Metropolita sprawował Mszę św. w archikatedrze lubelskiej z okazji Narodowego Święta Chrztu Polski. – 14 kwietnia 966 r. książę Mieszko I przyjął chrzest i ta data jest najważniejsza w dziejach naszego narodu. Od tej daty liczony jest początek Polski, początek naszego narodu i Kościoła. Od tej pory wiara i kultura chrześcijańska wpisały się w historię naszej Ojczyzny – powiedział abp Stanisław Budzik. We Mszy św. uczestniczyli przedstawiciele różnego szczebla władz i instytucji oraz służb mundurowych, którzy złożyli wieńce pod krzyżem misyjnym na pl. Katedralnym.
W homilii abp Stanisław Budzik rozwinął myśl, że chrzest Polski był pierwszym i najważniejszym wydarzeniem początków naszych dziejów. – Z punktu widzenia historycznego to interesujące i zaskakujące, że dzieje Polski, państwa i Kościoła w naszej Ojczyźnie zaczynają się właśnie od momentu chrztu, kiedy książę Mieszko przyjął chrzest. Spisane dzieje Polski zaczynają się właśnie od tego wydarzenia, które miało miejsce najprawdopodobniej w Wigilię Paschalną 966 r. Nie znamy żadnych zapisów z dziejów Polski sprzed tego wydarzenia, z czasów Polski przedchrześcijańskiej. Od daty chrztu Mieszka splatają się w jedno trzy początki: Kościoła, państwa i narodu – powiedział.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Ksiądz arcybiskup przywołał też obchody millenium chrztu Polski z 1966 r., przygotowane przez bł. kard. Stefana Wyszyńskiego w czasach wielkiego zmagania z uciskiem władzy komunistycznej. – Ówczesna władza utrudniała wiernym udział w uroczystościach religijnych i zorganizowała konkurencyjne obchody tysiąclecia państwa polskiego, ale przez to mimowolnie przyznała, że wraz z przyjęciem chrztu zaczęło się funkcjonowanie naszego państwa i że nie ma ważniejszej daty, z którą moglibyśmy związać początek naszych dziejów – powiedział abp Budzik.
Parafrazując słowa św. Jana Pawła II: „Francjo, co uczyniłaś ze swoim chrztem?”, metropolita zapytał zgromadzonych o osobistą i społeczną wierność sakramentowi chrztu świętego. – Razem podejmujmy troskę o wspólnotowy charakter Kościoła, który dla każdego ochrzczonego staje się domem i przestrzenią dialogu. Doświadczenie wspólnej drogi wiary powinno nas motywować do konkretnych zadań, wzmacniać zapał misyjny i dzielenie się Ewangelią, a przede wszystkim budować nasze wspólnoty w duchu jedności, porozumienia i przebaczenia – powiedział ksiądz arcybiskup. Za papieżem Franciszkiem wezwał do dzielenia się z bliźnimi radością wiary, Chrystusem i Kościołem.
Odpowiadając na apel abp. Tadeusza Wojdy, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, o modlitwę w intencji ochrony życia osób nienarodzonych, abp Budzik podkreślił, że każde życie ma bezcenną wartość i wezwał do modlitwy o ochronę ludzkiego życia od poczęcia aż do naturalnej śmierci. Zaprosił także do udziału w lubelskim Marszu dla Życia i Rodziny, który odbędzie się 26 maja.