ludzi z głową – odpowiadają.

Reklama

Po Mszy św. ks. Proboszcz poświęcił motocyklistów i ich motocykle, a następnie odbyła się przejażdżka do Cedzyny oraz w stronę Krajna. A po powrocie – ognisko na terenie parafii oraz okazja do rozmów i integracji środowiska motocyklistów podczas motocyklowej „garażówki”. Spotkanie, radość, wspólnota. Przemoknięci, ale to bez znaczenia.

Czy wiesz, że…

God’s Guards Sacerdos Group jest Klubem motocyklowym zrzeszającym księży, których pasją jest jazda na motocyklu. Klub został założony w 2013 r., a jego pierwszym prezydentem był śp. ks. Mirosław Dec. Początkowo większość członków Klubu stanowili księża z archidiecezji warszawskiej i diecezji warszawsko-praskiej, jednak z biegiem czasu księża motocykliści z różnych części Polski zakładali kolejne Chaptery – oddziały klubu. Jest ich obecnie kilkanaście.

Misją Klubu jest głoszenie Dobrej Nowiny pośród wielbicieli dwóch kółek, a także łamanie stereotypów i budowanie dobrego wizerunku motocyklisty. Jako Klub zrzeszony w Kongresie Polskich Klubów Motocyklowych, księża włączają się w ogólnopolskie inicjatywy, takie jak „Motoserce” – zakrojoną na szeroką skalę akcję krwiodawstwa. Organizują Msze św. na rozpoczęcie i zakończenie sezonu motocyklowego oraz ogólnopolską pielgrzymkę motocyklową „Od krzyża do krzyża – od Bałtyku do Tatr”. Co roku członkowie Chapterów spotykają się rekolekcjach.

2024-05-07 08:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dwie dłonie Miłosierdzia Boga

W diecezjalnym sanktuarium Bożego Miłosierdzia na Czarnowie wspólnota parafialna uczestniczyła w uroczystościach odpustowych.

Sumie 27 kwietnia przewodniczył ks. Jarosław Jagiełło, który modlił się z licznie zgromadzonym duchowieństwem.
CZYTAJ DALEJ

USA/ Trump: wyślemy do Polski 5 tys. dodatkowych żołnierzy

2026-05-22 06:42

[ TEMATY ]

Donald Trump

PAP/EPA/SAMUEL CORUM / POOL

Prezydent USA Donald Trump ogłosił w czwartek, że Stany Zjednoczone wyślą do Polski kolejnych pięć tysięcy żołnierzy z uwagi na zwycięstwo wyborcze prezydenta Karola Nawrockiego i „relację z nim”.

„W związku z sukcesem wyborczym obecnego prezydenta Polski Karola Nawrockiego, którego z dumą poparłem, oraz naszymi relacjami z nim, z przyjemnością ogłaszam, że Stany Zjednoczone wyślą do Polski kolejnych 5000 żołnierzy. Dziękuję za uwagę! Prezydent Donald J. Trump” - napisał prezydent USA w swoim serwisie Truth Social. (PAP)
CZYTAJ DALEJ

„Dekada u boku Świętego” – spotkanie otwarte z ks. prałatem Pawłem Ptasznikiem z Watykanu

2026-05-22 17:24

[ TEMATY ]

spotkanie

Materiał prasowy

Watykańska Fundacja Jana Pawła II wraz z Duszpasterstwem Akademickim Archidiecezji Częstochowskiej oraz Parafią pw. Ducha Świętego w Szczecinie zapraszają na spotkania z naocznym świadkiem życia i świętości św. Jana Pawła II, ks. prałatem Pawłem Ptasznikiem z Watykanu. Wydarzenie pt. „Dekada u boku Świętego” odbędzie się 25 maja w Częstochowie oraz 3 czerwca w Szczecinie. W przyszłości planowane są podobne spotkania w innych polskich miastach.

Częstochowskie spotkanie z ks. Ptasznikiem odbędzie się w poniedziałek 25 maja 2026 roku w kościele akademickim przy ul. Kilińskiego 132. Wydarzenie rozpocznie Msza święta o godz. 19:00 pod przewodnictwem i z kazaniem księdza prałata. Następnie, o godz. 20:00 rozpocznie się wieczór wspomnieniowy, w czasie którego ks. Ptasznik, po raz pierwszy w archidiecezji częstochowskiej, podzieli się osobistym świadectwem bliskiej współpracy, podróży apostolskich i watykańskiej codzienności z Papieżem Polakiem. Wydarzenie objął swoim patronatem abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Spotkanie z możliwością zadawania pytań przez zebranych poprowadzi ks. Tomasz Podlewski. Wydarzeniu towarzyszyć będzie obecność mediów. Wstęp wolny.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję