Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

To już rok...

W sanktuarium św. Stanisława Biskupa Męczennika w Górecku Kościelnym odbyło się spotkanie zorganizowane przez Duszpasterstwo Chorych i Niepełnosprawnych Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 18/2024, str. IV

[ TEMATY ]

wspomnienie kapłana

Joanna Ferens

Przy grobie śp. ks. Stanisława Michała Budzyńskiego

Przy grobie śp. ks. Stanisława Michała Budzyńskiego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Comiesięczne spotkanie członków duszpasterstwa połączone zostało z modlitwą za śp. ks. Stanisława Michała Budzyńskiego w I rocznicę jego śmierci. Wydarzenie rozpoczęło się od Mszy św. w intencji zmarłego kapłana, którą sprawował ks. prał. Andrzej Puzon. – Serdecznie witam współbraci w kapłaństwie i was wszystkich, którzy zgromadziliście się w pierwszą rocznicę śmierci naszego kolegi, ks. kan. Stanisława Michała Budzyńskiego. Zapewne z wysokości nieba się cieszy, kiedy was widzi. Jest taka piękna pieśń, często śpiewana w kościele: popatrz jak prędko mija czas. I rzeczywiście, rok czasu zleciał nie wiadomo kiedy, A nam się wydaje, że ks. Stanisław ciągle jest wśród nas, że za chwilę zadzwoni, że za chwilę przyjedzie, za chwilę będzie nas wzywał do sprawozdania, jak to u niego było w zwyczaju. I to jego bardzo czytelne pochylanie się nad ludźmi szczególnej troski. W jego imieniu już wam dziękuję, że jesteście, że odpowiedzieliście na jego miłość swoją miłością. I dlatego niech ta modlitwa płynie do Nieba, do niego, bo rzeczywiście on zasługiwał i zasługuje na naszą modlitewną pamięć – powiedział.

Wdzięczność i pamięć

Reklama

Wszystkich zebranych witał również ks. Jarosław Kędra, proboszcz w Górecku Kościelnym. – Bardzo serdecznie pragnę powitać w naszym sanktuarium wszystkich, którzy pragną pomodlić się za śp. ks. Budzyńskiego, a w szczególności wszystkie osoby z niepełnosprawnościami, tak bliskie sercu ks. Stanisława, o które w taki szczególny sposób dbał. Myślę, że wasza obecność jest wyrazem wdzięczności i pamięci o nim – powiedział.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

– Cały czas pamiętamy dzieła ks. Budzyńskiego, który poświęcił całe swoje życie dla osób z niepełnosprawnościami – wyjaśniał ks. Karol Jędruszczak, Diecezjalny Duszpasterz Służby Zdrowia, Chorych i Niepełnosprawnych. – Przeżywamy I rocznicę śmierci ks. Stanisława Michała Budzyńskiego. Można powiedzieć nieodżałowanej pamięci, bo tyle osób, które dzisiaj się zjechało do Górecka pokazuje, że cały czas pamiętamy jego dzieła i to co on robił. Wspominamy człowieka przede wszystkim oddanego osobom chorym i z niepełnosprawnościami, który całe swoje życie im poświęcił. Dlaczego Górecko? No bo to była jego parafia i tu jest właśnie pochowany. Wczoraj modliliśmy się w kościółku św. Jerzego w Biłgoraju, w rocznicę śmierci, a dzisiaj pragniemy modlić się o pokój jego duszy, ale też we wszystkich intencjach duszpasterstwa niepełnosprawnych i chorych. Co miesiąc spotykamy się na takich dniach skupienia właśnie dla osób z niepełnosprawnościami, osób chorych i wolontariuszy, którzy służą tym wszystkim, którzy przeżywają różnego rodzaju bóle, cierpienia i słabości swojego ciała. Comiesięczne spotkania odbywają się w różnych miejscach naszej diecezji. W tym roku nas czeka jeszcze Krasnobród na pielgrzymce chorych 31 maja i w Grabowcu spotykamy się 15 czerwca. Takie spotkania to przedłużenie wczasorekolekcji, które organizujemy każdego roku. To jest skupienie, w którym pogłębiamy naszego ducha, czyli spotykamy się na dłużej z Panem Bogiem w ciszy, na wspólnej Eucharystii, też na adoracji Najświętszego Sakramentu, na drodze krzyżowej i na wspólnych konferencjach, a w tym roku w szczególny sposób rozważamy modlitwę Ojcze Nasz – tłumaczył.

Ukochał Eucharystię

– Ks. Stanisław Michał Budzyński uczył nas miłości do Eucharystii. Nie było możliwości, aby podczas wczasorekolekcji nie było Mszy św. czy adoracji Najświętszego Sakramentu. On nas uczył każdego dnia Boga w Eucharystii. On wierzył w moc Eucharystii, w moc tego Chleba Życia i obchodząc parafię św. Jerzego w Biłgoraju z Najświętszym Sakramentem chciał ją uświęcać. I pamiętajmy jedno: ks. Michał codziennie przyjmował ten Chleb Życia, a skoro to czynił to nie umarł, lecz żyje w Chrystusie. Pamiętajmy o tym wyjątkowym kapłanie w naszych modlitwach i o tym, jak wspaniałe świadectwo miłości do Eucharystii nam pozostawił – mówił w homilii ks. Karol Jędruszczak.

Reklama

– Cieszymy się, że mamy możliwość po raz kolejny się spotkać – tłumaczyła wolontariuszka Patrycja Obszańska. – Mamy taką możliwość, żeby się spotkać, ponieważ dzięki temu mamy kontakt ze sobą. Trochę ten czas pandemiczny nam tu przeszkodził. Mieliśmy takie spotkania online, ale jednak wiadomo to nie jest to samo, kiedy możemy spotkać się po prostu tak realnie. I tak już na szczęście jest w tym roku. Jest też fajne, że spotykamy się w takich miejscach znaczących, głównie jeżeli chodzi o osobę ks. Stanisława. Tak jak dzisiaj w Górecku, gdzie odbywa się pierwsza rocznica jego śmierci, gdzie jest też pochowany. I to właśnie zarówno dla tych nowych wolontariuszy i uczestników naszych rekolekcji, jak i tych już, którzy uczęszczają na rekolekcje kilka lat to jest bardzo ważne, bo tworzymy wspólnotę, tworzymy rodzinę i takie spotkania bardzo mocno o tym przypominają, jaka więź nas łączy, że możemy na sobie polegać, nie tylko kiedy jesteśmy tutaj, właśnie raz w miesiącu, tylko mamy kontakt cały czas – zaznaczyła.

Uczył dostrzegać niepełnosprawnych

Ks. Budzyński był naszym wspaniałym przewodnikiem, który zaszczepił w nas miłość do osób z niepełnosprawnościami. – Jest takim naszym przewodnikiem tutaj. On tak naprawdę zaszczepił w wielu wolontariuszach to, co potem ks. Karol pięknie poprowadził dalej. Zaszczepił taką uważność na niepełnosprawność, taką uważność na osoby, które są wokół nas, które mierzą się z różnymi niepełnosprawnościami i to, żeby dostrzegać te osoby i też otaczać je opieką i miłością. Chodzi o taką uważność na osoby z niepełnosprawnością, żeby dostrzegać ich w tej naszej codzienności i dzielić się tym, co my mamy. Jeżeli mamy to nasze zdrowie, jeżeli mamy tę możliwość tego, że możemy ich wspomóc czy słowem, czy obecnością, to żeby to po prostu robić. I w wielu osobach to się gdzieś tam obudziło. Ksiądz Budzyński na pewno to zaszczepił w wielu z nas. I wierzę w to, że to będzie emanowało na jeszcze większą skalę i z roku na rok będzie nas coraz więcej. Był wyjątkowym człowiekiem – dodała Patrycja Obszańska.

Był i jest wśród nas

– Wiemy, że ks. Budzyński wciąż z nami jest i się nami opiekuje – zaznaczał Dariusz Iwańczyk. – Najważniejsze, żebyśmy wyszli z domów, nie siedzieli w domu, myśleli o jakichś tam sprawach, tylko wyszli do ludzi. To chodzi o to, żeby wyjść z domu, nie być w domu samemu, tylko być między ludźmi i żebyśmy się mogli integrować. Ksiądz Stanisław Budzyński był bardzo ważną osobą dla niepełnosprawnych. On właśnie to wszystko zakładał. On z nami był na opłatkach, na różnych spotkaniach. On traktował nas tak, jakbyśmy byli jego dziećmi. Dzisiaj jesteśmy w Górecku Kościelnym na Mszy św., ale też i na rocznicy jego odejścia od nas. I dlatego tu się spotykamy. Chcemy upamiętnić to, że on był wśród nas, że wciąż jest i będzie z nami zawsze, chociaż go nie ma fizycznie tutaj z nami, ale on na nas patrzy z Domu Ojca – podkreślił.

Po Eucharystii wszyscy uczestnicy wydarzenia zgromadzili się przy grobie śp. ks. Budzyńskiego, gdzie w modlitwie koronką do Bożego Miłosierdzia polecali duszę zmarłego kapłana. Spotkanie zakończyło się wspólną integracją przy stole.

2024-04-26 18:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kapłan pełen heroizmu

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 18/2025, str. IV

[ TEMATY ]

wspomnienie kapłana

Archiwum diecezjalne

Zapraszamy diecezjan na uroczystości odsłonięcia tablicy pamiątkowej ks. Józefa Czaprana

Zapraszamy diecezjan na uroczystości odsłonięcia tablicy pamiątkowej ks. Józefa Czaprana

8 maja o godz. 11 w katedrze gorzowskiej odbędą się uroczystości upamiętniające kapłana naszej diecezji, który wykazał się aktem wielkiej odwagi. Umożliwił żydowskiej rodzinie ucieczkę z okupowanego Lwowa, a w konsekwencji ocalenie życia.

Wyrazem pamięci o śp. ks. Józefie Czapranie (1893 – 1972), który został odznaczony tytułem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”, będzie tablica okolicznościowa. Jej odsłonięcie w katedrze Wniebowzięcia NMP w Gorzowie Wlkp. dokona się w 80. rocznicę zakończenia II wojny światowej, 8 maja o godz. 12.15 podczas uroczystego apelu na placu katedralnym. Wcześniej o godz. 11 zostanie odprawiona Msza św. To symboliczny moment. W dzień, kiedy największa i najkrwawsza wojna w dziejach przeszła do historii, zostanie upamiętniony kapłan, który przyczynił się, aby ocalić kilka ludzkich istnień. Dla naszego Kościoła lokalnego ks. Józef Czapran był zasłużonym kapłanem – m.in. pełnił urząd proboszcza parafii katedralnej w Gorzowie w latach 1952--63, a także dziekana gorzowskiego. Był też sędzią Sądu Biskupiego w Gorzowie. Jego ofiarna posługa została doceniona papieskim wyróżnieniem szambelana Jego Świątobliwości (prałata), które od papieża Jana XXIII otrzymał 31 października 1963 r.
CZYTAJ DALEJ

Ku czci Matki Bożej z Góry Karmel i św. Eliasza

2025-07-20 14:38

ks. Łukasz Romańczuk

Matka Boża Szkaplerzna w Głębowicach

Matka Boża Szkaplerzna w Głębowicach

Corocznemu odpustowi ku czci Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel oraz św. Eliasza w Głębowicach przewodniczył ks. prof. dr hab. Sławomir Stasiak, rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu. Po zakończonej Mszy świętej odbyła się procesja ulicami Głębowic z Najświętszym Sakramentem oraz figurą Matki Bożej Szkaplerznej, która nazywana jest przez lokalną społeczność “Panią Głębowicką”.

Podczas homilii ks. prof. Stasiak zwrócił uwagę na proroka Eliasza. - To prorok tak potężny w słowie, że trudno zamknąć w kilku zdaniach jest naukę - mówił kapłan, odwołując się do obrazu, który znajduje się w głównym ołtarzu. - Wytrwałość proroka są nam ludziom XXI wieku coraz częściej nieznane. Nam, ludziom, którzy chcemy mieć wszystko od razu.
CZYTAJ DALEJ

„Świat już tego dłużej nie wytrzyma!” Leon XIV papieżem pokoju

2025-07-20 20:27

[ TEMATY ]

felieton

Papież Leon XIV

Red

I znów papież wypowiedział się na temat pokoju, mimo że ma urlop i mógłby się odciąć od spraw bieżących. Po Mszy św. w Albano Laziale mówił do dziennikarzy: „Świat już tego dłużej nie wytrzyma, jest za dużo wojen, trzeba się modlić o pokój”. Wspomniał też o swej rozmowie z premierem Izraela. Doskonale widać już, że problematyka pokoju to istotny motyw papieskiego nauczania.

Na samych tylko platformach społecznościowych od początku pontyfikatu do czasu wyjazdu na urlop do Castel Gandolfo papież opublikował 47 postów na temat pokoju. Z tego 31 - na platformie X, czyli na dawnym Twitterze (jest to 29 proc. wszystkich postów) i 16 na Instagramie (22 proc. wszystkich wpisów). Wpisy te w dużej mierze stanowią apele o zakończenia konfliktów wojennych. Leon XIV odnosi się zarówno do wojny w Ukrainie, jak i do konfliktów na Bliskim Wschodzie. W kontekście Ukrainy wyraża solidarność z narodem ukraińskim, podkreślając, że „został on dotknięty nowymi, poważnymi atakami” i wzywa „do zakończenia wojny i wsparcia inicjatyw na rzecz dialogu i pokoju”. Papież rozszerza swoje apele w odniesieniu do innych państw, wyrażając moralny sprzeciw wobec wojny: „Serce Kościoła rozdzierają krzyki, które dochodzą z miejsc ogarniętych wojną, zwłaszcza z Ukrainy, Iranu, Izraela i Gazy. Nie możemy przyzwyczaić się do wojny!”. W odniesieniu do sytuacji w Iranie, Izraelu i w Palestynie stwierdził: „Niech zostanie odrzucona wszelka logika przemocy i odwetu, a z determinacją niech zostanie obrana droga dialogu, dyplomacji i #pokój”. To ciekawe, że zamieścił hasztag #pokój, co tylko potwierdza, że rozumie jak ważną rolę w propagowaniu jego nauczania odgrywają media społecznościowe.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję