Reklama

Niedziela Podlaska

Świąteczne celebracje

Biskup Piotr Sawczuk przewodniczył liturgii Triduum Paschalnego.

Niedziela podlaska 15/2024, str. IV

[ TEMATY ]

Triduum Paschalne

Ks. Marcin Gołębiewski/Niedziela

Poświęcenie wody podczas Wigilii Paschalnej – parafia konkatedralna w Sokołowie Podlaskim

Poświęcenie wody podczas Wigilii Paschalnej – parafia konkatedralna w Sokołowie Podlaskim

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Wielki Czwartek bp Piotr Sawczuk przewodniczył Mszy Wieczerzy Pańskiej w katedrze. Na początku życzenia obecnym na liturgii kapłanom złożyły dzieci.

W homilii biskup przypomniał, że liturgia ta otwiera Święte Triduum Paschalne. – Nasze myśli biegną do jerozolimskiego Wieczernika, gdzie Jezus ustanowił dwa sakramenty fundamentalne dla życia Kościoła. Dziś, patrząc na tamto wydarzenie z perspektywy dwóch tysięcy lat, przeżywamy dzień wdzięczności za kapłaństwo i Eucharystię. Za złożenie w słabych dłoniach powołanych przez siebie ludzi wielkiego daru Chrystusowego kapłaństwa i za wypełnianie na ich słowa Boską obecnością sakramentalnych postaci chleba i wina – powiedział.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Na zakończenie celebracji Najświętszy Sakrament został przeniesiony do ołtarza wystawienia.

Liturgia Męki Pańskiej

Reklama

Pasterz diecezji liturgię Wielkiego Piątku celebrował w kościele katedralnym. Jej centralnym punktem jest adoracja krzyża. W homilii biskup pytał, jakiej nauki udziela nam krzyż Chrystusa. Zwrócił uwagę na cztery wymiary. Jak zauważył, krzyż pozwala odczuć dramat osamotnienia, którego Jezus doświadczał przez całą swoją Mękę od modlitwy w Ogrójcu aż po śmierć. Krzyż uczy także milczenia. – Zawstydza nas milczenie Jezusa, podczas gdy my krzykiem zwykle reagujemy na cierpienie, ból, czy choćby niewygodę. Krzyż pokazuje, co to znaczy dotrzymać danego słowa. Uczy także miłości i służby. Jezus na krzyżu myślał o innych, o Matce, o Apostole, o łotrze. My natomiast myślimy głównie, a może nawet wyłącznie o sobie. W czasie cierpienia wzmaga się pokusa egoizmu – powiedział.

Po obrzędzie komunii św. Najświętszy Sakrament w procesji został przeniesiony do Grobu Pańskiego.

Ciemna Jutrznia

Zgodnie z tradycją w Wielki Piątek i Wielką Sobotę modlono się Liturgią Godzin. Biskup przewodniczył Jutrzni oraz Godzinie Czytań. W modlitwie tej uczestniczyli kanonicy Drohiczyńskiej Kapituły Katedralnej. Obecni byli również kapłani, siostry zakonne oraz wierni świeccy.

Wigilia Paschalna

Najważniejszą liturgię całego roku liturgicznego biskup celebrował w parafii konkatedralnej w Sokołowie Podlaskim. W skierowanym do wiernych słowie zwrócił uwagę na bogactwo Wigilii Paschalnej, której zasadnicze części stanowią: poświęcenie ognia, rozbudowana liturgia słowa, poświęcenie wody wraz z odnowieniem przyrzeczeń chrzcielnych oraz liturgia eucharystyczna. Rozważając poszczególne części podkreślił między innymi rolę i znaczenie chrztu św. : – Chrzest wlał w nas kiedyś Boże życie, obmył ze zmazy pierworodnego grzechu, włączył we wspólnotę Kościoła. Dzisiaj mamy okazję postawić sobie pytanie, czy nie pozwoliliśmy, aby dzisiejszy świat, który ma sposoby na przesadzanie nawet dużych drzew, nie przesadził nas po cichu w miejsce, gdzie jest mnóstwo zmysłowych wrażeń, ale mało życiodajnych soków.

Życzył, aby wszyscy ludzie zjednoczeni z Chrystusem sakramentem chrztu, z radością szli Jego drogą. Eucharystię koncelebrowali kapłani pracujący w sokołowskiej parafii oraz księża goście.

Msza św. Rezurekcyjna

W poranek zmartwychwstania bp Piotr Sawczuk celebrował Eucharystię w kościele katedralnym. Tradycyjnie rozpoczęła ją procesja, która trzykrotnie przeszła wokół świątyni. W homilii biskup zaznaczył, że zmartwychwstanie jest fundamentalną prawdą wiary chrześcijańskiej. Z tego powodu chrześcijaństwo jest religią życia, nadziei i radości. Jak zauważył nie ma żadnych świadków samego momentu zmartwychwstania. – Nikt zmartwychwstania nie widział, a jednocześnie jest wielu świadków Zmartwychwstałego Pana i to nie tylko wśród Apostołów i kobiet, ale na przestrzeni wieków takich świadków są miliony, a siłę ich świadectwa mierzy się siłą miłości do Jezusa.

Na zakończenie liturgii świąteczne życzenia biskupowi złożył proboszcz parafii katedralnej ks. kan. Wiesław Niemyjski.

2024-04-09 14:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święte trzy dni

Niedziela częstochowska 18/2022, str. VI

[ TEMATY ]

Triduum Paschalne

Marian Florek/Niedziela

Obmycie nóg jest znakiem kapłańskiej służby

Obmycie nóg jest znakiem kapłańskiej służby

Za nami Triduum Paschalne – czas najważniejszych i najpiękniejszych celebracji liturgicznych w Kościele.

W naszym résumé przypominamy liturgie Wielkiego Czwartku, Wielkiego Piątku i Wigilii Paschalnej, którym przewodniczyli biskupi częstochowscy w bazylice archikatedralnej Świętej Rodziny i w innych świątyniach.
CZYTAJ DALEJ

Wakacyjne Spotkanie Misjonarzy – misjonarze o radościach i trudnościach

2026-06-25 18:00

[ TEMATY ]

misje

misjonarze

Karol Porwich/Niedziela

O tym, jak w krajach misyjnych problemem wychowawczym stają się wszechobecne telefony, o tym, jak sztuczna inteligencja może pomagać w pracy misyjnej, o sektach ekonomicznych, katechezie parafialnej, o tym, że trudno jest czekać na owoce oraz o tym, jak z czasem kraj misyjny staje się największą miłością - opowiadali misjonarze w rozmowach z KAI. W Centrum formacji Misyjnej w Warszawie trwa Wakacyjne Spotkanie Misjonarek i Misjonarzy 2026. Uczestniczy w nim ok. 90, które pełnią posługę w różnych częściach świata.

Zakochany w Argentynie
CZYTAJ DALEJ

Gdańsk: Uruchomiono inicjatywę ratowania kościoła św. Mikołaja w Kijowie za ok. 1 mln euro

2026-06-26 14:11

[ TEMATY ]

Kijów

Adobe Stock

Kościół św. Mikołaja w Kijowie

Kościół św. Mikołaja w Kijowie

Podczas Konferencji na rzecz Odbudowy Ukrainy URC 2026 w Gdańsku zainaugurowano międzynarodową inicjatywę ratowania kościoła św. Mikołaja w Kijowie, która przewiduje rozpoczęcie praktycznych prac renowacyjnych i pozyskanie około 1 mln euro na realizację projektu - podała Maria-Teresa Szybanowa, członkini rady opiekuńczej kościoła.

„W ramach współpracy międzynarodowej podpisano szereg dokumentów, które faktycznie rozpoczynają praktyczny etap ratowania świątyni. Przede wszystkim podpisano umowę między Polimex Mostostal SA a parafią św. Mikołaja w Kijowie, dotyczącą udostępnienia rusztowań budowlanych i niezbędnego sprzętu do przeprowadzenia najpilniejszych prac w świątyni” - napisała Szybanowa na platformie społecznościowej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję