Reklama

Jasna Góra

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 16/2024, str. 5

[ TEMATY ]

Jasna Góra

O. Michał Bortnik

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Modlitwa o życie

Reklama

modlitwa o poszanowanie życia ludzkiego zanoszona była na Jasnej Górze, w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej, w niedzielę 14 kwietnia podczas Różańca św. o godz. 16.15 i podczas Apelu Jasnogórskiego. To odpowiedź na apel Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, aby w związku z trwającą debatą ws. prawa aborcyjnego we wszystkich polskich kościołach tego dnia modlono się w intencji obrony życia człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci. Ojciec Michał Bortnik, rzecznik prasowy sanktuarium, zwrócił uwagę na to, że obrona życia człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci wpisana jest w charyzmat Jasnej Góry i misję paulinów. Zaangażowani w dzieło Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego, którego centrum od lat jest Jasna Góra, zachęcają, by „stanąć w obronie tych, którzy nie potrafią się jeszcze sami bronić”. To jedna dziesiątka Różańca dziennie odmawiana przez 9 miesięcy, krótka modlitwa oraz podjęte dobrowolne wyrzeczenie. Duchową adopcję podejmuje też wiele kobiet, które dokonały aborcji. Na stronie dzieła można znaleźć także ich świadectwa. Jedna z nich, Franciszka, napisała, że od kilkunastu lat czuje ból, ponieważ decydując się na aborcję, zdradziła swoje powołanie kobiety i matki: „Chcę krzyczeć do całego świata: (...) aborcja zabija dwie osoby: matkę i dziecko. (...) Umarłam wraz ze swoim dzieckiem”. – Centralny Ośrodek Duchowej Adopcji czeka na was. W ten sposób możemy włączyć się w ideę ratowania życia. Tam można złożyć przyrzeczenia i przyczynić się do uratowania choćby jednego życia – zachęcał o. Bortnik.

Ochrona nieletnich

O budowaniu standardów ochrony osób nieletnich w szkołach, parafiach i kościołach w Polsce była mowa podczas dwudniowego (10-11 kwietnia) szkolenia odpowiedzialnych za prewencję w diecezjach, zakonach żeńskich i męskich, a także w instytucjach kościelnych i świeckich. To w związku z tzw. ustawą Kamilka, czyli przepisami nowelizacji Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, które weszły w życie 15 lutego br. Zawierają one wiele rozwiązań mających na celu lepszą ochronę dzieci przed przemocą i zapewnienie im kompleksowej pomocy w przypadku skrzywdzenia. Ustawa ta nakłada m.in. na szkoły, instytucje działające z młodzieżą czy Kościoły jednolite standardy ochrony małoletnich. Ksiądz Karol Faj, duszpasterz osób pokrzywdzonych z zespołu ds. prewencji archidiecezji katowickiej i koordynator ds. prewencji Fundacji św. Józefa, podkreślił, że głównym celem osób zaangażowanych w różnorakie działania na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży jest zmiana mentalności – by w naszych przestrzeniach życiowych nie było przyzwolenia na krzywdę nie tylko w sferze fizycznej, ale też by nie było przypadków łamania duchowego człowieka.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Profesja wieczysta paulińskich kleryków

Reklama

Tradycyjnie w uroczystość Zwiastowania Pańskiego odbyła się profesja wieczysta kleryków paulińskich. Czystość, ubóstwo i posłuszeństwo aż do śmierci ślubowali: Kacper Borkowski, Dawid Cichoń, Jakub Krawiec, Paweł Słoniec i Korneliusz Wasylyk. Ojciec Arnold Chrapkowski, przełożony generalny Paulinów, życzył braciom, którzy oddali się do dyspozycji Bogu i zakonowi, by myśleli, mówili i żyli według słowa Bożego, by w ich nowym przymierzu z Bogiem nie było miejsca na kompromisy i drogę na skróty, ale by była to droga życia według nauki Ewangelii. Podkreślił, że współczesny świat nie potrzebuje chwilowych gwiazdorów i medialnych bohaterów, ale czeka na zakonników potrafiących współczuć, zatrzymać się przy tych, którzy upadli, czy wziąć za rękę tych, którzy potrzebują pomocy.

Jasnogórski flesz

• 25 kwietnia – maturzyści arch. katowickiej;

• 26-28 kwietnia – Jasnogórskie Dni Skupienia i rekolekcje eucharystyczne;

• 27 kwietnia – pielgrzymki: wędkarzy, parafii Jakubowych;

• 27/28 kwietnia – czuwanie „Z bł. Prymasem w Domu Matki” – Instytut Prymasowski i Jasnogórska Rodzina Różańcowa;

• 28 kwietnia – Zjazd Gwiaździsty organizowany przez Częstochowskie Towarzystwo Cyklistów i Motocyklistów, pielgrzymka transportowców.

2024-04-16 14:14

Oceń: +8 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Znak rozpoznawczy paulinów - maryjność

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Paulini

Episkopat News

Paulini na całym świecie przygotowują się do przypadającego 15 stycznia patronalnego święta. Ich misję w Kościele wyznacza „charyzmat jasnogórski”, a sama Jasna Góra, nad którą trzymają pieczę, jest „najbardziej newralgicznym punktem duszpasterstwa na całej ziemi polskiej”. Tak współczesną rolę liczącego ponad 8 wieków Zakonu Paulinów, nakreślił św. Jan Paweł II. Dziś także wyraźnym znakiem rozpoznawczym prawie 500 „białych mnichów” na 4 kontynentach w 17 krajach świata jest maryjność.

Od „Maria nostra” do Królowej Polski…
CZYTAJ DALEJ

Niemcy: Kościół katolicki odnotowuje więcej chrztów dorosłych

2026-08-10 08:50

[ TEMATY ]

chrzest

Niemcy

Władysław Kościuch

ZDJĘCIE ARCHIWALNE

ZDJĘCIE ARCHIWALNE

W 2025 roku w Niemczech ochrzczono 2650 osób w wieku 14 lat i starszych. Było to o 28 procent więcej niż w roku poprzednim. Całkowita liczba chrztów spadła jednak do 109 002.

Poinformowała o tym wiedeńska Katolicka Agencja Prasowa (kathpress) na podstawie danych opublikowanych przez Konferencję Episkopatu Niemiec w jej nowym dokumencie roboczym „Kościół katolicki w Niemczech – fakty i liczby 2025/2026”.
CZYTAJ DALEJ

Już w PRL- upamiętali o Żołnierzach Wyklętych

2026-08-10 22:34

Paweł Pasionek

W niedzielę 9 sierpnia mieszkańcy wsi Żmiąca tradycyjnie spotkali się na Mszy św. na wzgórzu Cuprówka, przy kapliczce – pomniku, aby modlić się zwłaszcza za czterech poległych żołnierzy podziemia antykomunistycznego wywodzących się z miejscowych rodzin: Ludwika Zelka, Wincentego Bukowca, Władysława Bukowca i Kazimierza Augustyna.

Eucharystii przewodniczył ks. kan. Jan Zając – ppor. Wojska Polskiego. W koncelebrze byli także ks. Marek Wójcik, proboszcz Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Żmiącej, ks. prałat Józef Trela, poprzedni proboszcz tej parafii oraz ks. Marek Kita, proboszcz Parafii Przemienienia Pańskiego w Jaworznej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję