Reklama

Kościół

Bóg bliski wierzącym

Akademia Katolicka w Warszawie zaprasza na II Warszawski Festiwal Teologiczny, który odbędzie się w dniach 10-14 kwietnia. W programie znajdują się debaty naukowe i konferencje, spotkania modlitewne, projekcja filmu i pielgrzymka na Jasną Górę.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pokazanie bliskości Boga, aktualności teologii i bogactwa wiary – to cel, który stawiają sobie organizatorzy festiwalu – mówi ks. prof. dr hab. Krzysztof Pawlina, rektor AKW. Podkreśla, że w dzisiejszym świecie człowiekowi niekiedy trudno znaleźć odpowiedzi na nurtujące go pytania, zwłaszcza te dotyczące prawdy, sensu i rozumienia samego siebie. – Dlatego chcemy wyjść z murów uczelni i zbliżyć się do ludzi, aby zacząć rozmawiać i wspólnie szukać tego, co niezmienne.

Program festiwalu

Festiwal rozpocznie się 10 kwietnia pokazem filmu Bohater w kinie Wisła (pl. Wilsona 2). Po nim nastąpi dyskusja, w której wezmą udział Adam Woronowicz (aktor), Paweł Kęska (dziennikarz) oraz o. dr Marek Kotyński, redemptorysta (teolog duchowości).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

11 kwietnia w Domu Arcybiskupów Warszawskich (ul. Miodowa 17/19) odbędzie się debata naukowa dla wykładowców pt. „Władcy marionetek. O ludziach, o robotach i procedurach – regres myślenia”. Podczas niej zostanie podjęta refleksja nad kondycją współczesnego człowieka jako istoty myślącej. Uczestnicy zastanowią się, co wpływa na nasze postrzeganie i obraz świata, czy przypadkiem człowiek dzisiaj w swoim myśleniu nie przyjmuje bezrefleksyjnie podsuwanych mu przekonań, czy potrafi je dostrzec, zakwestionować, czy nie ulega wątpliwym autorytetom. Wystąpienie wprowadzające do debaty wygłosi prof. dr hab. Damian Leszczyński z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Reklama

Tego samego dnia wieczorem w gmachu Collegium Bobolanum (ul. Rakowiecka 61) po Mszy św. odbędzie się debata: „Człowiek w świecie chaosu. Komu zaufać, na czym budować?”. Wezmą w niej udział Krzysztof Sowiński (Fundacja „Sowinsky”), dr Agata Rujner (blog Prawie morały) oraz ks. dr Rafał Strugiński, jezuita (duszpasterz młodzieży).

12 kwietnia w sali Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi (ul. Krakowskie Przedmieście 66) odbędzie się wykład z cyklu: „Duchowość dla Warszawy”. Siostra Judyta Pudełko ze Zgromadzenia Sióstr Uczennic Boskiego Mistrza oraz ks. dr Mateusz Wyrzykowski podejmą temat: „Od Biblii do Uwielbienia. Poznaj Ducha Świętego”. Naturalną kontynuacją wykładu będzie modlitwa uwielbienia w kościele św. Anny, prowadzona przez Wspólnotę Uwielbienia „Głos Pana”, której liderem jest Marcin Zieliński.

Program 13 kwietnia rozpocznie się od Mszy św. w kościele seminaryjnym (ul. Krakowskie Przedmieście 52/54). Odprawi ją metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Potem odbędą się konferencje. Pierwszą, zatytułowaną: „Co Duch mówi do Kościoła dzisiaj?”, wygłosi ks. prof. Robert Woźniak z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Drugą przedstawi prof. ucz. dr hab. Monika Przybysz z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Tematem jej rozważań będzie „Neuroprzekaźnik w komunikacji międzyludzkiej”.

Festiwalowa niedziela 14 kwietnia rozpocznie się w bazylice Świętego Krzyża (ul. Krakowskie Przedmieście 3), gdzie o godz. 9 ks. prof. Pawlina odprawi Mszę św. radiową. W południe społeczność Akademii Katolickiej wyruszy na Jasną Górę w autokarowej pielgrzymce. Apel Jasnogórski o godz. 21 będzie ostatnim punktem II Warszawskiego Festiwalu Teologicznego.

Szukać, znaleźć, głosić

Reklama

Rektor Akademii Katolickiej ma nadzieję, że festiwal będzie okazją do ożywienia poszukiwań, impulsem do znalezienia odpowiedzi i miejscem radosnego spotkania z Panem, którego chcemy głosić i naśladować.

Organizatorem festiwalu jest Akademia Katolicka w Warszawie, zaś partnerem wydarzenia jest Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi, w którego auli odbędą się debaty i konferencje.

Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny, jedynie czwartkowa (11 kwietnia) debata naukowa dla wykładowców jest spotkaniem zamkniętym.

Transmisje/materiały wideo festiwalu będą dostępne na stronie: akademiakatolicka.pl .

Dyrektor organizacyjny: ks. Janusz Stańczuk, tel. 537 201 005, jstanczuk@akademiakatolicka.pl .

2024-03-28 13:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Organy na Bielanach

Akademia Katolicka w Warszawie oraz Katolickie Centrum Kultury Dobre Miejsce zapraszają na „Koncerty Muzyki Organowej na Bielanach”. Wstęp wolny.

Już 23 lutego przy ul. Dewajtis 3 wystąpi niezwykle utalentowany organista młodego pokolenia – Bartosz Wódczak.
CZYTAJ DALEJ

Prezydent w Muzeum II Wojny Światowej: presja ma sens. Bohaterowie wrócili, gdzie ich miejsce

2025-08-10 16:41

[ TEMATY ]

bohaterowie

Prezydent Karol Nawrocki

Muzeum II Wojny Światowej

presja ma sens

PAP

Prezydent RP Karol Nawrocki przed Muzeum II Wojny Światowej

Prezydent RP Karol Nawrocki przed Muzeum II Wojny Światowej

Prezydent RP Karol Nawrocki złożył wizytę w Gdańsku, gdzie odwiedził Muzeum II Wojny Światowej oraz złożył wieniec pod pomnikiem Rotmistrza Witolda Pileckiego.

- Dziękuję, że dzisiaj ze mną jesteście, że są polscy patrioci, którzy pielęgnują pamięć narodową i są gotowi do tego, żeby upominać się o naszych bohaterów – powiedział Karol Nawrocki podczas wypowiedzi po zwiedzaniu Muzeum II Wojny Światowej.
CZYTAJ DALEJ

Kalwaria Pacławska: Rozpoczyna się Wielki Odpust Kalwaryjski

2025-08-11 08:43

[ TEMATY ]

Kalwaria Pacławska

Wojciech Dudkiewicz

Kalwaria Pacławska. Tu ładuje się akumulatory

Kalwaria Pacławska. Tu ładuje się akumulatory

Poświęceniem szat Matki Bożej i procesjami w poniedziałek w Kalwarii Pacławskiej k. Przemyśla rozpocznie się Wielki Odpust Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Franciszkanie spodziewają się większej liczby wiernych niż zazwyczaj.

Kalwaryjskie sanktuarium to jedno z najbardziej znanych w Polsce miejsc kultu i pielgrzymek. Często nazywane jest Jerozolimą Wschodu ze względu na szczególny kult Męki Pańskiej, a z kolei z uwagi na obecność cudownego obrazu Matki Bożej nosi też miano Jasnej Góry Podkarpacia. Kult Matki Bożej Kalwaryjskiej datuje się od XVIII stulecia.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję