ROCZNIKI STATYSTYCZNE
Kościół katolicki w liczbach
Prawie 14 mln więcej ochrzczonych, ale 142 mniej duchownych i ponad 9 tys. mniej sióstr zakonnych. Takie są najważniejsze różnice z porównania dwóch ostatnich Roczników Statystycznych Kościoła Katolickiego. Annuarium Statisticum Ecclesiae 2022 opublikowało właśnie Wydawnictwo Watykańskie. Jak przedstawiał się w 2022 r. Kościół katolicki w liczbach i jakie są trendy? O 1% zwiększyła się liczba ochrzczonych i wynosi 13,9 mln. Zmniejszyła się za to, choć nieznacznie, biorąc pod uwagę liczby bezwzględne, liczba księży. W dużo wiekszym stopniu ubyło sióstr i braci zakonnych. Wzrosła natomiast liczba diakonów stałych.
Te dane wyraźnie pokazują, że mamy do czynienia z pełzającym kryzysem powołań do stanu duchownego. Gdzieniegdzie, szczególnie w Afryce i Azji, liczba księży, sióstr zakonnych i alumnów wzrasta, ale szczególnie w Europie, która ma największy udział w liczbie ogólnej (stare kraje chrześcijańskie), może nie gwałtownie, lecz znacząco spada. Ma w tym swój udział kryzys demograficzny, który nęka Stary Kontynent, ale on na pewno wszystkiego nie tłumaczy.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
OSKARŻENIE
Biskup Jeż stanowczo odpiera zarzuty
Reklama
Prokuratura postawiła zarzuty biskupowi tarnowskiemu Andrzejowi Jeżowi. W opinii śledczych, biskup zbyt późno poinformował organy ścigania o wykorzystywaniu seksualnym małoletnich przez dwóch duchownych z jego diecezji. Tarnowska kuria stanowczo odrzuca te zarzuty. – Dwa przypadki, które wskazała prokuratura, zostały zgłoszone z polecenia bp. Jeża. Prokuratura otrzymała też szerokie wyjaśnienie, dlaczego zgłoszenia zostały dokonane w takim, a nie innym trybie czasowym. Wyjaśnienia te zostały poparte odpowiednim materiałem dowodowym. Dlatego też postawienie aktu oskarżenia ze strony prokuratury jest dla nas niezrozumiałe i stanowi wielkie zaskoczenie – powiedział rzecznik prasowy diecezji tarnowskiej ks. Ryszard Nowak i zapowiedział, że niewinność biskupa zostanie udowodniona w sądzie. Sprawa ma charakter precedensowy. Zastanawiające jest jednak, że niektóre media wiedziały o tym, iż prokuratura postawi zarzuty biskupowi, zanim dowiedział się o tym sam zainteresowany. Ktoś tu gra nieczysto.
BADANIE
Ubywa zaufania
Kościół pozytywnie ocenia 44% Polaków, a 45% – negatywnie. Takie są wyniki ostatniego badania CBOS. W stosunku do ostatniego sondażu, sprzed pół roku, notowania Kościoła nieznacznie się pogorszyły. Przybyło o 3% negatywnych ocen, a ubyło o 2% tych pozytywnych. Abstrahując od zaangażowania w praktyki religijne, które ze zrozumiałych względów współwystępują z pozytywnymi ocenami Kościoła, z aprobatą o działalności tej instytucji wypowiadają się na ogół zwolennicy PiS oraz respondenci mający poglądy prawicowe. W większym stopniu niż przeciętnie są to także starsi badani (55+), osoby z wykształceniem podstawowym lub zasadniczym zawodowym, mieszkańcy wsi, rolnicy, emeryci, renciści, a także respondenci uzyskujący niskie i przeciętne dochody per capita (poniżej 2999 zł) oraz źle oceniający własną sytuację materialną.
Krytycznie o Kościele, obok niezaangażowanych religijnie, częściej niż inni wypowiadają się potencjalni wyborcy ugrupowań rządzących, zwłaszcza Lewicy i Koalicji Obywatelskiej, oraz respondenci identyfikujący się z Lewicą. Negatywnymi ocenami wyróżniają się także badani mający mniej niż 35 lat, uczniowie i studenci, najlepiej wykształceni, przedstawiciele kadry kierowniczej i specjaliści, pracownicy administracyjno-biurowi, technicy i średni personel, prywatni przedsiębiorcy oraz ankietowani uzyskujący najwyższe dochody per capita (od 4 tys. zł wzwyż).
Reklama
Aby poprawić wyniki, potrzeba mrówczej pracy i bezpośredniego towarzyszenia ludziom, bo jeżeli jedynym źródłem informacji o Kościele, o jego pracy i o jego ludziach, pozostaną media, to będzie tylko gorzej.
LWOW
Parafia ds. wojennych
Wojna na Ukrainie sprawia, że wielu ludzi stara się na różne sposoby organizować pomoc. Często wieczorami, już po zakończonej pracy, przychodzą oni do parafii, aby przygotowywać świece i porcje żywnościowe, które są wysyłane na wschód.
Wśród wielu projektów socjalnych realizowanych aktualnie przez lwowskie parafie rzymskokatolickie można wymienić zarówno te, które dotyczą mieszkańców Lwowa, jak i te, które obejmują uchodźców przybyłych do tego miasta. Cały czas szuka się też sposobów na to, aby dotrzeć z pomocą na obszary objęte działaniami zbrojnymi.
Reklama
Kuchnia im. św. Józefa Bilczewskiego przy parafii Miłosierdzia Bożego we Lwowie wydaje każdego dnia 400 darmowych obiadów. Przygotowuje też świece okopowe – mówi miejscowy proboszcz ks. Rafał Zborowski. W zeszłym roku udało się przygotować prawie 40 tys. sztuk, w tym roku już przekroczono tę liczbę. Przyjeżdżają po nie żołnierze i zabierają je osobiście albo zawożą je wolontariusze, którzy jadą do żołnierzy. Najczęściej jednak świece wysyła się pocztą – oczywiście tam, gdzie poczta dociera. Kuchnia zajmuje się też produkcją batoników energetycznych – w tym celu wolontariusze sami zbierają orzechy, suszą owoce, kupują płatki owsiane i miód. Wiedzą oni, że ich dary mogą trafić także do żołnierzy, którzy są parafianami, oraz że niektórzy z nich do wybuchu wojny byli lektorami, kościelnymi czy członkami działających w parafiach wspólnot.
k.w.
HISZPANIA
Wybudowali wieżę
Budowa 172-metrowej centralnej wieży bazyliki Sagrada Familia (Świętej Rodziny) w Barcelonie ma zostać ukończona do 2026 r., kiedy to przypadnie 100. rocznica śmierci jej architekta – Antonia Gaudíego. Główna wieża poświęcona Jezusowi Chrystusowi po ukończeniu prac będzie najwyższą wieżą kościelną na świecie, a bazylika będzie miała łącznie osiemnaście wież.
W 2025 r. odwiedzający świątynię będą mogli podziwiać w pełnej krasie kaplicę Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, znajdującą się wewnątrz kościoła zaprojektowanego przez słynnego architekta. Dalsze prace potrwają co najmniej do połowy lat 30. Obejmują one ukończenie południowej fasady głównej, znanej jako fasada Gloria, oraz kontrowersyjną budowę schodów o prawie 200 stopniach, prowadzących do głównego wejścia.
k.w.
KNUJĄ
Spisek w Watykanie?
Papież Franciszek poinformował o spisku w Kurii Rzymskiej, który miał mieć miejsce dekadę temu. W swojej najnowszej książce – wywiadzie rzece El sucesor (Następca) Franciszek opowiedział o dokumentach, które Benedykt XVI przekazał mu w Castel Gandolfo 23 marca 2013 r. W imieniu papieża seniora materiały opracowali kardynałowie: Julián Herranz, Jozef Tomko i Salvatore de Giorgi. Według Franciszka, to wtedy odkryto spisek, w który zaangażowani byli głównie mężczyźni „z drugiego rzędu”. Był on wymierzony m.in. przeciwko późniejszemu kardynałowi Pietro Parolinowi. Spiskowcy chcieli uniemożliwić mu objęcie stanowiska nowego sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej w miejsce kard. Tarcisia Bertonego. Część spiskowców Benedykt XVI przeniósł na inne stanowiska podczas swojego pontyfikatu (2005-13) i zalecił swojemu następcy dokonanie dalszych zmian personalnych. Franciszek dokonał tego po pewnym czasie. Ojciec Święty nie wymienił w książce nazwisk i funkcji osób, których to dotyczy. Informacja ta została udostępniona, zapewne przez wydawcę, jeszcze przed oficjalną publikacją książki. Można sądzić, że było to działanie celowe, aby wzmocnić zainteresowanie tytułem.
USA
Wiara prezydenta
Joe Biden „jest bardzo szczery w swojej wierze, ale podobnie jak wielu katolików wybiera pewne jej wymiary, które należy podkreślać, ignorując lub nawet zaprzeczając innym jej elementom. Jest takie wyrażenie, którego używaliśmy w przeszłości – «katolik kawiarniany»: wybiera się to, co jest atrakcyjne, a odrzuca to, co jest wyzwaniem” – powiedział arcybiskup Waszyngtonu kard. Wilton Gregory (na zdjęciu) w jednej z amerykańskich telewizji. Wyjaśnił, że chodzi tu zwłaszcza o sprawę obrony życia dzieci nienarodzonych. Nad wiarą amerykańskiego prezydenta dyskutuje się nie po raz pierwszy. Jego polityczna postawa, szczególnie w kwestii ochrony nienarodzonych, wzbudzała i nadal wzbudza – nie tylko w USA – kontrowersje. Tym razem na jej mankamenty wskazał duchowny, który jest zaliczany do liberalnego skrzydła amerykańskiego Kościoła, co zapewne będzie nie w smak krytykującym go do tej pory konserwatystom.