„Zdajemy sobie sprawę, że solidarności musi towarzyszyć odpowiedzialność, a ponadto problem trzeba podjąć w kontekście sytuacji w całej Europie” – napisali autorzy dokumentu. Wyrazili także przekonanie co do konieczności odróżnienia uchodźców zmuszonych do opuszczenia ojczyzny przez wojnę, głód czy niepewną sytuację od ludzi migrujących ze względów ekonomicznych.
Sygnatariusze ekumenicznego oświadczenia zaapelowali do rządu Czech o zdecydowane podejście do tego problemu. Zadeklarowali także gotowość zarówno wspierania dialogu, jak i niesienia konkretnej pomocy sąsiadom, których życie jest w niebezpieczeństwie i którzy padają ofiarą ksenofobii czy histerii.
„W ramach współpracy między państwem a Kościołami proponujemy czeskiemu rządowi pomoc – napisali autorzy dokumentu. – W naszych parafiach i wspólnotach poprosimy o przyjęcie rodzin chrześcijańskich migrantów, po uprzednim porozumieniu z lokalnymi władzami i przy wsparciu logistycznym miejscowych Caritas czy ewangelickich Diakonii. W ten sposób możemy aktywnie wesprzeć integrację migrantów. Jednocześnie jesteśmy otwarci na poszukiwanie innych form pomocy” – czytamy we wspólnym oświadczeniu episkopatu Czech i przedstawicieli tamtejszej Ekumenicznej Rady Kościołów.
Pomóż w rozwoju naszego portalu