Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Metanoia w „Metanoi”

Wspólnota „Metanoia” spotyka się w Sosnowcu przy ul. Teatralnej. Sprawdzamy, czego możemy się spodziewać, przychodząc na niedzielną Mszę św. i wspólne uwielbienie do jej nowej siedziby.

Niedziela sosnowiecka 18/2024, str. IV

[ TEMATY ]

Sosnowiec

Archiwum wspólnoty

Po niedzielnej Mszy św. odbywają się spotkania uwielbieniowe

Po niedzielnej Mszy św. odbywają się spotkania uwielbieniowe

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W „Metanoi” mamy kilka fundamentów: Słowo Boże, modlitwa uwielbienia, bycie uczniem, życie we wspólnocie, służenie sobie nawzajem i Eucharystia. To nierozerwalne elementy, które ze sobą współgrają – tłumaczy Krzysztof Demczuk, lider wspólnoty. Jak dodaje, celem jest, żeby ludzie, którzy przychodzą do „Metanoi” stali się przede wszystkim uczniami Jezusa, popatrzyli na Kościół szerzej. Chodzi o zobaczenie nie tylko wspólnoty parafialnej, ale również Kościoła jako ciała Chrystusa i jego Oblubienicy. O to, by zidentyfikować się, przestać „chodzić” do Kościoła, ale być Kościołem.

Przyjdź, po prostu bądź

Jednym z elementów spotkań wspólnoty jest coniedzielna Eucharystia. – Msza św. dla katolików jest bardzo istotna, natomiast przychodzą do nas także osoby innych wyznań albo będące na „marginesie”, które dopiero się uczą Kościoła. Jeżeli ktoś przez 20 lat nie chodził do kościoła, to nie mówimy mu na „dzień dobry”, że musi się stać od razu częścią parafii czy naszej wspólnoty. Zapraszamy do bycia razem, do uczestniczenia we wspólnocie, a nie od razu do formalnej przynależności. Jezus siadał do stołu z celnikami i grzesznikami, mówiono, że jada z „żarłokami i pijakami”. A On po prostu z nimi był. Jako „Metanoia” chcemy myśleć w podobnych kategoriach. Przyjdź, po prostu bądź. Nie pytamy na „dzień dobry”, czy jesteś katolikiem. Po prostu odnajdź siebie, poszukaj Boga i relacji z nim. Stań się częścią wspólnoty przez obecność, spotkanie, relacje. To jest naszym celem. Jezus powołał uczniów: „I ustanowił Dwunastu, aby Mu towarzyszyli, by mógł wysyłać ich na głoszenie nauki” (Mk 3, 14). A więc powołał ich, aby z nim przebywali.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Niedzielna Eucharystia

Temat uczestnictwa we Mszach św. to ogólnie temat pewnego wyzwania, zwłaszcza dla rodzin z dziećmi, tego, jak uczestniczyć w życiu wspólnotowym i jednocześnie uczestniczyć w niedziele w Eucharystii – Wiadomo, że przyjście z trójką dzieci i upilnowanie ich w typowej parafii, gdzie są oczekiwania, że dzieci będą siedzieć grzecznie i cichutko, jest trudne – zauważa lider wspólnoty. – Z tego powodu tworzymy przestrzeń, w której ma być przede wszystkim komfortowo. Dzieci mogą siedzieć na materacach podczas Mszy św. i nie zwracamy uwagi na to, czy siedzą równo i prosto. Dzieci rządzą się swoimi prawami. Mają czas na to, żeby dojrzeć. Natomiast w czasie uwielbienia mają osobne zajęcia. Chcemy uczyć dzieci, że w kościele można czuć się dobrze, że to nie jest przykry obowiązek.

Reklama

W „Metanoi” są również spotkania Omega dla osób poniżej 18 roku życia. – Staramy się tworzyć dla tych młodych ludzi „nie kościółkowy klimat”, tylko żeby oni przyszli, zjedli pizzę, posiedzieli ze sobą, pogadali, 10 minut modlitwy, krótki wykład. Ludzie młodzi nawracają się również w tym miejscu i później, za 5 lub 10 lat, to oni będą Kościołem – dodaje Krzysztof Demczuk.

To, co jednoczy

– Nasza wspólnota jest wspólnotą ekumeniczną. Pojawiają się u nas także osoby ze wspólnot ewangelikalnych bądź z niedookreśloną tożsamością wyznaniową. Staramy uczyć się, czym jest ekumenizm, czym jest stawanie w jedności. Uczymy się wzajemnego poszanowania swojej doktryny, różnic i spotkania, pomimo tego, co nas dzieli. Taka osoba rozumie ideę i szanuje nasze zasady. Natomiast my też staramy się nie przekonywać ludzi na siłę do swoich racji. Szukamy tych przestrzeni, które są wspólne: modlitwa Chrystocentryczna, uwielbienie, Słowo Boże – te rzeczy, które doktrynalnie nie są powodem sporu, a nas jednoczą – tłumaczy lider wspólnoty.

Bliższe i dalsze plany

Lokal w Sosnowcu, podobnie jak wcześniejszy w Jaworznie, jest wynajmowany. – Szukamy obecnie inwestorów i środków finansowych, żeby nowy lokal można było podzielić i zrobić mniejsze sale. Również inne wspólnoty organizują tu konferencje i kongresy. Jesteśmy otwarci na współpracę z lokalnymi ruchami i wspólnotami w ramach udostępniania przestrzeni na eventy zbieżne z celami Fundacji Aplica i Wspólnoty „Metanoia”. Ufamy i wierzymy, że tworzymy przestrzeń otwartą dla ludzi, aby mogli tu znaleźć swoje miejsce. To często osoby zdystansowane od Kościoła. Dlatego tak ważne jest tworzenie przestrzeni do spotkania z drugim człowiekiem. Chcemy w sposób integralny wnosić uzdrowienie do życia ludzi, zarówno poprzez duchowość jak również działania warsztatowe, psychoterapię, konferencje – tłumaczy Krzysztof Demczuk.

Reklama

Trwają prace nad wykończeniem nowej siedziby. Przestrzeń jest na tyle duża, że po nabożeństwach w lokalu można spotkać dzieci jeżące na hulajnogach. – Zasadniczo chodzi nam o to, żeby ta przestrzeń była bardzo inkluzywna, czyli otwarta, żeby każdy mógł znaleźć w niej swoje miejsce. W tej chwili jest to jeszcze wielki open space, ale przestrzeń zostanie podzielona na mniejsze sektory. Będziemy wydzielać specjalną przestrzeń dla dzieci. Będą miały swoją salę, a w niej biblijne zajęcia, formację przez zabawę. Tworząc Centrum „Metanoia” chcemy odpowiadać na potrzeby drugiego człowieka, dlatego będą tu również gabinety terapeutyczne, poradnictwo, mentoring, pomoc psychologiczna, kawiarnia i sale szkoleniowo-warsztatowe.

Metanoia czyli przemiana

Wspólnota wzięła swoją nazwę z języka greckiego. Nawiązuje do procesu nawrócenia i przemiany wewnętrznej przez osobistą relację z Jezusem Chrystusem jako jedynym Panem i Zbawicielem. Początki społeczności sięgają 2002 r., gdy grupa znajomych spotykała się w Warszawie w domach na czytaniu Biblii i wspólnej modlitwie. W 2006 r. doszło do założenia formalnej wspólnoty, a w 2008 r. zebrania zaczęły się w parafii w Jaworznie-Szczakowej. W latach 2015-23 spotkania przeniosły się do centrum Jaworzna, do lokalu przy ul. Sienkiewicza 11. W listopadzie 2023 r. grupa ponownie zmieniła miejsce zebrań. Aktualnie jest to nowy lokal przy ul. Teatralnej 11 w centrum Sosnowca o powierzchni 1550 m2, który może pomieścić od 500 do 700 osób.

Już 15 i 16 czerwca będzie mieć tam miejsce Strefa Zero, czyli dwudniowa konferencja, którą można streścić w trzech hasłach: Kościół, jedność i przywództwo. Więcej na www.strefa-zero.com . Natomiast o miejscu, jakim ma się stać Teatralna 11 można przeczytać na www.projekt52.com .

2024-04-26 18:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bądźcie świętymi

Niedziela sosnowiecka 46/2023, str. I

[ TEMATY ]

Sosnowiec

Abp Adrian Galbas

Piotr Lorenc/Niedziela

Pierwsza Msza św. abp. Galbasa w sosnowieckiej katedrze

Pierwsza Msza św. abp. Galbasa w sosnowieckiej katedrze

W uroczystość Wszystkich Świętych abp Adrian Galbas, administrator apostolski, sprawował pierwszą Mszę św. w bazylice katedralnej Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu. Wspólnie z nim liturgię sprawował ks. Jan Gaik, proboszcz miejsca.

W radosną uroczystość witam w sercu diecezji, Matce kościołów, katedrze sosnowieckiej Jego Ekscelencję, abp. Adriana, metropolitę katowickiego i administratora sosnowieckiej diecezji. Cieszymy się, że na początku posługi kieruje ksiądz arcybiskup swoje kroki do katedry. Ta świątynia od 1899 r. wita wszystkich, którzy do niej przybywają. Z wielką radością witamy Jego Ekscelencję wśród nas i prosimy o modlitwę w tych niełatwych dla nas chwilach. My również będziemy pamiętać o Ekscelencji w modlitwach. Prosimy o umocnienie nas w wierze i zaufaniu naszemu Zbawicielowi – powiedział na rozpoczęcie Mszy św. ks. Jan Gaik. – Pragnąłem pierwszą Mszę św. celebrować jako administrator właśnie w katedrze oraz pomodlić się przy grobie pierwszego biskupa sosnowieckiego Adama Śmigielskiego. Cieszę się, że mogło się to w końcu wydarzyć. Proszę was wszystkich o modlitwę za diecezję, o to, by na katedrze zasiadł nowy pasterz i by to był człowiek według Serca Bożego – zaznaczył na początku liturgii abp Adrian Galbas.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Gala Twórczości Maryjnej Dzieci i Młodzieży

2024-05-26 18:18

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Matka Boża

konkurs plastyczny

konkurs muzyczny

Biuro Prasowe Jasnej Góry

„Chwalcie łąki umajone”, „Była cicha i piękna jak wiosna” czy „Maryjo, śliczna Pani” m.in. te pieśni maryjne dla „Najukochańszej Mamy” z Jasnej Góry i wszystkich mam rozbrzmiewają dziś w Sali Papieskiej podczas Gali Twórczości Maryjnej Dzieci i Młodzieży Sancta Maria. W tym roku odbywa się ona pod hasłem: „W Drodze do Nieba z Maryją”. Koncert jest plonem konkursu muzycznego i plastycznego, w którym wzięło udział ponad 2,5 tys. uczniów z Polski i zagranicy.

W konkursie składającym się z dwóch kategorii - muzycznej i plastycznej - wybrano 128 laureatów. W tym roku Grand Prix w sumie otrzymały trzy osoby. Wszystkie dzieci zostały nagrodzone.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: nocne czuwanie modlitewne „z bł. Prymasem w Domu Matki

2024-05-27 15:15

[ TEMATY ]

Jasna Góra

czuwanie

bł. kard. Stefan Wyszyński

Instytut Prymasowski

Kard. Stefan Wyszyński z Obrazem Jasnogórskim

Kard. Stefan Wyszyński z Obrazem Jasnogórskim

Obraz Jasnogórskiej Maryi był dla bł. kard. Stefana Wyszyńskiego znakiem, który „odczytywał” przez całe życie, a o Jasnej Górze powiedział, że „tutaj rozstrzygały się trudności, tutaj przychodziły światła, tutaj rodziły się zwycięstwa”. I dziś przed Wizerunkiem Jasnogórskiej Maryi odbędzie się nocne czuwanie modlitewne „z bł. Prymasem w Domu Matki” w intencjach Kościoła, Polski i za kapłanów, w duchu wdzięczności za Instytut Prymasa Wyszyńskiego. Czuwanie na Jasnej Górze wpisuje się w obchód jego liturgicznego wspomnienia - 28 maja.

„Ten zwycięża kto miłuje” to przesłanie bł. kard. Stefana Wyszyńskiego i hasło czuwań. Agnieszka Kołodyńska, odpowiedzialna generalna Instytutu Prymasa Wyszyńskiego, podkreśla, że poznawanie i pogłębianie dziedzictwa bł. Prymasa jest naszym wielkim zobowiązaniem. Czuwania od ponad 40 lat odbywają się zawsze z 27 na 28 dzień miesiąca.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję